Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Zahraničie

K útoku v Tunisku sa prihlásil Islamský štát, väčšina obetí boli Briti

Kytica kvetov s odkazom " Prečo?" leží na pláži hotela Imperial Marhaba neďaleko tuniského mesta Súsa v sobotu 27. júna 2015, kde 23-ročný študent v piatok zabil pri ozbrojenom útoku najmenej 40 ľudí. Foto: TASR/AP

Britskí touroperátori Thomas Cook a cestovná kancelária First Choice vyslali dnes do Tuniska 10 lietadiel, aby evakuovali svojich zákazníkov.


Tunis 27. júna (TASR) - Väčšina z doterajších 39 obetí útoku osamelého strelca na pláži tuniského letoviska Sousse boli podľa vyjadrenia premiéra Habíba Sída Briti. K zodpovednosti za útok v hoteli Imperial Marhaba sa prihlásili militanti Islamského štátu. Oznámili, že páchateľ bol džihádista známy pod menom Abú Jahja Kajravání, informovala agentúra Reuters.

"Mŕtvi sú Briti, Nemec a Belgičan, ale väčšina z nich je britská," povedal v noci nadnes reportérom tuniský premiér. Tuniské ministerstvo zdravotníctva dnes ráno potvrdilo občianstvo 10 z 39 obetí útoku. Uviedlo, že ôsmi boli Briti, jeden Belgičan a jeden Nemec.

Britské ministerstvo zahraničných vecí dnes informovalo, že počet britských obetí piatkového útoku na hotel v Tunisku stúpol na 15. Hovorca rezortu Tobias Ellwood zároveň pripustil, že počet obetí z radov britských občanov ešte môže vzrásť.

Írska vláda potvrdila jednu írsku obeť, ktorá pracovala ako zdravotná sestra, napísala agentúra AP. Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius vyhlásil, že medzi obeťami nie je žiaden Francúz.

Zranených bolo 39 ľudí, stav dvoch je kritický

Tuniské ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo, že pri piatkovom útoku v hoteli Imperial Marhaba v letovisku Sousse (Súsa) bolo zranených 39 ľudí, z ktorých 21 už z nemocnice prepustili. Agentúra AP spresnila, že 18 ľudí zostáva v nemocnici na pozorovaní. Stav dvoch z nich je kritický.

Medzi zranenými je sedem Tunisanov, 25 Britov, traja Belgičania a po jednom občanovi Nemecka, Ruska a Ukrajiny. Jeden zranený zatiaľ nebol identifikovaný, uviedla AP.

Strelec bol vraj dobrý študent a miloval break-dance

Na snímke je údajne 23-ročný študent Seifeddine Rezgui, ktorý zaútočil na pláž hotela Imperial Marhaba neďaleko tuniského mesta Súsa.
Foto: TASR/AP
Predbežné vyšetrovanie ukázalo, že strelec pochádzal z dediny v chudobnej centrálnej oblasti Tuniska a nikdy nebol v zahraničí, citovala tuniského premiéra agentúra AP. Síd povedal, že Sajfedín Rezgul prišiel do Sousse z mesta Gáfúr v guvernoráte Siliana a bol študentom univerzity v Kairouane. Až do činu na seba úrady nikdy neupozornil.

Bezpečnostný zdroj, ktorý citovala agentúra Reuters, uviedol, že Rezgul bol dobrý študent, pochádzal zo stabilnej rodiny, rád chodil na večierky a miloval break-dance. Podobne ako ďalší tuniskí džihádisti sa podľa všetkého dostal do styky s extrémistami asi pred šiestimi mesiacmi.

Útočník oblečený ako turista zaútočil na dovolenkárov na pláži a pri bazéne z útočnej pušky, ktorý mal ukrytú v slnečníku. Polícia ho zastrelila.

Turisti sa vracajú domov


Britskí touroperátori Thomas Cook a cestovná kancelária First Choice vyslali dnes do Tuniska 10 lietadiel, aby evakuovali svojich zákazníkov. Cestovné kancelárie v Dánsku, Švédsku a Nórsku oznámili, že zastavili pre zvyšok sezóny všetky turistické cesty do Tuniska.


Letisko v tuniskom meste Hammamet (Hammámát) prijalo opatrenia na plynulé odbavenie turistov, ktorí sa po útoku rozhodli ukončiť svoj pobyt a odcestovať domov. Hovorca letiska Muhammad Walíd bín Ghaším uviedol, že z naplánovaných 15 mimoriadnych letov sa deväť už uskutočnilo, pričom lietadlá do vlasti prepravili asi 1400 cestujúcich. Spresnil, že po útoku sa v letovisku rozhodlo zostať najmenej 1000 dovolenkárov.

Tuniská polícia dnes na člnoch patrolovala pozdĺž pobrežia v oblasti piatkového útoku. Na plážach hliadkovali policajti na koňoch. Úsek pláže, kde došlo k útoku, je ešte stále ohradený policajnými páskami a strážia ho muži v civile. Mnohí turisti tam však dnes priniesli kvety.

V hoteli Imperial Marhaba bolo pred útokom zabookovaných 75 percent z 370 izieb. "Dnes nemáme žiadneho klienta, ale personál tu zostáva. Toto leto bude ťažké, ale veríme v lepšie časy," uviedol podľa AP riaditeľ hotela Muhammad Bišíur.

V súvislosti s piatkovým útokom dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonicky hovorila s tuniským prezidentom Bádžím Káidom Sabsím, pričom ho ubezpečila o podpore a odhodlaní spoločne bojovať s terorizmom. Vo vyhlásení Merkelovej úradu sa bez bližšieho spresnenia uvádza, že Nemecko sa chce sústrediť na podporu ochrany hraníc Tuniska.

Tunisko bolo v uplynulých rokoch obľúbenou turistickou destináciou nemeckých turistov. Cestovná kancelária TUI však dnes informovala, že viac ako 300 zákazníkov, ktorí sa zakúpili zájazdy, svoje rezervácie v Tunisku zrušilo, pričom väčšina z nich požiadala o možnosť výmeny za zájazd v inej krajine.

Už v piatok večer TUI prepravila do vlasti prvých 80 dovolenkárov z Nemecka, ďalších asi 120 sa vráti počas tohto víkendu,

Česi chcú zostať


Z vyše 3000 českých turistov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Tunisku, prejavilo po piatkovom teroristickom útoku v letovisku Sousse (Súsa) záujem o predčasný návrat do vlasti do 30 ľudí. Českej televízii to dnes povedal hovorca Asociácie cestovných kancelárií Jan Papež.

Dovolenkujúci Česi predčasne domov nechcú. Čechom, ktorí mali do Tuniska odcestovať, ponúkajú niektoré cestovné kancelárie výmenu zájazdu alebo možnosť vrátenia peňazí.

České ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ na rozdiel od Slovenska vyslanie vládneho špeciálu pre dovolenkárov neplánuje. Oficiálne tiež nemá potvrdené, či medzi obeťami nebol žiaden Čech. Podľa hovorkyne ministerstva "stále ešte nie sú stopercentne identifikované všetky obete".

ČT24 cituje Stanislava Zímu z cestovnej kancelárie Exim Tours, ktorý povedal, že majú priamo v letovisku Sousse 600 až 700 klientov. Vrátiť domov sa však zatiaľ rozhodla iba jedna rodina a podobná je situácia aj u ďalších českých cestoviek.