Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

USA zdolali Nórov tesne 2:1. Severania doplatili na slabú koncovku

Američan Anders Lee (vľavo) a Nór Alexander Bonsaksen poča bitky v zápase základnej B-skupiny na MS v hokeji v Ostrave, 2. mája 2015. Foto: TASR/AP

Nóri zostávajú tak po dvoch zápasoch stále bez bodu.

Ostrava 2. mája (TASR) - Hokejisti USA vybojovali na MS v Ostrave druhé víťazstvo, v nedeľu zdolali v B-skupine Nórsko tesne 2:1. Severania hrali s favoritom otvorenú partiu, no doplatili na slabú koncovku a tak po dvoch zápasoch zostávajú stále bez bodu.

USA nastúpia najbližšie v pondelok 4. mája o 16.15 proti Rusku, Nórov o štyri hodiny neskôr čaká severské derby s Fínskom.

Nóri aktívnou hrou zaskočili papierového favorita a v 7. minúte sa ujali vedenia po góle Aska, ktorý dorazil do odkrytej bránky vyrazený puk po delovke Tollefsena. "Vikingovia" Američanov do čistých šancí dlhý čas nepúšťali, v 13. minúte sa však dopustili veľkej chyby, za ktorú zaplatili inkasovaným gólom z hokejky Lewisa. Ten využil zaváhanie nórskeho obrancu, ktorý sa snažil nepochopiteľne upratať puk pod Haugena.

V ďalšom priebehu mohli nakloniť misky váh na nórsku stranu Thoresen a Martinsen, ale v koncovke neuspeli. To sa im vypomstilo, v druhej tretine Nelson úspešne tečoval strelu Kruga a Američania prvýkrát v zápase viedli. Nóri naďalej pôsobili nebezpečným dojmom, dvakrát sa ocitol v sľubnej šanci Thoresen, no istý Hellebuyck mu nedovolil skórovať. V tretej časti sa Američania nestiahli do defenzívnej ulity, ale zostali aktívni a v niektorých momentoch dokonca zasypali Haugena spŕškou striel.

Vo veľkej šanci bol Sexton, z otočky iba tesne minul pravú žrď. Nóri odpovedali tvrdou strelou Aska, ktorý nechal vyniknúť Hellebuycka. Na druhej strane Haugen v poslednej chvíli upratal puk spred čiary po strele Lewisa. V závere si Američania ustrážili tesný náskok, Nórom už nepomohla ani power play bez brankára.

B-skupina (Ostrava)

Nórsko - USA 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
7. Ask (Tollefsen, M. Olimb) – 13. Lewis (Vesey), 26. Nelson (Krug). Rozhodovali: Sidorenko (Rus.), Šindler (ČR) – Mills (Kan.), Tosenovjan (ČR), vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Hendricks (USA) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, 6301 divákov.

Nórsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Tollefsen, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Ödegaard - Thoresen, Ask, M. Olimb - Rosseli Olsen, K.A. Olimb, Martinsen - Forsberg, Bastiansen, Röymark - Lövlie, Stene, Roest - Dahlström

USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner – Moses, Bonino, Nelson – Morin, Arcobello, Lee – Lewis, Eichel, Vesey – Sexton, Larkin, Hendricks – Smith

Hlasy po zápase (zdroj: iihfworlds2015.com):

Jack Eichel, útočník USA: "Od začiatku na nás vybehli. Vedeli sme, že to bude tvrdý, fyzický zápas, plný bodyčekov. Súper mal vo svojom strede niekoľko hráčov, ktorí sa prezentovali nekompromisnými zákrokmi. Bol to defenzívny boj."

Todd Richards, tréner USA: "V prvej tretine Nóri diktovali tempo hry, boli rýchlejší, bojovali tvrdšie ako my. Mali sme však šťastie, že sme túto fázu ustáli. Súper hral fyzický, drsný hokej. Zaslúžia si uznanie za ich výkon, klobúk dolu."

Seth Jones, obranca USA: "Connor (Hellebuyck, brankár USA, pozn. red.) chytal v prvých dvoch zápasoch výborne. Je neuveriteľný. Na tomto turnaji spoliehame na jeho skvelé zákroky."

Roy Johansen, tréner Nórska: "Mali sme niekoľko dobrých šancí na skórovanie, no trápili sme sa v koncovke. Určite to bol z našej strany lepší zápas ako proti Rusku."

A-skupina /Praha/
12.15 Švajčiarsko - Rakúsko po predĺžení a nájazdovom rozstrele (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
16.15 Francúzsko - Nemecko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
20.15 Lotyšsko - ČR 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)