Slovensko

M. ŽITNÝ: Je isté, že dôjde k ďalším podobným teroristickým útokom

TASR, 17. augusta 2017 22:10

Filozofiu útokov v Európe, aký sa aktuálne odohral v Barcelone, narysoval podľa analytika už dávnejšie niekdajší šéf propagandy a hovorca Islamského štátu abú Muhammad Adnání.

Milan Žitný Foto: Facebook Milan Žitný

Barcelona/Bratislava 17. augusta (TASR) - Je určite isté, že dôjde k ďalším podobným teroristickým útokom, aký sa dnes odohral v španielskej Barcelone. Uviedol to dnes pre TASR bezpečnostný expert Milan Žitný.

"Filozofiu útokov v Európe, aký sa aktuálne odohral v španielskej Barcelone, narysoval už dávnejšie niekdajší šéf propagandy a hovorca Islamského štátu abú Muhammad Adnání (bol zabitý v auguste 2016 v Sýrii) vo výzve k prívržencom IS z celého sveta, aby sa nesnažili zapojiť do bojov v Sýrii a v Iraku, ale aby vykonali útoky vo svojich domovinách: 'Aj ten najmenší čin v prospech IS tam u vás doma bude oveľa užitočnejší, než keby ste vykonali veľké skutky tu s nami v bojoch, pretože ak udriete u vás doma, tam ich to bude oveľa viac bolieť'," uviedol Žitný.

Podľa jeho slov Adnání poskytol aj návod, ako jednoducho rozsievať strach medzi neveriacimi: "Použite čokoľvek, čo je bežne dostupné, čo máte práve poruke - nôž, sekeru, automobil - a nerobte žiadne rozdiely v medzi vojakmi, civilistami, všetci sú vhodné ciele, muži, ženy deti. Toto je totiž totálna vojna.

"Abú Muhammad Adnání je mŕtvy, ale jeho metóda boja, aby ju európski prívrženci Islamského štátu používali voči vlastným spoluobčanom, žije - a treba povedať, že z jeho pohľadu úspešne - ďalej. Jej duchovný otec môže byť preto spokojný - nikto nevie, kde a kedy zase niekto udrie, tak ako v Barcelone, predtým v Paríži, v Bruseli, Berlíne, Nice, ale aj v Moskve, či v Istanbule alebo Štokholme. Isté je iba jedno, že k ďalším útokom určite dôjde, napriek snahám bezpečnostných útvarov štátov, bojujúcich voči islamistickému terorizmu. Nie je v ich silách, aby každý útok včas odhalili a zlikvidovali ho v štádiu prípravy. V tom máme zatiaľ jedinú istotu,"
dodal na záver Žitný.

Pri dnešnom teroristickom útoku v Barcelone prišlo o život najmenej 12 ľudí a ďalších okolo 80 utrpelo zranenia vrátane 15 osôb, ktoré sú vo vážnom stave. Novinárov o tom večer informoval predseda katalánskej regionálnej vlády Carles Puigdemont. Podľa jeho slov po útoku bezpečnostné zložky zadržali dvoch podozrivých.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:25

Polícia nezaznamenala zvýšenú mieru migrácie cez Slovensko
Rakúsky minister obrany pre nemecky denník Die Welt uviedol, že v rámci boja proti prevádzačom začalo Rakúsko s náhodnými kontrolami v blízkosti hraníc so Slovenskom.

sk
dnes 15:10

Rezort dopravy tvrdí, že zastavenie rekonštrukcie trate nebol skrat
Dopravný podnik Bratislava ale varuje, že z dôvodu vynúteného zastavenia stavebných prác hrozí havarijný stav. Vyústiť môžem až do prerušenia premávky električiek v celej Bratislave.

sk
dnes 14:52

VIDEO: Šéf rezortu obrany navštívil Brezovú pod Bradlom
Súčasťou oslavy Dňa Ozbrojených síl SR v Brezovej pod Bradlom bol aj slávnostný nástup jednotiek na námestí a položenie vencov k Pamätníku hurbanovských bojov. audio

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac