Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Zemetrasenie v Nepále má vyše 1100 obetí, ministerstvo hľadá Slovákov

Námestie v Káthmandu. Foto: TASR/AP

Otrasy podľa svedkov pocítili až v indickej metropole Naí Dillí a ďalších mestách na severe Indie.


Káthmandu 25. apríla (TASR/Teraz.sk) - Silné zemetrasenie zasiahlo dnes Nepál a zabilo celkovo najmenej 1180 ľudí v štyroch krajinách, vrátane Indie, oblasti Tibetu a Bangladéša. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Počet obetí v dôsledku najsilnejšieho zemetrasenia v Nepále za uplynulých osem desaťročí môže dosiahnuť až 4500, čo je trikrát viac oproti súčasným odhadom. Uviedla to v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na nepálsku vládu.

V samotnom Nepále potvrdila polícia úmrtia najmenej 1130 ľudí, z nich 634 prišlo o život v Údolí Káthmandu a najmenej 300 obetí hlásili v metropole Káthmandu. Vláda v Nepále vyhlásila mimoriadny stav v oblastiach postihnutých dnešným silným zemetrasením a vyzvala medzinárodné spoločenstvo na poskytnutie humanitárnej pomoci. Nepálsky kabinet sa na zasadnutí rozhodol vyčleniť 500 miliónov rupií (päť miliónov dolárov) na núdzovú pomoc pri katastrofe, informovala agentúra DPA.

Ďalších 36 osôb zahynulo v Indii, 12 v Tibete, a štyri v Bangladéši. Dvaja čínski občania zomreli na nepálsko-čínskej hranici. Počet obetí bude takmer určite stúpať, uviedol zástupca generálneho inšpektora nepálskej polície.

V Indii sú okrem najmenej 36 zabitých aj desiatky ranených. Až 23 ľudí prišlo o život v indickom štáte Bihár v siedmich okresoch, ktoré susedia s Nepálom. Osem ľudí zahynulo v štáte Uttarpradéš. Zrútené domy a múry zabili troch obyvateľov štátu Západné Bengálsko.

Najsilnejšie zemetrasenie po desaťročiach

Zemetrasenie, ktorého magnitúdu americká geologická služba USGS spresnila na 7,8, bolo najsilnejším v Nepále po 81 rokoch. Mohutné otrasy spôsobili zrútenie domov, zrovnali so zemou stáročné chrámy a vyvolali lavíny na Mount Evereste, kde potvrdili doteraz 18 mŕtvych horolezcov. Telá obetí už vytiahli zo snehu.

Lavína pochovala časť základného tábora, čo vyvolalo obavy o bezpečnosť stoviek horolezcov, ktorí sa nachádzali v okolí, uviedlo ministerstvo turistického ruchu. Dodalo, že dva stany v tábore sú plné ranených a že počet zabitých bude zrejme stúpať. Medzi obeťami budú pravdepodobne aj zahraniční horolezci a šerpovia. Štátna príslušnosť obetí zatiaľ nie je známa.
Na snímke lavína zasiahla základný tábor Everestu v Nepále v sobotu 25. apríla 2015.
Foto: TASR/AP

Ľudia uviazli na Evereste aj v Káthmandu

Podľa odhadov predstaviteľov ministerstva sa v základnom tábore nachádzalo najmenej 1000 horolezcov, vrátane asi 400 cudzincov. Apríl je najobľúbenejším mesiacom na zvládnutie Mount Everestu.

Alex Gavan z Rumunska napísal, že na hore bolo "mnoho, mnoho" ľudí. "Utekám o život zo stanu... Základný tábor Everestu obrovské zemetrasenie potom obrovská lavína," uviedol. Ďalší horolezec Daniel Mazur napísal, že základný tábor bol "vážne poškodený" a jeho tím uviazol. "Prosím, modlite sa za všetkých," dodal.

V centre Káthmandu sa okrem toho zrútila historická veža z 19. storočia, v ktorej troskách uviazlo podľa médií najmenej 50 ľudí. Z odľahlejších častí hornatej krajiny bolo zatiaľ k dispozícii len málo informácií.

Zem sa začala triasť predpoludním


Zemetrasenie sa začalo len niekoľko minút pred poludním a pocítilo ho husto zaľudnené Údolie Káthmandu, kde žije asi 2,5 milióna ľudí, potom zachvátilo hlavné mesto Káthmandu a šírilo sa všetkými smermi - na sever k Himalájam a Tibetu, na juh k indo-ganžským nížinám, na východ smerom k delte rieky Brahmaputra v Bangladéši a na západ k historickému mestu Láhaur v Pakistane.

O hodinu nasledoval dotras s magnitúdou 6,6 a menšie následné otrasy postihovali región ešte niekoľko hodín. Obyvatelia vybiehali v panike zo svojich domovov a z budov. Múry sa rúcali, stromy sa knísali, elektrické stožiare padali a na uliciach i múroch sa objavovali obrovské praskliny. A všade naokolo sa dvíhali mraky prachu.

Do niekoľkých hodín od zemetrasenia sa nemocnice začali zapĺňať desiatkami ranených ľudí. Organizovaná záchrana zväčša chýbala a tak mnohých ranených privážali do nemocníc priatelia alebo príbuzní. Meteorológovia predpovedajú na dnešnú noc a na nedeľu dážď i búrky s hromami a bleskami.

Pri zemetrasení s magnitúdou 5,3 zahynulo v roku 1934 v Nepále viac než 8500 ľudí.

V krajine bolo asi 300.000 cudzincov


Ako vyplýva z informácií českých elektronických médií, ktoré sa odvolávajú na rezort zahraničných vecí v Prahe, v oblasti zasiahnutej zemetrasením bolo v inkriminovanom čase viac ako osem desiatok českých občanov, pričom s 32 z nich sa zatiaľ nepodarilo skontaktovať.

Medzi približne 300.000 cudzincami, ktorí sa podľa londýnskeho denníka The Guardian zdržiavali aktuálne v Nepále, bolo, ako informoval hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Martin Weiss, okolo 250 občanov alpskej republiky. Ide o odhad na základe skúseností rezortu, poznamenal hovorca a dodal, že na základe výmeny poznatkov jestvuje zoznam 12 rakúskych občanov, ktorých sa doteraz nepodarilo zastihnúť.

Český, rakúsky ani maďarský rezort zahraničných vecí nemajú zatiaľ informácie o tom, že by medzi obeťami prírodnej katastrofy boli aj občania týchto stredoeurópskych štátov.

Maďarské médiá, vrátane spravodajskej televízie HírTV a internetového serveru hir24.hu, však potvrdili, že v medzinárodných expedíciách boli na svahoch himalájskych končiarov aj horolezci maďarského pôvodu a že v Nepále sa zdržiavali aj maďarskí turisti.
MZV: V Nepále je 11 Slovákov, ministerstvo sa s nimi pokúša skontaktovať
Bratislava 25. apríla (TASR) - V Nepále sa nachádza 11 Slovákov. Pre TASR to uviedol riaditeľ Tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko. V Himalájach západne od nepálskej metropoly Káthmandu dnes došlo k silnému zemetraseniu, zomrelo najmenej 758 ľudí.

"V dobrovoľnom registračnom systéme ministerstva máme k dnešnému dňu zaregistrovaných 11 slovenských občanov, ktorí ako cieľ cesty uviedli Nepál," informoval. Ministerstvo je v kontakte so Zastupiteľským úradom SR v Dillí a honorárnym konzulom v Káthmandu.

"Postupne sa pokúšame týchto jedenástich skontaktovať. Okrem toho sme sa spojili s dvomi členmi expedície Makalu, ktorí boli hospitalizovaní ešte minulý týždeň, sú v poriadku. Nemáme hlásené žiadne obete alebo zranenia slovenských občanov, je však potrebné si uvedomiť, že v dôsledku zemetrasenia sú aj silné výpadky komunikačných spojení," uviedol Susko. Ministerstvo vyzvalo ľudí, ktorí vedia o svojich rodinných príslušníkoch v Nepále, a nemajú s nimi kontakt, aby to oznámili na telefónnej linke diplomatickej služby 02/5978 5978.