< sekcia Regióny

Kováč bol šikovný a ambiciózny chlapec, spomínajú na rodáka v Ľubiši

Na snímke starosta obce Ľubiša Jozef Sklenčár pri smútočnom oznámení o úmrtí prvého slovenského prezidenta Michala Kováča, ktorý pochádzal z tejto obce, v zriadenej kondolenčnej miestnosti, 6. októbra 2016 v Ľubiši. Foto: TASR/Michaela Zdražilová

Podľa starostu prvý slovenský prezident nikdy nezabudol na to, odkiaľ pochádza.

Ľubiša 6. októbra (TASR) – Obyvatelia Ľubiše (okres Humenné) spomínajú na svojho rodáka Michala Kováča ako na šikovného a ambiciózneho chlapca, ktorý sa dobre učil a chcel niečo dokázať. Pre TASR to uviedol starosta obce Jozef Sklenčár.

Podľa jeho slov prvý slovenský prezident nikdy nezabudol na to, odkiaľ pochádza. „Boli sme spolu v kontakte aj telefonicky,“ uviedol s tým, že Michal Kováč sa pravidelne zúčastňoval na všetkých významnejších obecných oslavách. „Zaujímal sa o dianie v Ľubiši. S občanmi normálne komunikoval,“ dodal s tým, že hneď po zvolení za prezidenta smeroval do rodnej obce i k hrobu svojej matky.Jozef Mríz (86) žijúci v Ľubiši je spolužiakom zosnulého exprezidenta. Študentské časy spolu trávili 13 rokov. Spájalo ich aj osobné priateľstvo. Hrávali spolu futbal, v lete sa chodievali kúpať do rieky, v zime zas sánkovať. „Päť či šesť rokov sme spolu miništrovali,“ dodal s tým, že ich cesty sa rozdelili, keď začal Kováč študovať na vysokej škole.
Na snímke Jozef Mríz (86) je spolužiakom prvého slovenského prezidenta Michala Kováča. Vyrastali spolu v Ľubiši v okrese Humenné, 6. októbra 2016 v Ľubiši.
Foto: TASR/Michaela Zdražilová

Obec pri príležitosti úmrtia Michala Kováča zriadila kondolenčnú miestnosť. Obyvatelia už podľa slov Sklenčára prejavili záujem o účasť na pohrebe.

Bývalý slovenský prezident Michal Kováč, ktorý sa v Ľubiši narodil 5. augusta 1930, zomrel v stredu (5.10.) vo večerných hodinách v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca.
Na snímke smútočné oznámenie o úmrtí prvého slovenského prezidenta Michala Kováča, ktorý pochádzal z obce Ľubiša (okres Humenné), umiestnené na obecnej informačnej tabuli, 6. októbra 2016 v Ľubiši.
Foto: TASR/Michaela Zdražilová