< sekcia Slovensko

R.KALIŇÁK: Parašutisti v havarovaných lietadlách sa pokúsili zachrániť

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák informuje novinárov o leteckom nešťastí v Červenom Kameni, 20. augusta 2015. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Krátko po štarte a prvom leteckom manévri došlo zatiaľ k nevysvetliteľnému stretnutiu obidvoch lietadiel, vysvetlil minister vnútra.

Červený Kameň 20. augusta (TASR) - Všetci z viac ako troch desiatok parašutistov, ktorí boli na palube dvoch havarovaných športových lietadiel, sa pokúsili zachrániť. Trom z celkovo 34 výsadkárov sa to však nepodarilo. Blízko miesta leteckého nešťastia to počas improvizovaného brífingu uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.

Neďaleko obce Červený Kameň sa dnes dopoludnia pred pol desiatou zrútili dve lietadlá typu L 410, ktorých posádky nacvičovali hromadný zoskok. Kaliňák informoval, že v každom z lietadiel boli dvaja piloti a 17 výsadkárov. Z celkovo 38 ľudí sedem nehodu neprežilo. Okrem troch parašutistov aj štyria piloti.

"Krátko po štarte a prvom leteckom manévri došlo zatiaľ k nevysvetliteľnému stretnutiu obidvoch lietadiel, ktoré následne začali po zrážke padať dolu," opísal minister priebeh tragickej udalosti. Pri zrážke podľa neho došlo "k odstráneniu niektorých častí lietadiel", ktoré tak neboli schopné ďalšieho letu.

Kaliňák priblížil, že z jedného z lietadiel sa podarilo vyskočiť všetkým 17 parašutistom. Druhé však opustilo iba 14. "Vyšetrovanie zodpovie, pre akú príčinu sa im nepodarilo zachrániť," doplnil."Je to naozaj obrovská katastrofa, najmä keď nacvičovali spoločný zoskok, aby urobili nejakú radosť pri leteckom dní, ktorý tu mal byť o niekoľko dní," uviedol minister vnútra.

Hovorkyňa skupiny Falck Alena Lacyková-Krčová informovala, že na mieste tragédie zasahovali tri ich posádky. "Z celkového počtu 31 preživších šiestim parašutistom záchranári odporučili prevoz do nemocnice, dvaja ho však odmietli," vysvetlila hovorkyňa.

Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trenčíne záchranári napokon transportovali štyroch pacientov pri vedomí, ktorí utrpeli najmä povrchové poranenia a odreniny. U jednej pacientky bolo podľa Lacykovej-Krčovej podozrenie na vážnejšie poranenia ruky. Ďalší zo štyroch prevezených sa sťažoval na bolesti krčnej chrbtice.Minister vnútra priblížil, že na mieste tragédie je viac ako 200 hasičov, záchranárov, policajtov, ktorí sa v tejto chvíli chystajú prehľadať celý priestor, aby pozbierali čo najviac dôkazov dôležitých pre objasnenie prípadu.

"Zasahujú tu aj dobrovoľní hasiči, dobrovoľní záchranári, dobrovoľní psychológovia, profesionálni psychológovia," zrhnul Kaliňák. V tejto chvíli podľa neho prebieha identifikácia tiel. Polícia bude následne informovať rodiny pozostalých.

Starosta obce Červený kameň: Takúto tragédiu naša obec nikdy nezažila


K zrážke dvoch športových lietadiel došlo pred pol desiatou pri Červenom Kameni v okrese Ilava. Jedno z lietadiel sa zrútilo do ťažko prístupnej oblasti sedla Chotuč a druhé asi dva kilometre od obce Červený Kameň.