Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. jún 2023Meniny má Medard
< sekcia Knihy

Kniha na týždeň: Lois Lowry: Darca

Darca je kniha pre deti, ktorá na jednej strane v sebe skrýva bezprostrednú jednoduchosť, no zároveň obsahuje aj akýsi faktor inakosti. Foto: www.book.review.sk

Darca je kniha pre deti, ktorá na jednej strane v sebe skrýva bezprostrednú jednoduchosť, no zároveň obsahuje aj akýsi faktor inakosti.

Bratislava 14. októbra (TASR) - V septembri 2014 prišlo do slovenských kín populárne mládežnícke sci-fi Darca. Režisér Phillip Noyce sa popasoval s knižnou predlohou od Lois Lowryovej trochu špecificky. Avšak aj knižný Darca je tak trochu špecifický, o tom niet pochýb.

Darca je kniha pre deti, ktorá na jednej strane v sebe skrýva bezprostrednú jednoduchosť, no zároveň obsahuje aj akýsi faktor inakosti. Či už je spomínaná odlišnosť (knižná i filmová) pozitívnou alebo negatívnou, necháme na čitateľovom/divákovom úsudku.

,,Román určený deťom, ktorým zverujeme do rúk budúcnosť.” Zaujímavým a pritom súčasne zarážajúcim je fakt, že slovenské vydavateľstvá nerady riskujú. Niektoré knihy vydávajú až potom, ako sa do éteru dostane informácia, že sa pracuje na ich filmovej podobe. V dnešnej dobe niet nad väčšiu istotu, ako nechať marketingovú propagáciu na kino. Podobne to bolo aj s Darcom od Lois Lowryovej. Vydavateľskej úlohy sa na Slovensku zhostilo Artforum, pričom kniha vyšla v slovenčine až niekoľko dní po filmovej premiére (pozn. red.: prvé vydanie Darcu (The Giver) vyšlo v origináli v roku 1993 a bolo preložené do viac ako 30 jazykov).

Darca je americkou detskou, viacerými cenami ovenčenou novelou, v ktorej Lois Lowryová prezentuje utopistickú spoločnosť. Tá sa však v konečnom dôsledku (najmä v závere knihy) javí viac a viac dystopicky. Ústrednou postavou je dvanásťročný Jonas, ktorý žije vo svete bez vojen, zločinov, trestov, strachu či bolesti. Podobne ako vo všetkých antiutópiách, celý svet je dokonale organizovaný (napr. priradené povolanie, rodinná jednotka, strava a pod.). Keď sa Jonas stáva príjemcom pamäti, t.j. strážcom všetkých spomienok ľudstva, zisťuje mnoho nedostatkov ich zdanlivo dokonalého systému. Podnetom pre jeho rebelantské konanie sa stáva fakt, že jeho spoločenstvo žije bez citov, poznania, lásky či možnosti akejkoľvek voľby. A preto Jonas už nedokáže žiť ďalej tak ako predtým.

Autorka využíva veľmi jednoduchý jazyk

Čitateľ musí myslieť pri výbere knihy na to, že ide vyslovene o literatúru – krátku novelu – pre deti. Dej je preto priamo úmerný aj cieľovej skupine. Nie je nijako zložitý, chýba mu komplikovanejšia zápletka, lepšia prepracovanosť charakterov postáv, opisov prostredia a vytvoreného sveta. Kniha bola v niektorých krajinách dokonca zaradená medzi povinnú detskú literatúru na školách.

V príbehu nachádzame prvky, ktoré sú pre dystópie až šablónovito typickými: idylické zriadenie, klamstvo (napr. všetci sú pomocou každodenných injekcií zbavovaní spomienok a zážitkov), jednotvárnosť, jeden rušivý element (Darca – Príjemca), ktorý má tendenciu chcieť poznať pravdu a všetko schematické doposiaľ utajované zmeniť.

Kniha je učebnicou pre deti, ktorá by ich mala viesť k tomu, aby ,,okolitý svet neprijímali automaticky, aby sa oň zaujímali, premýšľali, kládli si otázky a hľadali odpovede. Aby si uvedomili, že pravidlá, ktoré nás majú chrániť, nás môžu zároveň ochudobňovať a pripraviť o slobodnú vôľu.”

Autor recenzie: Viktória Semaníková
Autor knihy: Lois Lowry
Vydavateľstvo: Artforum
Počet strán: 232 strán
Väzba: pevná väzba
ISBN: 9788081500657