Halák s 10. víťazstvom v rade, vyrovnal klubový rekord, Tatar skóroval

Tomáš Tatar oslavuje so spoluhráčmi svoj gól v zápase Detroit - Florida Foto: TASR/AP

Ľubomír Višňovský vynechal zápas pre zranenie v hornej časti tela.

New York 3. decembra (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák prispel v noci na stredu 16 úspešnými zákrokmi k víťazstvu New Yorku Islanders nad Ottawou 3:2 po predĺžení. Vychytal tak desiatu výhru v rade, čím vyrovnal klubový rekord legendárneho Billyho Smitha z roku 1982. V desiatich nočných zápasoch sa bodovo presadil iba jeden slovenský hokejista. Gól Tomáša Tatara nezabránil prehre Detroitu na domácom ľade s Floridou 3:4.

"Rekordy sú vždy pekné, ale bol to tímový výkon. Každý hráč v mužstve si zaslúži uznanie. Nie je to iba o mne," povedal po víťaznom stretnutí pre zámorské médiá Halák, ktorý potvrdil skvelú formu. Počas úspešnej desaťzápasovej šnúry inkasoval dokopy iba 13 gólov. Senators ho veľmi často neohrozovali, dokopy čelil iba 18 strelám. "Nebol to však ľahký zápas. Môžete si to skúsiť, požičiam vám výstroj," vtipkoval Halák. Jeho spoluhráč Ľubomír Višňovský vynechal zápas pre zranenie v hornej časti tela. O víťazstva Islanders v Nassau Coliseum rozhodol v 4. minúte predĺženia netradičný strelec Thomas Hickey. Obranca obkrúžil bránku Senators, poslal puk do bránkoviska a tam si ho korčuľou nešťastne zrazil do vlastnej bránky súperov zadák Cody Ceci. "Ostrovania" vyhrali všetkých osem zápasov, ktoré sa skončili nerozhodne. Trikrát triumfovali v predĺžení a päťkrát v nájazdoch. Islanders vyhrali v tejto sezóne už 18. zápas a držia sa na čele Metropolitnej divízie len o skóre za vedúcim Pittsburghom. Okrem Višňovského chýbal domácim aj ďalší kvalitný obranca Johnny Boychuk a v priebehu zápasu odstúpil pre zranenie útočník Cal Clutterbuck.

Detroit prerušil sériu štyroch víťazstiev, keď nestačil doma na Floridu a prehral 3:4. Na ľade sa v tomto zápase objavili traja Slováci. Skóre duelu otvoril útočník Red Wings Tomáš Tatar. Dvadsaťštyriročný krídelník v 7. minúte v presilovke nádherne tečoval strelu Pavla Dacjuka. Bol to pre neho jubilejný desiaty presný zásah v sezóne. Zásluhu na tomto góle má aj druhý Slovák v drese Detroitu Tomáš Jurčo, ktorý ideálne clonil výhľad Robertovi Luongovi a ten zbadal puk až v sieti. Potom však skórovali štyrikrát za sebou "panteri" a dostali sa do vedenia 4:1. Detroit znížil Dacjukovým gólom po dobrej práci Jurča a v záverečnej minúte ešte vykresal nádej Gustav Nyquist. Na viac však už domácim čas nezostal a prehrali o jeden gól. "Hokej je férová hra, v ktorej sa nedá nič oklamať. Neboli sme dostatočne dôrazní a preto sme dnes za to pykali," povedal tréner "červených krídel" Mike Babcock. Detroit vyslal na Luonga 41 striel, z toho kapitán Henrik Zetterberg až 11, ale brankársky veterán Floridy mal svoj deň. Tatar pálil trikrát, Jurčo dvakrát. Dva strelecké pokusy mal aj útočník Floridy Tomáš Kopecký, ale ani vo svojom 23. zápase sezóny sa nedočkal prvého gólu. Mužom zápasu bol hosťujúci Vincent Trocheck s bilanciou 1+2.

Gól Tomáša Tatara

Carolina zdolala na domácom ľade nepríjemný Nashville 2:1 a vyhrala tretí z posledných desiatich duelov. Predators prehrali prvýkrát po štyroch víťazstvách. Domáci viedli po góloch Jeffa Skinnera, ktorý v šiestich zápasoch v kariére proti Nashvillu dal päť gólov a Victora Raska 2:0. Hostia znížili zásluhou Mika Ribeira a v závere siahali na vyrovnanie. Carolinu však podržal brankár Cam Ward, ako aj vlastná obetavosť. Dôkaz o tom podal slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý v posledných sekundách zblokoval strelu Jamesa Neala a ani si nemohol poriadne vychutnať radosť z víťazstva. "Víťazstvá bolia, tak to je. Obetavosť a tvrdá drina je presne to, čo potrebujeme," povedal tréner Bill Peters. Sekeru museli po zápase ošetriť, ale nemalo by sa jednak o nič vážne. Po zápase mu spoluhráči dali na miesto požiarnicku prilbu, čo je ocenenie pre najlepšieho hráča po víťaznom zápase.

O tesnom víťazstve Pittsburghu 1:0 nad New Jersey rozhodol svojim 12. gólom v sezóne ruský útočník Jevgenij Malkin, ktorý sa presadil v 43. minúte. Piate čisté konto v sezóne si pripísal brankár Marc-Andre Fleury, ktorý chytil všetkých 23 striel Devils. "Diabli" prišli v priebehu zápasu o dvoch českých útočníkov. Po prvej tretine sa z nezistených príčin nevrátil na ľad Patrik Eliáš a krátko pred koncom druhej tretiny opustil scénu aj Jaromír Jágr. Za bránkou ho nepríjemne zrazil na ľad obranca Penguins Robert Bortuzzo. Jágr ostal niekoľko minút ležať otrasený na ľade, napokon za pomoci lekárov odišiel po svojich, ale zápas nedohral. Návrat do NHL absolvoval Scott Gomez, ktorý pred týmto duelom podpísal kontrakt s New Jersey.

"Králi" z Los Angeles zdolali na domácom ľade Boston 2:0, keď vynikajúci výkon podal brankár Jonathan Quick. Ten chytil všetkých 31 striel Bruins a zaznamenal 34. shutout v kariére. Skóre duelu otvoril v prvej tretine svojím desiatym gólom v sezóne Tanner Pearson a v závere poistil víťazstvo do prázdnej bránky Tyler Toffoli, ktorý sa takisto tešil z desiateho zásahu. Zápas bol bez slovenskej účasti. V drese Kings opäť chýbal pre zranenie hornej časti tela Marián Gáborík a za Boston nehral kapitán Zdeno Chára, ktorý už dlhšie laboruje so zraneným kolenom.

Calgary si poradilo s Arizonou 5:2. Výraznú zásluhu na domácom triumfe mal nováčik Josh Jooris, ktorý strelil premiérový hetrik v NHL. O víťazstve San Jose nad Philadelphiou 2:1 rozhodol 11,5 sekundy pred koncom tretej tretiny Matt Nieto, keď dorazil za chrbát Steva Masona puk po strele Patricka Marleaua. Na súpisku Flyers sa nedostal útočník Vincent Lecavalier a prvýkrát v kariére zažil pocit zdravého náhradníka.

Vancouver vyhral vo Washingtone 4:3. Víťazný gól "kosatiek" strelil švédsky krídelník Daniel Sedin, ktorý skóroval 114. krát v presilovke a vyrovnal tak klubový rekord Canucks, ktorý drží jeho krajan Markus Näslund. V ofenzívne ladenom zápase vyhralo Toronto nad Dallasom 40:38 na strely a 5:3 na góly. V drese Maple Leafs opäť nedostal veľa priestoru slovenský útočník Richard Pánik, ktorý odohral 5 minút a 39 sekúnd, zaznamenal dve strely a dve trestné minúty.

Výsledky:

NY ISLANDERS – OTTAWA 3:2 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 39. Nelson (Okposo), 42. Strome (Hickey, Strait), 64. Hickey (Donovan, Nelson) – 11. Hoffman (Zibanejad, Chiasson), 52. MacArthur (Stone, Turris). Brankári: HALÁK - Anderson, strely na bránku: 28:18, 13.888 divákov.

PITTSBURGH - NEW JERSEY 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 43. Malkin (Comeau, Megna). Brankári: Fleury - Schneider, strely na bránku: 23:29, 18.572 divákov.

WASHINGTON - VANCOUVER 3:4 (0:1, 2:2, 1:1)
Góly: 23. Carlson (Bäckström), 35. Carlson (Chimera, J. Ward), 45. Laich (Fehr, Carlson) – 18. Dorsett (Horvat, Hansen), 31. D. Sedin (H. Sedin, Vrbata), 33. Vrbata (Edler, D. Sedin), 50. D. Sedin (H. Sedin). Brankári: Holtby - Miller, strely na bránku: 25:32, 18.506 divákov.

CAROLINA - NASHVILLE 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 19. Skinner (Nestrašil, Liles), 41. Rask (Skinner) – 56. Ribeiro (Josi). Brankári: C. Ward - Rinne, strely na bránku: 25:33, 9161 divákov.

BUFFALO - TAMPA BAY 2:1 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 57. Girgensons (Myers, Gorges), rozh. nájazd Hodgson – 50. Palát (Johnson, Kučerov). Brankári: Enroth - Nabokov, strely na bránku: 22:27, 17.772 divákov.

TORONTO - DALLAS 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)
Góly: 1. Bozak (Phaneuf), 16. Kadri (Santorelli, Franson), 21. Kessel (Phaneuf, Kadri), 30. Lupul (Franson, Santorelli), 46. Lupul (Kadri, Santorelli) – 26. Spezza (Cole, Oleksiak), 43. Garbutt (Goligoski, Klingberg), 56. Hemský (Horcoff, Goligoski). Brankári: Bernier - Lehtonen, strely na bránku: 40:38, 19.021 divákov.

DETROIT - FLORIDA 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)
Góly: 7. TATAR (Dacjuk, Weiss), 50. Dacjuk, 60. Nyquist (Franzén, Zetterberg) – 16. Hayes (Trocheck, Kulikov), 33. Bergenheim (Jokinen, Boyes), 41. Trocheck (Hayes), 48. Ekblad (Huberdeau, Trocheck). Brankári: Howard - Luongo, strely na bránku: 41:31, 20.027 divákov.

CALGARY - ARIZONA 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Góly: 2. Jones (Glencross, Giordano), 19. Jooris (Russell, Wideman), 28. Jooris (Gaudreau, Hudler), 49. Monahan (Wideman, Glencross), 60. Jooris (Gaudreau, Hudler) – 9. Ekman-Larsson (Erat, McMillan), 23. Gagner (Hanzal, Yandle). Brankári: Rämö - Smith, strely na bránku: 24:29, 18.837 divákov.

SAN JOSE - PHILADELPHIA 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 38. Vlasic (Wingels, Couture), 60. Nieto (Marleau) - 6. Couturier (Laughton, MacDonald). Brankári: Niemi - Mason, strely na bránku: 27:29, 17.159 divákov.

LOS ANGELES - BOSTON 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 17. Pearson (Kopitar, McNabb), 60. Toffoli (Kopitar). Brankári: Quick - Svedberg, strely na bránku: 35:31, 18.230 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 16:32 1 0 1 -1 3 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 16:18 0 0 0 0 2 0
Tomáš Kopecký (Florida) 14:39 0 0 0 0 2 0
Andrej Sekera (Carolina) 20:51 0 0 0 0 0 0
Richard Pánik (Toronto) 5:39 0 0 0 0 2 2
Jaroslav Halák (Islanders) 63:06 2/18 88,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/