< sekcia Zahraničie

Nemecký minister: Víťazstvo tábora nie neuľahčí Grécku vyjednávanie

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. Foto: TASR/AP

Grécko zostane v 28-člennej Európskej únii, aj keby v referende odmietlo úsporné a reformné opatrenia, uviedol nemecký minister financií.

Atény/Berlín 5. júla (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier dnes vyhlásil, že ak v gréckom referende o prijatí prísnejších reforiem zvíťazí tábor "nie", neuľahčí to zadlženej krajine budúce vyjednávanie kompromisov s medzinárodnými veriteľmi - "práve naopak". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Steinmeier však napriek tomu uviedol, že Gréci majú právo hlasovať o budúcnosti svojej krajiny a že Grécko zostane v 28-člennej Európskej únii, aj keby v referende odmietlo úsporné a reformné opatrenia, požadované medzinárodnými veriteľmi.Minister Steinmeier povedal pre dnešné vydanie nemeckého nedeľníka Tagesspiegel am Sonntag, že dlhová situácia v Grécku, nevyriešený problém s desaťtisícmi migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more a britské požiadavky reformovať Európsku úniu vytvárajú tlak na samotné základy EÚ.

Šéf nemeckej diplomacie dnes varoval, že Grexit - odchod Grécka z 19-člennej eurozóny - by poškodil dôveryhodnosť Európy vo svete.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.