< sekcia

Analytička: Či bol kórejský summit historickou udalosťou, ukáže čas

Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in (vpravo) kráčajú po červenom koberci na historickom summite v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018. Vpravo v pozadí je sestra severokórejského vodcu Kim Jo-Čong. Foto: TASR/AP

Dôležité podľa riaditeľky Inštitútu ázijských štúdií budú formulácie v deklarácii, ktorej podpis sa očakáva v najbližších hodinách.

Bratislava 27. apríla (TASR) - Piatkový kórejský summit je pozitívnym momentom v medzikórejských vzťahoch, jeho skutočný význam však ukáže až vývoj v najbližších týždňoch a mesiacoch. Či išlo o historický medzník, bude môcť spoločnosť posúdiť až v horizonte niekoľkých rokov. Pre TASR to uviedla riaditeľka Inštitútu ázijských štúdií Lucia Husenicová.Dôležité podľa nej budú formulácie v deklarácii, ktorej podpis sa očakáva v najbližších hodinách. "Podľa oblastí, ktoré bude adresovať, budeme očakávať ďalšie stretnutie na nižšej úrovni, kde sa dohodne harmonogram rokovaní v daných oblastiach a ich potenciálni účastníci z relevantných rezortov a oblastí," konštatovala.

"Aj predchádzajúce summity sa skončili prijatím všeobecnejšie formulovaných deklarácií a až následné rokovania na nižšej úrovni ich buď začali realizovať v konkrétnych oblastiach, alebo nezačali," pokračovala. Úspešný bol z tohto pohľadu summit v roku 2000. Naopak, summit v roku 2007 nepriniesol želané výsledky v dôsledku zmeny na poste juhokórejského prezidenta a ďalšieho rozvoja severokórejského jadrového programu.

Summit lídrov Južnej a Severnej Kórey sa uskutočnil v piatok. Na takejto - doposiaľ len tretej - vrcholnej schôdzke od kórejskej vojny z rokov 1950-1953 sa koncom marca dohodli zástupcovia oboch krajín na prípravných rokovaniach v dedine Pchanmundžom v pohraničnej demilitarizovanej zóne.