< sekcia Ekonomika

VšZP: M. Beblavý sa politicky priživuje na našej značke

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Opozičný poslanec dnes informoval, že doterajší generálny riaditeľ Forai dostával od nástupu do funkcie okrem platu zamestnanca aj odmeny za členstvo v predstavenstve VšZP.

Bratislava 5. októbra (TASR) – Nezaradený poslanec a podpredseda #Siete Miroslav Beblavý sa na značke Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) "politicky priživuje" a snaží sa získavať predvolebné body. Vo svojom písomnom stanovisku to uviedla VšZP, ktorá takto reagovala na Beblavého tvrdenia o odmenách členov predstavenstva.

Pravidlá ich mesačného i ročného odmeňovania sú podľa hovorkyne VšZP Petry Balážovej dané vládnym uznesením, ktoré schválila ešte vláda Ivety Radičovej. "Súčasné predstavenstvo je tak odmeňované na základe rovnakých pravidiel, aké platili za predchádzajúcej vlády," informovala. Odmena sa viaže na hospodársky výsledok spoločnosti za posledný rok. Vedenie VšZP podľa nej dosiahlo v posledných troch rokoch pozitívny hospodársky výsledok.

Balážová zdôraznila, že za predchádzajúcej vlády poberalo vedenie VšZP vyššie odmeny. Keď do jej vedenia nastúpil Marcel Forai, mzdy sa znižovali - v prípade generálneho riaditeľa o 30 percent a v prípade členov predstavenstva a riaditeľov sekcií o 15 percent.

"Pritom celú výšku odmeny vyplatenej v roku 2014 po zdanení a odvodoch venovalo predstavenstvo VšZP na kúpu dvoch prístrojov pre pacientov v detskej nemocnici na bratislavských Kramároch," konštatovala hovorkyňa. Dodala, že informácie, ktoré dnes Beblavý prezentoval verejnosti, poskytla VšZP mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko (TIS) pred siedmimi mesiacmi.

Opozičný poslanec Beblavý dnes informoval, že doterajší generálny riaditeľ Forai dostával od nástupu do funkcie okrem platu zamestnanca aj odmeny za členstvo v predstavenstve VšZP. Ročne tak získal vyše 100.000 eur. Jeho plat ako zamestnanca podľa Beblavého predstavoval 50.000 až 60.000 eur ročne, zvyšok dostal na odmenách za členstvo v predstavenstve. Podobne mali dostať aj zvyšní dvaja členovia predstavenstva, ktorí boli zároveň aj zamestnancami VšZP.

"Pritom kompetencie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva VšZP sú rovnaké," povedal dnes v parlamente. Balážová to poprela. Ide podľa nej o dva samostatné orgány spoločnosti s vlastnými kompetenciami.