Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. september 2023Meniny má Zdenka
< sekcia Slovensko

D. JARJABEK: Kultúrny výbor prerokuje Night Club v Klube spisovateľov

Dušan Jarjabek, archívne foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Spisovateľ Jozef Banáš hovorí v súvislosti so striptízom v historických priestoroch Klubu spisovateľov o provokácii.

Bratislava 1. augusta (TASR) – Plán spoločnosti Arthur DS otvoriť v historických priestoroch Klubu slovenských spisovateľov v bratislavskom Dome spisovateľov Night club pobúril umelcov, ale aj politikov a bude o ňom rokovať parlamentný výbor pre kultúru a médiá. Pre TASR to avizoval predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), aj podpredseda Jozef Viskupič (OĽaNO).

Spisovateľ Jozef Banáš hovorí v súvislosti so striptízom v historických priestoroch Klubu spisovateľov o provokácii.Podľa samotnej spoločnosti ARTHUR DS ich k tomuto kroku motivujú ekonomické faktory a neochota Spolku slovenských spisovateľov situáciu riešiť. „Vzhľadom na nevyhnutnosť technickej úpravy základnej infraštruktúry budovy, ktorá sa nachádza v podzemí, je jedine prevádzka Night clubu v tejto chvíli zmysluplná,“ uviedol v tlačovom vyhlásení konateľ ARTHUR DS Erik Mikurčík.

Spolok spisovateľov v tejto súvislosti apeluje na ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD), aby zaradil Klub slovenských spisovateľov do zoznamu kultúrnych pamiatok, vrátane jeho interiéru, a tak zabránil jeho prestavbe na nočný podnik. Túto výzvu podporila aj petícia s viac ako 250 podpismi slovenských osobností.

„Určite to prednesiem ako tému na najbližšom výbore a budem žiadať rozpravu zainteresovaných poslancov. Nie je to politická téma, je to podľa mňa obyčajné svinstvo, že sa takéto niečo môže stať,“ komentoval plány na prestavbu spisovateľského klubu predseda kultúrneho výboru NR SR Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Podobný názor má aj podpredseda výboru Jozef Viskupič (OĽaNO). „Neviem si predstaviť väčší výsmech tradícii, je povinnosťou výboru zaujať stanovisko,“ reagoval.

„Je to v podobnej rovine, ako keď si nevážime históriu a namiesto múzea staviame na hradnom kopci garáže. A to som ešte zvedavý, ako dopadnú Budmerice,“ poznamenal Viskupič.

O plánovanom Night clube v Dome spisovateľov sa chce v najbližšom čase rozprávať s predsedom výboru Jarjabkom. Podľa Viskupiča by mal byť tejto otázke venovaný bod riadneho rokovania kultúrneho výboru, ktorý by však v takom prípade mal podľa neho zasadnúť skôr, nie až tesne pred septembrovou schôdzou Národnej rady.

„O akej kultúre tu hovoríme, ak má byť v Dome spisovateľov striptízový bar? Potom spravme z Národného divadla wellness a z Národnej galérie požičovňu porno DVD,“ podčiarkol Viskupič.

„Nemám nič proti striptízu, ale nie v Klube slovenských spisovateľov,“ reagoval pre portál Teraz.sk spisovateľ Jozef Banáš. „Podľa mňa je to provokácia. Možno to má aj nejaký iný cieľ. Ale tento klub je významným symbolom pre slovenskú literatúru a kultúru,“ zdôrazňuje. Podľa Banáša sa v klube počas desaťročí stretávali umelci, nielen spisovatelia, ale aj herci a výtvarníci. V klube bolo napríklad možné stretnúť básnikov Miroslava Válka či Jána Buzássyho.

„Vídal som tam množstvo názorovo rôzne orientovaných ľudí, chodil tam Drahoslav Machala aj Tomáš Janovic, Ľubo Feldek, Dušan Dušek, Peter Ševčovič, Gusto Murín, Anton Hykisch, Etela Farkašová,“ spomína Banáš.

Na rozdiel od Viskupiča sa na budúcnosť kaštieľa v Budmericiach, ktorý sa má stať účelovým zariadením rezortu kultúry a slúžiť pre potreby všetkých umelcov, pozerá s nádejou. „Možno by podobný model mohol byť riešením aj pre Klub spisovateľov,“ uvažuje Banáš.

Konateľ ARTHUR DS Mikurčík zámery spoločnosti obhajuje. „Spoločnosť ARTHUR DS, vstúpila do manažmentu nehnuteľnosti Dom spisovateľov v septembri roku 2012. Už vtedy bolo zrejmé, že celá táto budova v centre Bratislavy je bez väčších investícií ekonomicky neudržateľná. Do budovy z obdobia socializmu sa od jej výstavby takmer nič neinvestovalo. Spolok spisovateľov Slovenska (SSS) ako spoluvlastník budovy však odmieta akúkoľvek investíciu do jej opravy,“ tvrdí.

„Ak by sme nezasiahli my, budova by sa dostala až do havarijného stavu. Urobili sme všetko pre to, aby sme existenciu Klubu spisovateľov zachovali a to bez akejkoľvek pomoci zo strany SSS,“ dodáva Mikurčík s tým, že Night club sa im v tejto chvíli javí ako logické riešenie.

„Naša spoločnosť má záujem budovu kompletne zrekonštruovať, ale pre tento cieľ je nevyhnutná súčinnosť SSS, na ktorú trpezlivo vyčkávame už od začiatku tohto roku,“ uzatvára Mikurčík.

Spolok slovenských spisovateľov je 50-percentným spoluvlastníkom budovy, v ktorej klub sídli. O budúcnosť celej budovy, ako aj platnosť zmlúv v minulosti podpísaných so správcovskou spoločnosťou ARTHUR DS, sa súdi.