Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. apríl 2024Meniny má Ervin
< sekcia Regióny

V Nitre budú kontajnery do polovice pod zemou

Mesto Nitra zavádza prostredníctvom Nitrianskych komunálnych služieb nový systém zberu komunálneho odpadu. Do konca tohto roka plánuje umiestniť na najväčších nitrianskych sídliskách 20 polopodzemných kontajnerov na zmesový odpad aj triedený zber. Pilotné kontajnery už sú umiestnené na sídlisku Chrenová (na snímke), ďalšie pribudnú na Klokočine. V budúcom roku by malo byť osadených ďalších 19 nových kontajnerov. Ich výhodou je lepšie využitie zberného miesta, zlepšenie vzhľadu okolia i jeho čistoty. Nitra, 2. novembra 2014. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kontajnery sa ľahko vyprázdňujú - majú vnútri vrece, ktoré po zaplnení technika jednoducho vytiahne.

Nitra 2. novembra (TASR) – Mesto Nitra zavádza prostredníctvom Nitrianskych komunálnych služieb nový systém zberu komunálneho odpadu. Do konca tohto roka plánuje umiestniť na najväčších nitrianskych sídliskách 20 polopodzemných kontajnerov na zmesový odpad aj triedený zber.

Pilotné kontajnery už sú umiestnené na sídlisku Chrenová, ďalšie pribudnú na Klokočine. V budúcom roku by malo byť osadených ďalších 19 nových kontajnerov. Ich výhodou je lepšie využitie zberného miesta, zlepšenie vzhľadu okolia i jeho čistoty. "Jedna nádoba polozapustená v zemi nahrádza päť až šesť klasických 1100-litrových kontajnerov. Investície pritom nie sú nejako vysoké, na štyri kontajnery zapustené do zeme to vychádza na 4500 až 5000 eur," skonštatoval primátor Nitry Jozef Dvonč.


Galéria obrázkov z príprav kontajnerov:

Polopodzemné kontajnery sú v zemi zapustené nádoby s dvojitým obalom. "Ich vyberanie nie je náročné. Kontajnery majú vnútri osadené vrece, ktoré po zaplnení technika jednoducho vytiahne. Kapacita kontajnerov je niekoľkonásobne vyššia oproti klasickým, zníži sa tým frekvencia vývozu a teda aj náklady na dopravu," skonštatoval Dvonč.

V lete sa odpad v kontajneroch neprehrieva, čím sa znižuje riziko biologického rozpadu a vzniku zápachu z nich. V zime zasa odpad neprimŕza na dne nádob. "Tento moderný systém zberu odpadu sa využíva v Škandinávii, na Slovensku zatiaľ nie je rozšírený," skonštatoval primátor.