Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Slovensko

R. Fico: To, čo sme predstavili na sneme, nie je volebný program

Z pracovného snemu strany Smer - sociálna demokracia 23. mája 2015 v Bratislave. Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Predseda strany SMER-SD predstavil v sobotu na sneme strany druhý sociálny balíček za 200 miliónov eur.

Bratislava 24. mája (TASR) – To, čo sme predstavili na sneme, nie je nejaký volebný program, to nie sú nejaké prísľuby, to sú reálne rozhodnutia, ktoré vláda zrealizuje. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 šéf Smeru-SD a predseda vlády Robert Fico.



Vláda podľa jeho slov opatrenia druhého sociálneho balíčka zrealizuje v najbližších mesiacoch. "To nie je tak, že keď budeme zvolení, tak to urobíme," skonštatoval Fico, ktorý pokladá prvý i druhý sociálny balík za systémovú vec. Zároveň je presvedčený, že ak má štát dobré hospodárske výsledky, musí sa o ne podeliť s občanmi. "Na druhý sociálny balík budú použité zdroje výlučne z lepšieho výberu daní, najmä boja proti daňovým únikom a DPH, z dobrého hospodárskeho rastu a úspor, ktoré máme v miestnej štátnej správe," vysvetlil premiér.

Figeľ: Adresnosť a zodpovednosť

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Figeľ reagoval s tým, že sociálna politika je potrebná, no musí byť adresná a zodpovedná. "Nie všetky opatrenia sú také. Za posledné tri roky stúplo daňovo-odvodové zaťaženie obyvateľstva o viac než 3,5 miliardy eur. To znamená, že na daniach a odvodoch štát vybral rozdielom o 3,5 miliardy viac a teraz dáva v balíčku 200 miliónov niektorým, čo je veľký nepomer," upozornil Figeľ. Podľa neho by mohli občania dostať oveľa viac, keby peniaze neodchádzali do rôznych schránkových destinácií a firiem.

V roku 1960 sa narodil vo Vranove nad Topľou JÁN FIGEĽ, bývalý člen Európskej komisie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a viacjazyčnosť a bývalý 1. podpredseda vlády Slovenskej republiky (SR) a exminister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. V súčasnosti predseda KDH a poslanec NR SR.
Foto: TASR/Martin Baumann


Ale podľa predsedu vlády opozícia neurobila nič pre rodiny, hoci mohla. "Dnes ste nešťastní, lebo ste svedkami toho, že môže byť aj dobrý hospodársky rast, sme dobrými hospodármi a Európa nás takto vníma, a že je tu štát, ktorý je pripravený sa deliť," argumentoval Fico. Podľa premiéra sa jeho vláda môže prikryť len takou perinou, na akú má. "Ideme to robiť bez toho, aby sme zvyšovali deficit a zadlžovanie. Nepoužijeme na to peniaze z predaja štátneho majetku a tieto peniaze nemajú nič spoločné s 2. pilierom," vysvetlil.

Najlepšiu sociálnu politiku však Figeľ vidí v udržateľnom raste a rozvoji zamestnanosti, prostredníctvom ktorej môže štát stavať ľudí na vlastné nohy. "Slovensko z hľadiska zamestnanosti nemá lepšiu alternatívu a vy ste za tri roky nedokázali krajinu posunúť tak, aby mohla z hľadiska zamestnanosti konkurovať vyšehradskému priestoru," adresoval Ficovi, s tým, že Slovensko sa momentálne prikrýva deficitom.

Sebareflexia v Smere

Miera sebareflexie je v strane Smer-SD nastavená tak vysoko, že pokiaľ ide o prípadné zlyhania, ani nepotrebuje kontrolné orgány. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike šéf Smeru-SD a predseda vlády Robert Fico.

Strana podľa jeho slov reaguje ihneď, keď sa čokoľvek vyskytne. Ako príklad spomenul prípad bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, ktorý odstúpil po medializácii informácií o tom, že upratovacie služby pre viaceré organizácie rezortu zabezpečila firma jeho príbuzného. Podľa Fica bola v tomto prípade daná v elektronickej dražbe najlepšia ponuka, ale "bohužiaľ bolo tam prepojenie na jeho rodinu". Premiér tak podľa vlastných slov požiadal Pavlisa, aby zvážil svoje pôsobenie v úrade.

Na snímke exminister hospodárstva Pavol Pavlis
Foto: TASR/Michal Svítok


"Miera sebareflexie je v Smere-SD nastavená veľmi vysoko," zdôraznil Fico. Preto očakáva od Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), že nebude opozičným "budzogáňom", ale že to bude normálny a objektívny kontrolný orgán.

Voľba šéfa NKÚ

Smer-SD v tohtotýždňovej voľbe podporil na post šéfa NKÚ Karola Mitríka, ktorý bol kandidátom jedine predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša. Podľa Fica to bol najlepší kandidát. "Mitrík sa ukázal ako človek, ktorý môže najlepšie spĺňať kritériá zákona," priblížil premiér.

Kandidát 60 opozičných poslancov Maroš Žilinka bol pritom podľa jeho slov už od samotného začiatku opozíciou považovaný za nástroj politického boja. Podľa Fica dostával od politických strán zadanie, že "musí ísť po Smere". "Bolo zreteľné, že Žilinka sa mal stať politickým nástrojom v rukách opozície," kritizoval Fico.

Šéf KDH Ján Figeľ si naopak myslí, že najlepším kandidátom by bol Žilinka. V diskusii televízie TA3 vyhlásil, že zvolením Mitríka za šéfa NKÚ sa potvrdzuje, že na Slovensku nebude účinná kontrola moci. "To je na škodu krajiny, ale aj Smeru-SD," dodal Figeľ. Pretože klientelizmus a korupcia bude podľa neho oslabovať aj samotnú stranu Smer-SD.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo svojho kandidáta Mitríka opäť obhajoval. Tvrdil, že zo strany kritikov nepočul žiadny argument, ktorý by spochybňoval jeho odbornosť. "Mitrík je odborník a najlepší kandidát, aký tu kedy bol," zdôraznil Frešo. Kvalifikácia Mitríka je totiž podľa neho obhájiteľná aj v zahraničí. Sám bol pripravený na odbornú diskusiu s opozíciou, ale k tej nedošlo. Opozícia sa podľa Freša na ďalšom kandidátovi Žilinkovi dohodla bez neho a žiadala len jeho podporu.

Nový šéf NKÚ Karol Mitrík, archívne foto
Foto: TASR/Pavel Neubauer