< sekcia Regióny

Slováci pomáhajú: Aj tieto mestá pošlú do Prešova finančné dary

Na archívnej snímke záchranárske zložky pri zásahu v horiacom bytovom dome v Prešove 6. decembra 2019. Foto: TASR František Iván

Plyn vybuchol v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo sedem ľudských životov, jedna osoba je stále nezvestná.Bratislava pošle mestu Prešov finančný dar 20.000 eur


Mesto Bratislava pošle mestu Prešov finančný dar 20.000 eur. Chce tak pomôcť obyvateľom Prešova, ktorých v piatok 6. decembra zasiahla tragická udalosť - výbuch plynu v bytovke na Mukačevskej ulici. Nenávratnú finančnú pomoc schválili vo štvrtok bratislavskí mestskí poslanci.

Mestská poslankyňa Elena Pätoprstá zároveň požiadala primátora Bratislavy Matúša Valla, aby zvážil aj zrušenie novoročného ohňostroja a ušetrené peniaze venovalo mesto ako finančný dar dotknutým obyvateľom Prešova. Pätoprstá poukázala pritom na niektoré slovenské mestá, ktoré sa pre takéto gesto rozhodli. Vallo prisľúbil, že to zváži.Plyn vybuchol v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo sedem ľudských životov, jedna osoba je stále nezvestná. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila v sobotu (7. 12.) popoludní.

Košickí mestskí poslanci schválili pomoc 50.000 eur pre mesto PrešovKošickí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní schválili nenávratnú finančnú pomoc pre mesto Prešov v sume 50.000 eur. Ide o peniaze pre obyvateľov Prešova, ktorých v piatok 6. decembra postihla tragická udalosť výbuchu plynu na Mukačevskej ulici. Poslanci si v úvode rokovania uctili minútou ticha pamiatku obetí z Prešova, ako aj obete utorkovej (10. 12.) streľby v Ostrave.

Za uznesenie hlasovalo všetkých 38 prítomných poslancov. Návrh predložila viceprimátorka Lucia Gurbáľová. Poskytnutie účelovej dotácie vo výške 50.000 eur určilo mestské zastupiteľstvo (MsZ) na pomoc pri zmiernení následkov mimoriadnej udalosti. Príjemca je oprávnený použiť a vyúčtovať dotáciu na financovanie výdavkov vynaložených na schválený účet najneskôr do konca roka 2020,“ uvádza sa v odobrenom dokumente.

Na snímke interiér bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorý poškodil piatkový (6. decembra) výbuch plynu.
Foto: TASR - KR HaZZ v Prešove


S pozmeňujúcim návrhom poslanca Dominika Karaffu, a to znížením sumy 50.000 eur na 20.000 eur, sa poslanci nestotožnili. Karaffa návrh odôvodňoval finančnou situáciou mesta.

Poslanci zároveň odsúhlasili zriadenie transparentného účtu pre mesto Košice, má byť vedený zdarma a určený pre výnimočné a mimoriadne prípady na účel charitatívnej zbierky. „Dúfam, že nikdy nebude musieť byť použitý,“ povedal predkladateľ návrhu poslanec Ladislav Strojný.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. Zbierku podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Číslo účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019. Polícia zároveň varovala pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku a falošnými účtami zbierky.

Partizánske poskytne Prešovu finančnú pomoc pre ľudí zasiahnutých výbuchomSamospráva Partizánskeho poskytne finančnú pomoc Prešovu pre ľudí zasiahnutých minulotýždňovým výbuchom bytového domu na Mukačevskej ulici. Dotáciu vo výške 5000 eur pre prešovský magistrát na zmiernenie následkov tragédie schválilo mestské zastupiteľstvo na svojom rokovaní v utorok (10. 12.).

Na snímke hasiči zasahujú v horiacom bytovom dome v Prešove 6. decembra 2019.
Foto: TASR František Iván


Ďalšie stovky eur venuje Prešovčanom primátor Jozef Božik, ako i partizánski mestskí poslanci. "Mesto každoročne venuje obyvateľom kalendár, ktorý si môžu vyzdvihnúť na mestskom úrade. V tejto súvislosti som inicioval vytvorenie dobrovoľnej zbierky, do ktorej sa budú môcť zapojiť obyvatelia a pri preberaní kalendára na úrade prispieť Prešovčanom ľubovoľnou sumou," doplnil Božik.

Samospráva Partizánskeho chce podľa neho týmto svojím krokom vyjadriť solidaritu s obyvateľmi Prešova, ktorých zasiahla tragédia.


Banskobystrický samosprávny kraj poskytne Prešovu finančnú pomoc vo výške 50.000 eurBanskobystrický samosprávny kraj (BBSK) poskytne mestu Prešov 50.000 eur na odstránenie následkov tragickej udalosti po výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici. Jednomyseľne to schválili krajskí poslanci na štvrtkovom zastupiteľstve v Detve. Obete tejto tragickej udalosti si poslanci BBSK na začiatku rokovania uctili minútou ticha.

"Veríme, že touto pomocou zmiernime následky tejto tragickej udalosti, ktorá zasiahla do života tamojších ľudí," uviedol pri predložení návrhu predseda BBSK Ján Lunter.

Žilina poskytne Prešovu finančnú pomoc vo výške 10.000 eurMesto Žilina poskytne Prešovu finančnú dotáciu z rozpočtu vo výške 10.000 eur. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

"Hlboko nás zasiahla tragická udalosť, ktorá sa minulý týždeň udiala v Prešove, a súcitíme so všetkými dotknutými občanmi. Následky tejto neľahkej situácie sme sa rozhodli zmierniť aj v Žiline, preto mestu Prešov poskytneme dotáciu v sume 10.000 eur. Tá bude použitá na likvidáciu škôd spôsobených výbuchom plynu v postihnutej bytovke, aj na pomoc ľuďom, ktorí sa po výbuchu nachádzajú v krízovej situácii," uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Žilinčania môžu podľa Miškovčíka pomôcť aj zaslaním dobrovoľného finančného príspevku na verejný účet, ktorý pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici zriadilo mesto Prešov.

Liptovský Mikuláš pošle do Prešova 10.000 eur, dar schválili poslanciLiptovskomikulášska samospráva pošle do Prešova finančný dar vo výške 10.000 eur. Chce tak pomôcť obyvateľom, ktorých v piatok 6. decembra zasiahla tragická udalosť - výbuch plynu v bytovke na prešovskej Mukačevskej ulici. Nenávratnú finančnú pomoc vo štvrtok jednohlasne schválili liptovskomikulášski mestskí poslanci.

"Hneď, ako sme sa dozvedeli o tejto tragédii, pripravili sme do zastupiteľstva návrh na finančnú pomoc Prešovčanom. Chceli by sme takto aspoň trochu zmierniť dôsledky tohto nešťastia pre tých, ktorých sa to bytostne dotýka," uviedol pre TASR primátor Ján Blcháč.

Na základe pozitívnych ohlasov obyvateľov Liptovského Mikuláša na sociálnych sieťach sa vedenie mesta rozhodlo, že sa pridajú k iniciatíve viacerých slovenských samospráv a zrieknu sa silvestrovského ohňostroja v prospech Prešovčanov. "Peniaze, ktoré boli určené na silvestrovský ohňostroj, presunieme radšej na účet mesta Prešov. Objednávku na silvestrovský ohňostroj som už zrušil," skonštatoval Blcháč. Mesto tak k schválenej sume 10.000 eur pripíše ďalších 1500 eur.

O silvestrovský program sa však obyvatelia a návštevníci okresného mesta nemusia obávať. "Na Námestí osloboditeľov v posledný deň roka vystúpi od 22.30 h kapela Idea a o hudobnú produkciu sa postará dídžej Peter Rak," dodala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Nové Zámky poskytnú finančnú pomoc obetiam nedávnych nešťastíMesto Nové Zámky poskytne finančnú pomoc obetiam výbuchu v Prešove. Zhodli sa na tom poslanci na svojom decembrovom rokovaní.

Návrh predložil na rokovanie zastupiteľstva primátor Otokar Klein. Poslanci následne schválili vyčlenenie sumy 5000 eur, ktorú mesto pošle ako svoj príspevok pre občanov postihnutých tragédiou v Prešove. Viacerí členovia mestského parlamentu zároveň prisľúbili príspevok na transparentný účet mesta Prešov aj z vlastných súkromných účtov.

Poslanci súhlasili aj s návrhom primátora poskytnúť finančnú pomoc 1000 eur na pomoc pre siroty z obce Kolíňany, ktorých rodičia zahynuli pri nedávnej tragickej havárii autobusu neďaleko Nitry. „Každého z nás zasiahla správa o týchto nešťastiach, ktoré spojili obyvateľov celého Slovenska,“ dodal novozámocký primátor.