Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. máj 2024Meniny má Ferdinand
< sekcia Slovensko

Robert Fico: V Moskve bola mimoriadne dôstojná oslava konca vojny

Ruský prezident Vladimir Putin (predný rad uprostred) a hlavy jednotlivých delegácií pózujú na spoločnej fotografii po skončení jednej z najväčších vojenských prehliadok v ruských dejinách pri príležitosti osláv 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe a víťazstva ZSSR nad nacistickým Nemeckom na Červenom námestí v Moskve 9. mája 2015. Horný rad vpravo slovenský premiér Robert Fico, vľavo generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Predný rad vpravo čínsky prezident Si Ťin-pching a vľavo kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Foto: TASR - Martin Baumann

Premiér dbes absolvoval spoločné kladenie vencov a kvetov k hrobu neznámeho vojaka v Alexandrovskej záhrade a zúčastnil sa slávnostnej recepcie v Kremli.

Moskva 9. mája (TASR) - Za mimoriadne dôstojnú oslavu konca druhej svetovej vojny a pádu fašizmu označil dnešnú slávnostnú spomienku v Moskve slovenský premiér Robert Fico.

Fotogaléria z brífingu


Dnes absolvoval spoločné kladenie vencov a kvetov k hrobu neznámeho vojaka v Alexandrovskej záhrade a zúčastnil sa slávnostnej recepcie v Kremli. "Mal som možnosť komunikovať s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Boli tu viacerí lídri z krajín celého sveta," priblížil po skončení osláv novinárom."Považoval som za správne, že som sa takto vyvážene postavil k oslavám, ale najmä, že som v Moskve prejavil úctu a rešpekt ku krajine a ľuďom, ktorí preukázateľne niesli najväčšiu ťarchu druhej svetovej vojny," konštatoval.

Fotogaléria z vojenskej prehliadky


Spoločne s českým prezidentom Milošom Zemanom ešte pred týmto aktom absolvovali bilaterálne rokovanie. Stalo sa tak počas slávnostnej vojenskej prehliadky na Červenom námestí, na ktorej sa ale nezúčastnili. Z krajín Európskej únie do Ruska pricestovali ešte prezident Cypru Nikos Anastasiades a grécky premiér Alexis Tsipras.

Fotogaléria z pietneho aktu


Fico o Zemanom hovorili hlavne o budúcotýždňovom spoločnom rokovaní českej a slovenskej vlády vo Valticiach. "Predovšetkým nás zaujíma prepojenie riek Váh a Morava," priblížil Fico s tým, že ide o obrovský projekt, ktorý Zeman dlhodobo presadzuje, a to konkrétne prepojenie Labe, Odry až smerom na Dunaj. "Dostal som od neho niekoľko podkladov. Bude to jedna z tém, o ktorej sa budeme baviť na zasadnutí vlád," avizoval.Premiér ešte pred Moskvou absolvoval oslavy konca druhej svetovej vojny v Poľsku a Liptovskom Mikuláši.