< sekcia Regióny

Na Salóne umeleckej fotografie v Prešove prezentuje tvorbu 40 autorov

Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Sprístupnili ju vo štvrtok v Galérii Átrium a potrvá do 3. decembra.

Prešov 7. novembra (TASR) – Viac ako 40 autorov, prevažne prešovských fotografov, predstavuje svoju najnovšiu tvorbu na piatom ročníku Salónu umeleckej fotografie. Sprístupnili ju vo štvrtok v Galérii Átrium v Prešove a potrvá do 3. decembra.

Výstava ponúka široké spektrum námetov od portrétu, cez krajinu, architektúru, šport či počítačovo upravené fotografie.

Ako uviedol kurátor výstavy Ladislav Cuper, každý z autorov dostal priestor "na jeden klinec", čo znamená, že má vystavenú jednu veľkú alebo dve až tri menšie fotografie. Výber nebol podľa jeho slov ničím obmedzený, fotograf mohol poslať akýkoľvek záber zo svojej tvorby. Výstava ponúka viac ako 70 farebných aj čierno-bielych fotografií.

Medzi vystavujúcimi sú aj nové mená ako František Eštočin, Marián Mihalčin či Eva Burgrová. Gro výstavy tvoria fotografie, ktoré pochádzajú z dielne známych prešovských autorov, ktorí v Galérii Átrium už vystavovali. Zo Stropkova sa predstavujú traja fotografi Michal Bujdoš, Vladimír Ivanko, Anton Hričan, z Bardejova sa zapojil Marián Marhulík. Priestor dostala aj Prešovčanka Janka Mudráková, ktorá pôsobí v New Yorku.

Veľkú skupinu prešovských fotografov zastrešuje fotoklub PAF – Prešovskí amatérski fotografi 5,6 Prešov, ktorý vznikol v roku 2014. Na výstave sa prezentujú aj ďalší fotografi z Prešova, ktorí sú registrovaní v iných kluboch alebo tvoria samostatne.