< sekcia Slovensko

Kroky SR v kauze Skripaľ závisia podľa M. Lajčáka od reakcií Ruska

Miroslav Lajčák, archívna snímka. Foto: TASR Pavol Zachar

Pre kauzu otráveného ruského agenta viaceré štáty vyhostili ruských diplomatov. Slovensko sa k nim nepripojilo.

Bratislava 28. marca (TASR) - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) hovoril o prípade otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa v Spojenom kráľovstve s britským veľvyslancom Andrewom Garthom. Informoval o tom tlačový odbor rezortu. Ďalšie kroky Slovenska budú závisieť od reakcie Ruska, ktoré je podľa Británie za otravou agenta. Minister zároveň odsúdil útok chemickou látkou na Skripaľa a jeho dcéru, považuje ho za neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd.Lajčák zopakoval, že jeho rezort si v utorok (27.3.) predvolal ruského veľvyslanca a žiadal vysvetlenie k prípadu. Ministerstvo ho tiež požiadalo o vyvrátenie podozrení, že s "odsúdeniahodným činom na území Spojeného kráľovstva malo Rusko čokoľvek spoločné". "Reakcie Ruskej federácie v najbližších dňoch ovplyvnia ďalšie kroky, ktoré sme v tejto veci pripravení zvážiť. Budeme pozorne sledovať proces a priebeh vyšetrovania prípadu a po vyhodnotení všetkých relevantných skutočností sme pripravení prijať aj ďalšie opatrenia," povedal Lajčák.

Pre kauzu otráveného ruského agenta viaceré štáty vyhostili ruských diplomatov. Slovensko sa k nim nepripojilo. Prezident SR Andrej Kiska žiada v súvislosti s kauzou jasný postoj Slovenska. Podľa ministra zahraničných vecí zostáva pozícia Slovenska jednoznačná.

"Vyjadrujeme plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom, ktoré vnímame ako nášho strategického spojenca a partnera," vyhlásil Lajčák. Slovensko tiež podľa neho jednoznačne odsúdilo útok chemickou látkou na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru "ako neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd a vyzvali sme Moskvu, aby plne spolupracovala a vyvrátila podozrenia, že stojí za týmto útokom".

Lajčák zdôraznil, že tento konzistentný postoj Slovensko jednoznačne vyjadrilo dvakrát na pôde Európskej únie a dvakrát na úrovni NATO. "Jasne sme deklarovali, že použitie chemických zbraní vnímame ako jednoznačné a neakceptovateľné porušenie medzinárodného práva," doplnil Lajčák.

Slovenská republika podľa rezortu "s plnou vážnosťou vníma hodnotenie Spojeného kráľovstva, že za útokom je pravdepodobne Ruská federácia". Verí, že zodpovedné britské orgány, aj s pomocou špecialistov OPCW, ako aj vďaka požadovaným informáciám z ruskej strany, čo najskôr odhalia páchateľov činu a pôvod zbrane. "Rovnako očakávame, že zodpovedné ruské orgány poskytnú v čo najkratšej dobe informácie, o ktoré požiadala britská strana. Toto očakávanie sme jasne komunikovali ruskému veľvyslancovi počas jeho predvolania," doplnilo ministerstvo.