< sekcia Zahraničie

Turecko zverejnilo zvukový záznam s údajným varovaním ruského lietadla

Na snímke zo záberu tureckej televízie Habertürk je zostrelené ruské vojenské lietadlo v provincii Hatay v utorok 24. novembra 2015. Foto: TASR/AP

Navigátor však vyhlásil, že žiadne varovanie o narušení tureckého vzdušného priestoru nedostali.

Istanbul 25. novembra (TASR) - Turecká armáda zverejnila dnes zvukový záznam, ktorý podľa nej obsahuje varovanie ruského lietadla pred zostrelením. "Zmeňte svoj kurz," vyzýva hlas v zázname.

Agentúra Reuters zároveň pripomenula dnešné vyjadrenie navigátora ruského bojového lietadla Su-24, ktoré v utorok zostrelila turecká stíhačka F-16.

Navigátor Konstantin Murachtin vyhlásil, že jeho stroj počas letu nad Sýriou nenarušil vzdušný priestor Turecka a že žiadne varovanie o narušení tureckého vzdušného priestoru nedostali - ani vizuálne, ani prostredníctvom rádiového spojenia.

Jeden z najväčších ruských touroperátorov zrušil tohtoročné zájazdy do Turecka

Jeden z najväčších ruských touroperátorov Pegas Touristik zrušil všetky zájazdy do Turecka až do konca tohto roka. Oznámila to dnes šéfka spoločnosti Anna Podgorná. Informovala o tom agentúra TASS.

"Momentálne sme predaj zájazdov do Turecka pozastavili. Všetky zájazdy predané do 29. decembra boli zrušené," uviedla Podgorná pre ruskú televíznu stanicu Rossija 24. Ako dodala, turisti, ktorí si tieto zájazdy zakúpili, budú mať možnosť prežiť dovolenku v inej destinácii.Rozhodnutie Pegas Touristik nasledovalo po zostrelení ruského bojového lietadla Su-24 tureckou stíhačkou. V reakcii na túto situáciu ruská Federálna agentúra pre cestovný ruch vyzvala všetkých touroperátorov, aby pozastavili predaj zájazdov do tureckých letovísk. Turecko je pritom jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Rusov. V súčasnosti je na dovolenke v Turecku asi 10.000 obyvateľov Ruska.

Turecká armáda vysvetľovala incident ruským vojenským pridelencom

Turecká armáda oznámila, že si dnes na svoje veliteľstvo pozvala ruských vojenských pridelencov a vysvetlila im príčiny zostrelenia ruského bojového lietadla. Keďže ruský stroj nereagoval na varovanie, vstúpili do platnosti pravidlá pre boj, konštatovala armáda.

Podľa agentúry Reuters turecká armáda v písomnom vyhlásení taktiež informovala, že vynaložila veľké úsilie na nájdenie a záchranu dvojčlennej posádky ruského bojového lietadla Su-24, ktoré v utorok zostrelila raketou turecká stíhačka F-16.

Turecká armáda dodala, že sa skontaktovala s príslušnými miestami v Moskve a vyjadrila pripravenosť na "všetky druhy spolupráce".