Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Slovensko

KDH: Druhý balíček je sklamaním. Vláda dala oligarchom trikrát viac

Podpredseda KDH pre verejné financie Miloš Moravčík Foto: TASR/Martin Baumann
Tlačová konferencia Juraja Miškova (na snímke uprostred) a prípravného výboru strany Slovenská občianska koalícia (SKOK!) v Bratislave 1. decembra 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa strany SKOK je druhý balíček opatrení priznaním Roberta Fica, že zlyhal v sociálnej politike. Šéf Most-Híd si myslí, že Smer je sociálny len pred voľbami.

Bratislava 23. mája (TASR) - Druhý sociálny balíček je podľa podpredsedu KDH pre verejné financie Miloša Moravčíka pre ľudí sklamaním, pretože naň vláda vyčlenila len 200 miliónov eur. "Je to nielenže menej ako výška prvého balíčka, ale hlavne je to len odrobinka zo zvýšených príjmov vlády z daní a odvodov," reaguje Moravčík.Nominálne daňovo-odvodové zaťaženie totiž podľa neho narástlo až o 3,5 miliardy eur ročne. "Ako ukazujú posledné prieskumy, tak si ľudia začínajú uvedomovať, že vláda Smeru im oveľa viac berie, ako dáva," tvrdí Moravčík. Preto podľa jeho slov preferencie Smeru postupne klesajú, čo považuje za dobrú správu pre Slovensko.

Podľa Moravčíka sa dnes Robert Fico opäť snažil využiť to, že opakovaná lož sa stáva pravdou. "Ak by mu za každé klamstvo a zavádzanie narastal nos, tak na konci svojho prejavu by vyzeral ako Pinocchio," myslí si. Za najväčšie klamstvo považuje to, že balíčky nie sú financované zo zvýšených daní, odvodov, prejedaním dôchodkov a z privatizácie. "Opak je pravdou, práve to sú hlavné zdroje ich financovania. Ľudia si balíčky sami predplácajú z úspor v 2. pilieri, zo zvýšených daní či z predaja štátneho majetku," konštatuje podpredseda KDH pre verejné financie.

Medializované informácie podľa neho tiež dokazujú, že vláda nesolidarizuje s bežným ľuďmi, ale s bohatými a oligarchami. "Vláda im totiž nadelila trojnásobne väčší balík ako bežným ľuďom. Boháčom a oligarchom dala vláda Smeru 1,5 miliardy a bežným ľuďom len 450 miliónov eur," dodal Moravčík.

Robert Fico dnes na pracovnom sneme strany Smer-SD predstavil 15-bodový sociálny, ekonomický a finančný balíček. Mal by stáť približne 200 miliónov eur. Jeho súčasťou je napríklad zníženie DPH na 10 percent na vybrané základné potraviny, zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie materskej dávky, lacný bankový účet pre každého, obnova spoločenských priestorov nemocníc či zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa.

SKOK: Druhý balíček opatrení je priznaním R. Fica,že zlyhal v sociálnej politike

Druhý sociálny balík opatrení, ktorý dnes na pracovnom sneme strany Smer-SD predstavil predseda vlády Robert Fico, je podľa Slovenskej občianskej koalície (SKOK) priznaním Smeru, že úplne zlyhal v sociálnej politike.

"Robert Fico vlastne opatreniami v druhom balíku priznal, že je najmenej pätnásť sociálnych oblastí, v ktorých jeho vláda totálne zlyhala – chudoba, drahé lieky, najvyššia DPH na potraviny v strednej Európe, nízka materská, nedostatok škôlok," vymenoval predseda strany SKOK Juraj Miškov. Tvrdí, že premiér vládne väčšinu z posledných desiatich rokov, ale v oblastiach, ktorých sa dotýka druhý balíček, "nedokázal pre ľudí zlepšiť nič".Predstavený balík opatrení podľa strany SKOK neprinesie viac práce, nezníži sociálnu nerovnosť a ani nepomôže uzavrieť "nožnice" medzi bohatými a chudobnými regiónmi.

"Ak porovnávame výsledky, Robert Fico zlyhal v sociálnej politike presne tak isto ako pred ním pravicové vlády," skonštatoval Miškov. Podľa neho sa sociálne napätie a nerovnosť na Slovensku prehlbujú už celých 20 rokov, tak za pravicových vlád, ako aj za súčasnej vlády.

"Na Slovensku ešte nebol politik, ktorý by dokázal naozaj zlepšiť sociálnu situáciu bežných ľudí a kvalitu služieb, ktoré od štátu za svoje dane dostávajú," myslí si Miškov, podľa ktorého chce strana SKOK predstaviť vo svojom programe alternatívu opatreniam balíčka a účinné riešenia chudoby, nízkych miezd a regionálnych rozdielov.


B. BUGÁR: Smer je sociálny len pred voľbami

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár vníma ďalší sociálny balíček súčasnej vlády ako potvrdenie toho, že za viac ako tri roky doterajšieho vládnutia Smer-SD nedokázal systémovými opatreniami zlepšiť životnú úroveň ľudí.

Béla Bugár
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Za uplynulé tri roky sa podľa Bugára skôr zameriaval na napĺňanie záujmov podnikateľských skupín blízkych strane ako na riešenia problémov bežných ľudí. "Množstvo káuz spojených so schránkovými firmami bez jasných majiteľov bolo dôkazom toho, že Smeru viac záleží na správnom prerozdeľovaní peňazí z verejných obstarávaní ako na riešení zlej situácie bežných ľudí," skonštatoval predseda Most-Híd.

Dnešný snem strany Smer-SD a predstavené opatrenia preto podľa neho nemôžu prekryť skutočné pôsobenie terajšej vlády. Tvrdí, že nebola schopná prijať počas troch rokov vládnutia systémové opatrenia, ktoré by zlepšili život občanom tejto krajiny a sociálna je len pred voľbami.

"Preto dnes Smer predstavuje ad hoc riešenia, za dôsledky ktorých nebude niesť po marci 2016 žiadnu zodpovednosť," povedal Bugár. Najväčšiu výzvu pre budúcu vládu bude podľa neho predstavovať tvorba nových pracovných miest, stagnujúca životná úroveň ľudí a nízka kvalita verejných služieb. "Nová vláda musí byť založená na programe a spolupráci, lebo len tak sa dajú tieto veci zmeniť k lepšiemu," skonštatoval Bugár. Systémové riešenia podľa jeho slov ponúka aj program jeho strany Most-Híd, Občianska vízia, o ktorých sú pripravení diskutovať.