Slovensko

Flašíková Beňová o gréckom referende: Ich dlh neprejedli bežní Gréci

TASR, 5. júla 2015 14:47

Predstavitelia únie a veriteľských inštitúcií by si podľa nej mali pripomínať, že k súčasnej situácii v Grécku výrazne prispelo aj fatálne zlyhanie kontrolných mechanizmov EÚ

Monika Flašíková Beňová, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 5. júla (TASR) - Vývoj udalostí po oznámení výsledku dnešného gréckeho referenda bude mať zásadný význam pre budúcnosť Európskej únie. Myslí si to europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD).

Podľa nej to napriek existujúcim problémom naznačí schopnosť a ochotu pracovať spoločne ďalej na európskom projekte alebo, naopak, môže položiť základy jeho postupného rozkladu."Napriek opakujúcim sa siláckym rečiam o tom, ako je eurozóna na prípadný odchod Grécka momentálne pripravená, sa všetky dôsledky takéhoto kroku nedajú hodnoverne predvídať. Áno, technicky to možno v istom časovom horizonte prežije. Na druhej strane to však prinesie výraznú mieru destabilizácie, no hlavne popretie myšlienky jednotnej a solidárnej Európy, ktorej pôvodný význam by takýmto krokom fakticky zanikol," upozornila europoslankyňa v tlačovej správe pre médiá.

Je presvedčená o tom, že by sa malo nahlas a úprimne povedať, že Grécko svoje záväzky v dnešnej podobe napriek akýmkoľvek odporúčaným reformám nikdy splatiť nedokáže. "Od toho by následne mali byť odvodené ciele a úvahy ako ďalej," podotkla europoslankyňa.

Predstavitelia únie a veriteľských inštitúcií by si podľa nej mali pripomínať, že k súčasnej situácii v Grécku výrazne prispelo aj fatálne zlyhanie kontrolných mechanizmov EÚ, ktoré o splnení podmienok a prijatí krajiny do menovej únie spolurozhodovali. "Okrem suchých konštatovaní o akomsi pochybení za to doposiaľ nikto nebol bratý na zodpovednosť," podčiarkla.

Upozornila tiež, že grécky dlh napriek rôznym dezinformáciám "neprejedli" bežní grécki občania. "Môže zaňho nezodpovedné správania sa ich predošlých politických garnitúr a rôznych oligarchov, ktorí sú, navyše na rozdiel od obyčajných ľudí v tej krajine, na akýkoľvek scenár dnes už pripravení. Veľká časť tohto dlhu je totiž dávno uložená vo švajčiarskych bankách a v rôznych daňových rajoch," uzavrela Flašíková Beňová.

Prečítajte si aj:

5. júla 2015 14:28

Nemecký minister: Víťazstvo tábora nie neuľahčí Grécku vyjednávanie
Grécko zostane v 28-člennej Európskej únii, aj keby v referende odmietlo úsporné a reformné opatrenia, uviedol nemecký minister financií.

sk
5. júla 2015 12:43

Premiér: Odchod Grécka nebude znamenať pre fungovanie eurozóny nič
Výsledky dnešného referenda podľa Roberta Fica ukážu, do akej miery to myslia Gréci vážne.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:48

PREZIDENT: Fašisti naberajú na drzosti, prestávajú sa skrývať
Reagoval tak na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý podal návrh na rozpustenie Kotlebovej ĽSNS.

sk
dnes 18:38

Lekári chcú na pohotovosti slúžiť do 22.00 h, ľahšie sa dopravia domov
Druckerova právna norma mení systém fungovania ambulantnej pohotovostnej služby. Súčasné lekárske služby prvej pomoci by mali zaniknúť najneskôr v júli budúceho roka.

sk
dnes 18:14

Envirorezort predložil novelu zákona o odpadoch. Aké zmeny prináša?
Nový zákon o odpadoch začal platiť od začiatku minulého roka.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac