< sekcia Slovensko

Navýšenie platov sestier bolo prvoaprílovým žartom I. Uhliarika

Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Martin Baumann

Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala nominantka Smeru-SD na post šéfky rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Bratislava 1. apríla (TASR) – Navýšenie platov sestier, ktoré sa malo udiať dnes, bolo nepríjemným prvoaprílovým žartom ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH). Napriek tomu, že deklaroval, že výdavky na zvýšenie platov sú pokryté, nie je to pravda. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala nominantka Smeru-SD na post šéfky rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Ivan Uhliarik podľa Zvolenskej závadzal

"Je veľmi smutné, že napriek tomu, že tieto fakty sú už niekoľko týždňov verejne známe, minister Uhliarik veci nerieši a osobne ma veľmi mrzí, že pani premiérka, ktorá sestry prijala, v tejto veci iba mlčí," povedala Zvolenská. Uhliarik podľa nej zavádzal, keď hovoril, že zdroje na zvýšenie platov sú zabezpečené. Zvolenská ich chce riešiť hneď po nástupe na ministerstvo. "Máme pripravené návrhy na riešenie situácie z hľadiska jej akútnosti, ale aj do budúcna máme pripravené systémové riešenia," vyhlásila Zvolenská. Konkrétnejšia nebola, pretože avizované riešenia nechcela sestrám odkazovať cez médiá.

Po nástupe na kreslo ministerky chce Zvolenská iniciovať rokovanie na ministerstve financií s návrhom na otvorenie štátneho rozpočtu a zvýšením percenta poistného za poistencov štátu. Nominant Smeru na predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richard Raši však zdôraznil, že otvorenie štátneho rozpočtu je veľmi vážna vec, a preto by bol nerád, keby vznikol dojem, že sa s tým už ráta. "Najprv treba zanalyzovať reálny finančný stav v nemocniciach, v poisťovniach, lebo tie čísla, ktoré dávalo ministerstvo zdravotníctva, boli naozaj hausnumerá," povedal Raši.

"Pani Zvolenská a pán Raši vyrobili vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni za štyri roky dlh cez 100 miliónov eur. Ak by sa tak nestalo, dnes by na tom bolo zdravotníctvo výrazne lepšie," reagoval na ich dnešnú tlačovú besedu Uhliarik. Trvá na tom, že na zvýšenie platov zdravotných sestier má ísť 40 miliónov eur z liekovej reformy, 30 miliónov z lepšieho výberu poistného a 50 miliónov z rezervy v štátnom rozpočte. "Odmietam nalievanie peňazí do nemocníc bez toho, aby zefektívnili svoje fungovanie, inak je to socializmus," vyhlásil Uhliarik.


Tu bude playerLOZ vyzýva MZ SR, aby neignorovalo "podivuhodné" pracovné zaradenia sestier

Lekárske odborové združenie (LOZ) opätovne vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby neriešilo svoju neschopnosť dodržať sľuby sestrám ignoráciou "podivuhodných" pracovno-právnych zaradení sestier a vyzýva ho na dodržiavanie personálnych normatívov a Zákonníka práce v nemocniciach. Stanovisko zo sobotného (31.3.) rokovania predsedníctva LOZ poskytol TASR jeho predseda Peter Visolajský.
"Vyzývame ešte stále ministra zdravotníctva, pána Uhliarika, aby bol konečne chlap a džentlmen, aby splnil to, čo sestrám sľúbil a nedopustil šikanu sestier v medializovaných nemocniciach, ktorá vyplýva z jeho osobného zlyhania," uviedol Visolajský. LOZ je podľa neho presvedčené, že jediným riešením situácie je účinný tlak ministerstva zdravotníctva na zreálnenie platieb zdravotných poisťovní za vykonanú liečbu. "Veríme, že situácia nedospeje až tak ďaleko, ako to bolo u lekárov záverom minulého roka," napísal predseda LOZ. Lekárski odborári sú podľa neho pripravení poskytnúť zdravotným sestrám materiálno-technickú a právnu pomoc. Vyzývajú ich, aby v prípade problémov kontaktovali regionálnych koordinátorov LOZ.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\n
\r\n
LOZ vyzýva MZ SR, aby neignorovalo \"podivuhodné\" pracovné zaradenia sestier
\r\n
\r\nLekárske odborové združenie (LOZ) opätovne vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby neriešilo svoju neschopnosť dodržať sľuby sestrám ignoráciou \"podivuhodných\" pracovno-právnych zaradení sestier a vyzýva ho na dodržiavanie personálnych normatívov a Zákonníka práce v nemocniciach. Stanovisko zo sobotného (31.3.) rokovania predsedníctva LOZ poskytol TASR jeho predseda Peter Visolajský.
\r\n\"Vyzývame ešte stále ministra zdravotníctva, pána Uhliarika, aby bol konečne chlap a džentlmen, aby splnil to, čo sestrám sľúbil a nedopustil šikanu sestier v medializovaných nemocniciach, ktorá vyplýva z jeho osobného zlyhania,\" uviedol Visolajský. LOZ je podľa neho presvedčené, že jediným riešením situácie je účinný tlak ministerstva zdravotníctva na zreálnenie platieb zdravotných poisťovní za vykonanú liečbu. \"Veríme, že situácia nedospeje až tak ďaleko, ako to bolo u lekárov záverom minulého roka,\" napísal predseda LOZ. Lekárski odborári sú podľa neho pripravení poskytnúť zdravotným sestrám materiálno-technickú a právnu pomoc. Vyzývajú ich, aby v prípade problémov kontaktovali regionálnych koordinátorov LOZ.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala nominantka Smeru-SD na post šéfky rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská. "}