Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Knihy

Medzinárodný hravý projekt Knihobežník podporuje záujem o knihy

Foto: www.knihobeznik.sk

Takmer 6000 čitateľov sa zaregistrovalo do projektu prevažne zo Slovenska a Českej republiky, ale aj z Írska, Veľkej Británie, Belgicka, Kanady, Austrálie, Švajčiarska a iných krajín.

Bratislava 18. mája (TASR) - Neziskový projekt Knihobežník je hra, ktorá spája čítanie kníh a cestovanie. Pritom ju vystihuje hlavná myšlienka: Prečítaj ma a pošli ďalej. Táto hra funguje na princípoch geocachingu na webovej stránke www.knihobeznik.sk.

"Každý sa môže stať knihobežníkom a hľadať knihy poschovávané doslova kdekoľvek: na lavičke v parku, na zastávke či vo verejne dostupných budovách. Po prečítaní by mal knihu uvoľniť a poslať ju opäť ďalej do sveta, aby ju mohol nájsť ďalší čitateľ," uviedla pre TASR koordinátorka projektu Anna Porubcová.

Od jeho spustenia trvalo necelé štyri roky, kým knihy presiahli hranicu milión precestovaných kilometrov. Počítadlo, ktoré reaguje na zadanie súradníc knihy, zobrazilo túto vzdialenosť 13. mája 2014. Je to súhrnný údaj všetkých kníh dohromady. Z nich najväčšiu vzdialenosť (42.909,22 km) prekonala detektívka And thentherewerenone od Agathy Christie, ktorá sa dostala do austrálskeho Melbourne aj brazílskeho Rio de Janeiro. Za výlet do Sydney si druhé miesto v rebríčku najviac precestovaných kilometrov odnáša román Súmrak od Stephenie Meyerovej (31.849,26 km). Tretia je Partitura pro srdce, ktorú napísal český autor Zdeněk Haňka (29.636,85 km). Túto knihu zároveň prečítalo najviac - 31 knihobežníkov. Tí si ju "vymieňali" prevažne na území Slovenska a Českej republiky, ale kniha sa dostala aj do španielskej Malagy, do amerického centra filmu Hollywoodu aj chránenej krajiny Grand Canyonu.

Takmer 6000 čitateľov sa zaregistrovalo do projektu prevažne zo Slovenska a Českej republiky, ale aj z Írska, Veľkej Británie, Belgicka, Kanady, Austrálie, Švajčiarska a iných krajín, čím táto aktivita nadobúda široký medzinárodný charakter. Knihobežníci pridali spolu vyše 5000 kníh. Aj tieto čísla sú dôkazom, že o knihy a čítanie je záujem aj že projekt založený na dôvere v druhých ľudí dokáže úspešne fungovať.

"Knihobežník nie je len o hľadaní či pridávaní kníh. Projekt sa dlhodobo snaží sprístupniť verejnosti literatúru netradičnou formou aj prostredníctvom rôznych akcií, stretnutí či predstavovaním tvorby slovenských spisovateľov. Niektorí knihobežníci sa dokonca navzájom spoznali, stretávajú sa a vytvorili si tak svoju vlastnú komunitu milovníkov kníh," dodala Porubcová.