Quantcast
< sekcia

Lukašenko: V Bielorusku sa nebude konať žiadny majdan

Demonštranti počas protestu proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskej metropole Minsk v nedeľu 9. augusta 2020. Foto: TASR/AP

Bieloruská vláda odmieta, že pri protestoch prišiel o život jeden človek.

Minsk 10. augusta (TASR) – Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok označil opozičných stúpencov, ktorí protestovali proti sporným výsledkom nedeľňajších prezidentských volieb, v ktorých si tento dlhoročný líder drvivým víťazstvom zabezpečil už šieste funkčné obdobie, za ovce ovládané zo zahraničia.

Lukašenko dodal, že úrady monitorovali účastníkov protestov, ktoré sa v nedeľu večer konali v metropole Minsk a ďalších mestách po tom, ako boli zverejnené predbežné výsledky volieb.

„Zaznamenali sme telefonáty zo zahraničia. Prichádzali z Poľska, Británie a Česka. Boli nimi riadené naše – s prepáčením – ovce," povedal Lukašenko, ktorého s odvolaním sa na miestne médiá citovala tlačová agentúra AFP. Staronový prezident zároveň pripomenul, že nedovolí roztrhnutie svojej krajiny.

Lukašenko ďalej vyhlásil, že zásah polície po voľbách bol primeranou odpoveďou na vzniknuté nepokoje. „Varoval som, že tu nebude žiadny majdan bez ohľadu na to, ako veľmi si to niekto praje," zdôraznil podľa tlačovej agentúry DPA bieloruský líder, odkazujúc na revolúciu na susednej Ukrajine z roku 2014.

Lukašenko tvrdí, že na protestoch sa snažili zúčastniť aj ruskí občania. „Nebudem zmieňovať Poľsko – tí sa tu už usadili a snažia sa ťahať za nitky. Nebudem hovoriť o Ukrajine – aj odtiaľ sem prišli ľudia. Verím, že to nie je štátna politika, ale je tam veľa majdanistov. Nanešťastie, niekoľko ľudí prišlo aj z Ruska," vyhlásil Lukašenko, citovaný tlačovou agentúrou Belta.

Lukašenko zvíťazil so ziskom 80,2 percenta hlasov a zabezpečil si tak už šiesty mandát vo funkcii bieloruskej hlavy štátu. , zatiaľ čo hlavnú opozičnú kandidátku Svitlanu Cichanovskú podporilo iba 9,9 percenta voličov. Volebná účasť dosiahla 84 percent.

Bieloruská polícia pri demonštráciách zadržala 3000 ľudíPribližne 3000 ľudí zadržala bieloruská polícia pri policajnom zásahu proti demonštrantom, ktorí tvrdia, že nedeľné prezidentské voľby, ktoré opäť vyhral Alexandr Lukašenko, boli zmanipulované. Pre agentúru TASS to potvrdila hovorkyňa bieloruského ministerstva vnútra Oľga Čemodanovová.

„Približne 3000 ľudí bolo v Bielorusku zadržaných, z toho 1000 v Minsku a vyše 2000 v iných regiónoch," dodala hovorkyňa, ktorá pre agentúru AFP odmietla tvrdenia, že pri zásahoch niekto zahynul.

Ľudskoprávna organizácia Viasna však uviedla, že jeden mladý demonštrant utrpel ťažké poranenie hlavy, keď ho zrazilo policajné vozidlo, a lekári ho už nedokázali zachrániť.

Bieloruská polícia na rozptýlenie demonštrantov, ktorí spochybňovali výsledky nedeľňajších volieb, použila omračujúce granáty, gumené projektily a slzotvorný plyn, píše agentúra AFP.

Podľa ministerstva vnútra demonštranti zapaľovali svetlice, blokovali cesty a hádzali predmety do polície. Päťdesiat civilistov a 39 policajtov utrpelo zranenia, uviedla hovorkyňa Čemodanovová.

Jeho najväčšou rivalkou bola Svitlana Cichanovská (37), ktorá sa zapojila do súboja o prezidentské kreslo po tom, ako jej manžela, protivládneho blogera, pred voľbami zatkli. Jej mítingy prilákali do ulíc najväčšie davy šudí od zániku Sovietskeho zväzu v roku 1991.