Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Regióny

Kláštor privíta na sviatok sv. Cyrila a Metoda návštevníkov

Na snímke kostol svätej Kataríny. Súbor zaniknutých budov františkánskeho kláštora, pomerne zachovaných kostolných múrov a kostolnej veže zo 17. storočia nachádzajúcich sa v pohorí Malé Karpaty pri obci Dechtice v Trnavskom kraji. Foto: TASR - Dano Veselský

Dobrovoľníci z projektu Katarínka pripravili na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla tradičný deň otvorených dverí .

Dechtice 3. júla (TASR) - Dobrovoľníci z projektu Katarínka pripravili na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla tradičný deň otvorených dverí (DOD). Tento rok ide už o sedemnásty ročník, pričom na predchádzajúcom DOD sa zúčastnilo okolo 1300 návštevníkov, turistov a priaznivcov.

Program dopoludnia otvorí omša v ruinách kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, návštevníci sa môžu tešiť na divadelné predstavenie, ktoré opisuje dejiny tohto pútnického miesta. Pre rodičov s deťmi sú pripravené rôzne cechy a tvorivé dielne. Paralelne bude po ruinách prebiehať turistické sprevádzanie s historickým výkladom.

Návštevníci sa na Katarínku dostanú pešo, po vyznačených turistických trasách z okolitých obcí Naháč, Dechtice alebo Dobrá voda. Zároveň je možné využiť aj odstavné parkovisko pod Katarínkou, na ktoré sa dá dostať odbočkou medzi obcami Naháč a Dechtice. "Medzi parkoviskom a Katarínkou bude v prípade potreby k dispozícii kyvadlová doprava,“ informoval člen organizačného tímu Ľubomír Blišák.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok projekt vstupuje už do 23. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej pamiatky. Doteraz sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1602 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky škárovania a murovania. V nasledujúcej sezóne je naplánované dokončovanie konzervačných prác kláštora. V kostole sa bude pracovať na posledných dvoch hlaviciach pilierov a ich následnom zatrávnení. Zároveň okrem hrubých prác budú prebiehať aj archeologické výskumy a počas kalendárneho roka aj ďalšie podujatia pre verejnosť.