< sekcia Zahraničie

Talianska poslanecká snemovňa vyjadrila dôveru Gentiloniho novej vláde

Na snímke novozvolený taliansky premiér Paolo Gentiloni počas svojho prvého prejavu vo funkcii pred poslancami v parlamente, kde sa jeho vláda uchádza o dôveru v Ríme 13. decembra 2016. Foto: TASR/AP

V stredu sa očakáva hlasovanie o dôvere novej talianskej vláde na pôde Senátu, druhej z komôr talianskeho parlamentu.

Rím 13. decembra (TASR) - Poslanecká snemovňa talianskeho parlamentu vyslovila dnes v súlade s očakávaním dôveru vláde premiéra Paola Gentiloniho.

Gentiloniho i Renziho Demokratická strana (PD) disponuje v snemovni väčšinou.

Za dôveru kabinetu hlasovalo 368 poslancov, proti 105 ich kolegov.

V stredu sa očakáva hlasovanie o dôvere novej talianskej vláde na pôde Senátu, druhej z komôr talianskeho parlamentu.Taliansky prezident Sergio Mattarella poveril v nedeľu vtedajšieho šéfa diplomacie Gentiloniho zostavením novej vlády po tom, ako minulý týždeň rezignoval doterajší premiér Matteo Renzi, pretože voliči v referende 4. decembra odmietli jeho vládou navrhovanú reformu ústavy.

Gentiloni prezentoval v pondelok vo Večnom meste zloženie celkove 66. povojnovej vlády Talianska, ktorá má 19 ministrov vrátane jedenástich členov niekdajšieho Renziho kabinetu. Všetci zložili ešte 12. decembra večer v talianskej metropole ústavou predpísanú prísahu.

Opozičné strany požadujú predčasné parlamentné voľby.

Hlava štátu by však privítala, aby parlament najskôr schválil reformu volebnej legislatívy a zladil pravidlá pre voľby do Poslaneckej snemovne, respektíve Senátu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.