< sekcia Slovensko

Igor Matovič ostáva vo funkcii. Parlament ho neodvolal

Predsedu vlády SR Igora Matoviča sa opozícii nepodarilo odvolať počas mimoriadnej schôdze, na ktorej po prvý raz od nástupu do funkcie čelil odvolávaniu. Návrh vyslovenie nedôvery predložili opoziční poslanci Juraj Blanár (Smer-SD) a Richard Raši (nezaradený) po medializácii podozrení, že Matovičova diplomová práca je plagiát. Na snímke výsledky hlasovania v piatok 24. júla 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Matovič čelil odvolávaniu po prvý raz od nástupu do funkcie. Opozícia podala návrh po medializovaní kauzy jeho diplomovej práce.

Bratislava 24. júla (Teraz.sk) - Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) ostáva vo funkcii. Opozičný návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi podporilo v Národnej rade SR iba 47 zo 125 prítomných poslancov. Matovič čelil odvolávaniu pre kauzu jeho diplomovej práce, ale aj pre jeho pôsobenie v kresle premiéra.

K hlasovaniu poslanci pristúpili po približne 15-hodinovej diskusii. Vystúpilo v nej vyše 30 rečníkov, medzi nimi premiér, podpredsedovia parlamentu aj ministri. Koalícia bránila šéfa exekutívy, kritizovala opozíciu. Tá poukázala na viaceré dôvody, pre ktoré by Matovič nemal byť v kresle predsedu vlády.


Matovič čelil odvolávaniu po prvý raz od nástupu do funkcie. Opozícia podala návrh po medializovaní kauzy jeho diplomovej práce. Dôvodov na odchod premiéra z funkcie vidí viacero, uviedla napríklad neplnenie sľubu premiéra či odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády.