Zahraničie

Belgicko nie je terčom útokov prvýkrát, prinášame veľký prehľad

TASR, 23. marca 2016 6:10

Prinášame vám prehľad aktivít islamských teroristov viažucich sa k Belgicku za uplynulé dva roky.

Na snímke ľudia reagujú pred letiskom Zavantem po výbuchoch v Bruseli 22. marca 2016. Foto: TASR/AP
Brusel 23. marca (TASR) - V súvislosti s teroristickými útokmi v belgickom hlavnom meste Brusel, ktoré si vyžiadali viac ako 30 mŕtvych a 200 zranených, s odvolaním sa na agentúru Reuters prinášame prehľad aktivít islamských teroristov viažucich sa k Belgicku za uplynulé dva roky.

24. máj 2014
Štyria ľudia boli zabití pri streľbe v židovskom múzeu v centre Bruselu. Útočníkom bol 29-ročný francúzsky občan Mehdi Nemmouche, ktorého následne zadržali vo francúzskom meste Marseille. Paríž ho neskôr vydal na trestné stíhanie do Belgicka, kde stále čaká na začiatok súdneho procesu.

29. september 2014
Belgická prokuratúra obvinila 46 členov islamistickej skupiny Sharia4Belgium z príslušnosti k teroristickej skupine a verbovania mladých Belgičanov do džihádistického boja v Sýrii. Súd ich uznal za vinných vlani vo februári.

15. január 2015
Týždeň po útokoch islamských fanatikov na redakciu francúzskeho satirického magazínu Charlie Hebdo a židovský supermarket v Paríži belgická polícia zabila dvoch mužov, ktorí na nich spustili paľbu počas jednej z približne desiatky razií proti bunke Islamského štátu (IS). Tá podľa prokuratúry chystala "rozsiahle útoky".

Francúzska polícia Foto: TASR/AP

21. apríl 2015
Vo vysokorýchlostnom vlaku na severe Francúzska zranil 25-ročný marocký občan Ajúb Chazání troch ľudí. Krátko nato ho premohli a odzbrojili pasažieri, medzi ktorými bol aj jeden americký vojak. Útočník nastúpil do vlaku v Bruseli.

13. november 2015
Francúzskou metropolou Paríž otriasla séria koordinovaných teroristických útokov, pri ktorých na niekoľkých miestach došlo následkom výbuchov a streľby o život 130 ľudí a 368 utrpelo zranenia. K zodpovednosti sa prihlásil IS. Dvaja z desiatich známych útočníkov boli belgickí občania a traja ďalší - hoci mali francúzske pasy - žili v Bruseli.

Podozriví z útoku na redakciu Charlie Hebdo v Paríži. Foto: TASR/AP

14. november 2015
Francúzsky občan žijúci v Belgicku, 26-ročný Salah Abdeslam, ktorý bol medzi parížskymi útočníkmi, skontaktoval svojich priateľov v Bruseli, aby ho autom vyzdvihli v Paríži po tom, ako na poslednú chvíľu zmenil názor a rozhodol sa, že sa neodpáli. Jeho vestu s výbušninami neskôr objavila polícia v kontajneri na odpadky na jednom z parížskych predmestí.

15. marec 2016
Belgická polícia zabila jedného ozbrojenca po tom, ako niekoľko policajtov utrpelo zranenia počas razie v bruselskom byte spájanom s vyšetrovaním parížskych útokov. Ďalším dvom podozrivým sa podarilo utiecť. V byte boli zaistené odtlačky prstov Abdeslama, posledného známeho účastníka parížskych útokov, čo naznačilo, že sa nachádza v Bruseli.

18. marec 2016
Belgická polícia po prestrelke v Bruseli zadržala Salaha Abdeslama, v tom čase najhľadanejšieho muža v Európe. Belgickí ministri vnútra a zahraničných vecí však 20. a 21. marca varovali, že podľa príslušných bezpečnostných úradov Abdeslam a jeho komplici plánujú bezprostredný teroristický útok.

Na nedatovane snímke vydanej francúzskou políciou 26-ročný Salah Abdeslam. Foto: TASR/AP

22. marec 2016
Brusel sa stal terčom dvoch bombových útokov; na medzinárodnom letisku Zaventem a na stanici metra Maelbeek. K zodpovednosti za útoky, z ktorých bol jeden samovražedný, sa prihlásil IS. Udalosť si vyžiadala viac ako 30 mŕtvych a 200 zranených. Belgické médiá zverejnili zábery z bezpečnostnej kamery, na ktorých je vidno trojicu mužov podľa polície podozrivých zo spáchania bombových útokov na letisku. Ich totožnosť bezprostredne nebola známa. K totožnosti útočníka z metra nie sú nateraz dostupné žiadne relevantné indície.

Prečítajte si aj:

22. marca 2016 22:03

Česi vyhlásili 1.stupeň teroristického ohrozenia,do ulíc vyšlú vojakov
Členovia českej vlády odsúhlasili súčasne aj nasadenie 550 vojakov v činnej službe.

sk
22. marca 2016 20:50

Európski lídri sa vo svetle útokov zaviazali bojovať proti terorizmu
Hlavy štátov a vlád, ako aj lídri rozličných inštitúcií EÚ dnes uviedli spoločné stanovisko v súvislosti v bruselskými útokmi.

sk
22. marca 2016 20:39

OSN: Útoky v Bruseli pripomínajú naliehavosť ukončenia vojny v Sýrii
Zvláštny splnomocnenec OSN pre hľadanie mierového riešenia konfliktu v Sýrii poukázal na fakt, že Islamský štát, ktorý sa prihlásil k zodpovednosti za útoky v Bruseli, kontroluje časti Sýrie.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:10

Iránsky žiadateľ o azyl zastavil v stredu v Kolíne viac ako 240 vlakov
Muž sa vyšplhal na most a na koľajnice porozhadzoval útržky papierov popísaných svojimi básňami v perzštine, čím chcel podľa vlastných slov vyvolať záujem nemeckých a iránskych politikov.

sk
dnes 15:02

EÚ a OSN spustili iniciatívu proti násiliu voči ženám a dievčatám
Rozpočet EÚ pre napĺňanie cieľov tejto iniciatívy bol stanovený na 500 miliónov eur.

sk
dnes 14:56

Stratu moci Fideszu v 2018 očakáva 40 %, zachovanie moci 37 % Maďarov
Vyplýva to z výsledkov prieskumu inštitútu Závecz Research, ktoré zverejnil spravodajský server index.hu.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac