Slovensko

Ocenia dlhoročnú zapisovateľku parlamentných volieb L. Škultétyovú

TASR, 5. marca 2016 10:28

Humanitárna a charitatívna Spoločnosť Ferdinand de Martinengo si uctí in memoriam dlhoročnú zapisovateľku Ústrednej volebnej komisie.

Na archívnej snímke šéfka odboru volieb a referenda na ministerstve vnútra Lívia Škultétyová počas losovania členov ÚVK pre marcové voľby do Národnej rady SR v roku 2011. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 5. marca (TASR) – V dnešný deň parlamentných volieb si humanitárna a charitatívna Spoločnosť Ferdinand de Martinengo (SFM) v Bratislave uctí in memoriam dlhoročnú zapisovateľku Ústrednej volebnej komisie Líviu Škultétyovú, ktorá sa aktívne podieľala na príprave volieb 24 rokov.

"Naša spoločnosť sa snaží vyhľadávať a poukazovať na ľudí, ktorí si zaslúžia úctu za prácu alebo činy, ktoré vykonávajú. Pri príležitosti parlamentných volieb 2016 sme plánovali oceniť pani Škultétyovú Krištáľovým srdiečkom vďaky, bohužiaľ, 23. februára zomrela," zdôvodnil predseda SFM Peter Kurhajec.Podľa SFM bývalá zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová (†69) bola dlhé roky považovaná za najdôležitejšiu ženu slovenských volieb, od pádu komunistického režimu dohliadala na voľby a referendá. Svojou prácou významne prispela k pozitívnemu hodnoteniu Slovenska ako európskej krajiny so slobodnými a legitímnymi voľbami. Bola symbolom korektnosti a dodržiavania demokratických pravidiel.

Krištáľové srdce odovzdá Peter Kurhajec Škultétyovej sestre Margite symbolicky v deň parlamentných volieb, krátko pred 22. hodinou v budove ministerstva vnútra, kde sídli Ústredná volebná komisia. Teda na mieste, ktoré bolo zosnulej veľmi blízke. Súčasťou ocenenia je diplom s textom: "Vzácnej žene, Lívii Škultétyovej, ktorá sa stala symbolom korektnosti a dodržiavania demokratických pravidiel v krajine, v ktorej to ešte stále nie je samozrejmosťou."

Na svoju sestru si Margita Škultétyová spomína takto: "Lívia sa aktívne podieľala na príprave volieb na Slovensku celých 24 rokov. Hneď po revolúcii sa rozhodla prijať ponuku zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie pre parlamentné voľby. Boli to prvé demokratické a slobodné voľby. Bez skúseností s prípravou novodobých volieb čelila veľkej výzve. Bola to veľká skúsenosť, ktorej sa zhostila s nadhľadom. Dôkazom toho je i skutočnosť, že za celé tie roky ani jedny voľby neboli spochybnené. Jej práca bola síce mimoriadne náročná, ale aj veľmi zaujímavá - možnosť vidieť priebeh volieb v iných krajinách, stretnutia so vzácnymi osobnosťami i spolupráca s médiami. Slovensko je vo svete vnímané ako krajina s dobrou úrovňou volebnej problematiky. Lívia neúnavnou, dôslednou a tímovou prácou významne prispela k tomuto pozitívnemu hodnoteniu. Svoju prácu milovala a nikdy neľutovala rozhodnutie vziať na plecia takúto veľkú zodpovednosť. Bolo to správne rozhodnutie."

Informácie pre TASR poskytla PR manažérka SFM Barbora Šugárová.

Prečítajte si VŠETKO O PARLAMENTNÝCH VOĽBÁCH a sledujte s nami VOĽBY ONLINE

Prečítajte si aj:

5. marca 2016 10:31

Prezident A. Kiska odvolil v Poprade v spoločnosti manželky a syna
Dnešný deň prežije prezident v Poprade spolu so svojou rodinou.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:43

JANKOVSKÁ: Dohoda o zriaďovaní EPPO je úspechom nášho predsedníctva
Slovensko však malo tri podmienky: že sa nebude zasahovať do obsahu už dohodnutého textu, že list o zriadení EPPO podpíše 14 až 16 krajín EÚ a že financovanie úradu nebude na úkor národných rozpočtov.

sk
dnes 17:38

Sesterská komora žiada podporu pre domáce ošetrovanie pacientov
Takáto starostlivosť má byť na okraji záujmu zdravotných poisťovní a tak agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti riešia existenčné problémy.

sk
dnes 16:41

J. BAJÁNKOVÁ: Slovensko ešte má šancu presadiť Procházku do Luxemburgu
Šéfka Súdnej rady pripustila, že je možné niečo urobiť ohľadom výhrad sedemčlenného poradného výboru, ktorý Procházka nepresvedčil už v decembri minulého roku pri osobnom vypočutí.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac