Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

PKS a SPPK vítajú návrh Smeru na zníženie DPH na základné potraviny

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Predseda strany a premiér Robert Fico ho okrem iných opatrení predstavil vo svojom prejave na pracovnom sneme vládnej strany.

Bratislava 23. mája (TASR) - Potravinárska komora Slovenska (PKS) a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vítajú návrh vládnej strany Smer-SD na zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny, ktorý okrem iných opatrení predstavil vo svojom prejave na pracovnom sneme strany Smer-SD premiér Robert Fico."PKS oceňuje, že bola akceptovaná dlhodobá požiadavka našej komory na zníženie DPH aspoň na vybrané kategórie potravín. Vítame, že by sa malo monitorovať aj dodržiavanie zníženia cien u obchodníkov," reagovala pre TASR výkonná riaditeľka PKS Jarmila Halgašová.

So znížením DPH na niektoré potraviny by sa podľa nej mala znížiť aj motivácia slovenských spotrebiteľov na cezhraničné nákupy do okolitých štátov. "Pozitívne vnímame nielen zníženie DPH, ale aj výšku sadzby DPH na úrovni 10 %," zdôraznila riaditeľka PKS.

SPPK v súvislosti so znížením DPH podľa svojej hovorkyne Jany Holéciovej už dlhodobo poukazuje na fakt, že jednotná sadzba DPH na úrovni 20 % patrí k jednej z najvyšších v Európe. "Spomedzi okolitých krajín, keď v Maďarsku uzákonili DPH na potraviny vo výške 18 %, v Česku na úrovni 15 %, v Rakúsku 10 % a Poľsku 5 %, Slovensku v tomto smere patrí doteraz primát."

"Vysoká jednotná sadzba DPH tiež spôsobuje, že máme jedny z najdrahších potravín v Európe a aj z toho dôvodu sa nepriamo vytvoril priestor pre tzv. nákupnú cezhraničnú turistiku slovenského spotrebiteľa. Pre SPPK bude v tejto chvíli podstatné, že sa úprava DPH dotkne minimálne základných potravín, aby sa aspoň tie stali cenovo dostupnejšími pre spotrebiteľov," zdôraznila Holéciová. SPPK zároveň podľa nej však upozorňuje, že zníženie DPH nemusí znamenať automatické zvýšenie predaja domácich potravinárskych výrobkov.

Pre SPPK bude podľa nej v tejto chvíli podstatné, aby prišlo k podpísaniu memoranda s obchodnými reťazcami a najmä, aby sa v praxi skutočne dodržiavalo a kontrolovalo. "Ľahko sa totiž môže stať, že DPH na potraviny síce klesne, ale zákazník z tohto kroku profitovať nebude, pretože rozdiel v sadzbe DPH sa rozplynie v cenotvorbe ďalších aktérov (distribútorov a obchodu) pôsobiacich v potravinovom reťazi. SPPK by zároveň privítala, keby sa obchodné reťazce zaviazali nezvyšovať čisté marže, pretože nimi a tiež nekalými obchodnými praktikami v konečnom dôsledku ohrozujú domácich prvovýrobcov potravín," dodala hovorkyňa SPPK.