< sekcia Zahraničie

Donald Trump a Kim Čong-un podpísali dohodu

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un pózujú po podpise komplexnej dohody, ktorej obsah nebol zverejnený počas historického stretnutia v Singapure 12. júna 2018. Foto: TASR/AP

Na záver summitu sa obaja lídri rozlúčili bez prítomnosti tlmočníkov.

Singapur 12. júna (TASR) - Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v utorok komplexnú dohodu, ktorej obsah nebol zverejnený. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.Po podpise dohody šéf Bieleho domu povedal, že má so severokórejským vodcom "vynikajúci vzťah" a že ho "určite" pozve do Spojených štátov a ešte veľakrát sa s ním stretne. Vyslovil tiež presvedčenie, že v Severnej Kórei dôjde veľmi rýchlo k denuklearizácii. Okrem toho Trump označil Kima za "veľmi nadaného človeka", ktorý miluje svoju vlasť.

Na záver summitu sa obaja lídri rozlúčili bez prítomnosti tlmočníkov.

Singapurský summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi.

KĽDR sa zaviazala zabezpečiť úplnú denuklearizáciu: USA dajú bezpečnostné zárukyAmerický prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa na utorňajšom summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu "nové" vzťahy. Informovala o tom agentúra AP.

V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Obaja lídri sa dohodli, že USA a KĽDR zabezpečia identifikáciu telesných pozostatkov vojnových zajatcov a okamžitú repatriáciu tých, ktoré už boli identifikované.

Stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa konalo v utorok 12. júna v hotelovom komplexe Capella na ostrove Sentosa v Singapure.

Išlo vôbec o prvé stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Trump: Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestomSeverná Kórea má potenciál byť úžasným miestom a Kim o tom vie. Povedal to americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Singapure po stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a podpise spoločného vyhlásenia. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.

Podľa Trumpa bolo stretnutie s Kimom bezprecedentné a zároveň dokázalo, že skutočná zmena je možná. Okrem toho vyslovil presvedčenie, že USA a Severná Kórea čoskoro otvoria veľvyslanectvá. "Stretnutie, bolo úprimné, priame a produktívne. Predseda Kim spustí proces, ktorý urobí mnohých ľudí šťastnými."

"Prítomnosť záplavy médií Kima neteší, ale chápe, prečo sú tu. Ľud Severnej a Južnej Kórey má spoločnú budúcnosť, avšak najprv je nutné odstrániť hrozbu jadrových zbraní," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Trump, pričom dodal, že sankcie uvalené na Severnú Kóreu zostanú v platnosti. Zrušené budú až vtedy, keď budú severokórejské jadrové zbrane zneškodnené.

Na denuklearizáciu kórejského polostrova bude podľa neho dozerať medzinárodný tím expertov. "Dúfam, že to bude čoskoro," povedal Trump. Denuklearizácia je podľa neho komplexný problém, ale keď sa s ňou už raz začne a "dostanete sa do určitého bodu, niet cesty späť a všetko už napreduje veľmi rýchlo".

Severokórejský vodca podľa Trumpa sľúbil, že znefunkční všetky tri testovacie jadrové zariadenia vrátane toho, ktorý slúži na skúšky raketových motorov.

K otázke bezpečnosti Kórejského polostrova americký prezident povedal, že neuvažuje o jej znížení, avšak v konečnom dôsledku chce z Južnej Kórey stiahnuť 32.000 amerických vojakov, ktorí sú tam dislokovaní. Vyzval tiež na skončenie "vojnových hier", ktoré budú podľa neho obnovené len v prípade, že rozhovory nebudú napredovať podľa predstáv Spojených štátov.

Pred Trumpovou tlačovou konferenciou premietli novinárom prítomným v sále krátky dokument, ktorý americký prezident venoval Kimovi pred jeho odchodom zo Singapuru. Film naznačuje pozitívne vyhliadky, ktoré KĽDR má.

Trump odletel zo Singapuru po historickom summite s Kim Čong-unomAmerický prezident Donald Trump odletel v utorok zo Singapuru po historickom summite so severokórejským lídrom Kim Čong-unom.

Tesne pred odletom Trump uviedol, že denuklearizácia Severnej Kórey musí byť úplná a overiteľná. USA to budú musieť podľa jeho slov kontrolovať.

Trump mieri do vlasti o deň skôr, ako sa očakávalo. Povedal, že už tam nechce stráviť ďalšiu noc, keďže už "nebolo nič viac, čo sme mohli urobiť".

Americký prezident sa po ceste do Washingtonu zastaví ešte na Guame a na Havaji, dodáva agentúra AP.

USA: Republikáni a demokrati v Kongrese sa k dohode Trump-Kim vyjadrujú opatrneLídri republikánov a demokratov v americkom Kongrese reagovali zatiaľ len opatrne na historické stretnutie prezidenta USA Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Uviedli tiež, že počiatočná dohoda, ktorá bola dosiahnutá, nebude znamenať veľa, kým Severná Kórea nepristúpi k plnej denuklearizácii.

Vodca republikánov v Senáte Mitch McConnell označil utorkovú schôdzku v Singapure za významný prvý krok vo vzťahoch medzi USA a KĽDR, ale nie za rozhodujúci, pokiaľ nebudú nasledovať ďalšie kroky Severnej Kórey.

McConnell upozornil, že "nasledujúce kroky v rokovaniach otestujú, či sa môžeme dostať k overiteľnej dohode". Dodal, že "my i naši spojenci musíme byť pripravení obnoviť politiku maximálneho tlaku".

Podľa predsedu Snemovne reprezentantov Paula Ryana "len čas ukáže, či to Severná Kórea tentoraz myslí vážne". Ryan spresnil, že medzitým treba voči KĽDR naďalej uplatňovať maximálny ekonomický tlak.

Demokrati sú po schôdzke Trumpa s Kimom skeptickí, konštatovala agentúra AP. Podľa nich sa Trump už vzdal účinnej "americkej páky tým, že sa zaviazal zastaviť vojenské cvičenia" so zmluvným spojencom - Južnou Kóreou.

Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer uviedol, že "prezident Trump udelil brutálnej a represívnej diktatúre medzinárodnú legitimitu, po ktorej dlho túžila". Schumer poukázal aj na to, že dohoda podpísaná Trumpom a Kimom nedefinuje, čo znamená denuklearizácia. Summit bol podľa neho "čistou reality šou".

Veľmi kritický bol k výsledku summitu aj republikánsky senátor Marco Rubio. Vo svojom tweete Rubio napísal: "Prezident ho (Kima) rozmaznáva, aby z neho dostal dobrú dohodu. Ale Kim Čong-un nie je talentovaný chlap. Zdedil rodinný biznis po otcovi a dedovi. Je to absolútny čudák, ktorému by v žiadnej demokracii nezverili ani funkciu pomocného šarhu."