< sekcia Ekonomika

Inflácia vo Venezuele v júni síce klesla, ale len na 3500 %

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: TASR/AP

Národné zhromaždenie zverejňuje mesačné údaje o inflácii od roku 2017 pre nedostatok oficiálnych štatistík od vlády prezidenta Nicolása Madura.

Caracas 9. júla (TASR) - Medziročná miera inflácie vo Venezuela v júni síce klesla, ale stále zostala enormne vysoká, na úrovni 3500 %. Uviedol to v stredu (8. 7.) opozičný poslanec José Guerra počas videokonferencie.

Na ilustráciu, v máji dosiahla miera inflácie takmer 3700 % a v apríli 4200 %.

Národné zhromaždenie zverejňuje mesačné údaje o inflácii od roku 2017 pre nedostatok oficiálnych štatistík od vlády prezidenta Nicolása Madura.

Venezuela sa už takmer sedem rokov zmieta v recesii. Súčasná hospodárska kríza v juhoamerickej krajine je najhoršia v jej histórii.

A podľa Guerra, ktorý vyhlásil, že hyperinflácia môže byť „novým impulzom so znehodnotením miestnej meny bolívar“, môže byť ešte horšie.

Venezuelská miestna mena stratila v tomto roku 2020 už 77 % svojej hodnoty v každom z uplynulých dvoch dní odpísali ďalšie 3 %.

Koncom apríla prezident Maduro zvýšil minimálnu mzdu o 77 %, ale stále zodpovedá iba 3,80 USD (3,37 eura) mesačne.

Guerra odhaduje, že štvorčlenná rodina potrebuje aspoň 250 USD mesačne, aby si mohla kúpiť základné potreby.

Štúdia troch hlavných univerzít, ktorú uverejnili v utorok (7. 7.), zistila, že až štyria z piatich Venezuelčanov (80 %) si nemôžu dovoliť kúpiť základné potreby.

Podľa centrálnej banky Venezuela skončila v roku 2019 infláciou o niečo viac ako 9500 %. Národné zhromaždenie vypočítalo vlaňajšiu infláciu na úrovni 7300 %.

(1 EUR = 1,1286 USD)