Quantcast
< sekcia Slovensko

Igor Matovič: Dnes odovzdám materiály k manipulácii obstarávania

Igor Matovič, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Líder OľaNO kritizoval aj potvrdenie premiéra, že na Belize nemá so svojou manželkou Svetlanou žiaden účet.

Bratislava 4. septembra (TASR) - Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič dnes odovzdá orgánom činným v trestnom konaní všetky materiály súvisiace s manipuláciou verejného obstarávania, ktoré podľa neho vykazujú výrazné znaky hodnovernosti. V tendroch má mať podľa neho prsty premiér Robert Fico a jemu blízki ľudia."Dnes doručím štyri obálky štyrom mužom. Policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, riaditeľovi SIS Jánovi Valkovi, generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi a Dušanovi Kováčikovi, šéfovi Úradu špeciálnej prokuratúry," povedal. Verí, že ak im záleží na pravde, tak dnes večer si k tomu spoločne sadnú a "zajtra ráno vtrhne komando do Bonaparte". Matovič si je istý, že orgány činné v trestnom konaní dokážu vystopovať konkrétnych koncových užívateľov výhod, hoci na týchto postoch ide o premiérových známych.

Manipulácia pri verejnom obstarávaní sa podľa Matoviča mala stať nasledovne: Nápad mal vzniknúť na Route 66. Mala sa vyhlásiť verejná súťaž, v ktorej mali byť nastavené podmienky na mieru. "Urobili ich tak, aby z osudia vypadol ten správny víťaz, ten v skutočnosti aj vypadol. Zároveň dohodli, že beneficienta toho, ktorý má z toho ten hlavný osoh, bude dodávateľ verejného víťaza, ktorého vidí verejnosť, ale nevidí dodávateľa. Odtiaľ tie peniaze mali končiť na Belize," povedal.

Z tejto machinácie mala byť podľa Matoviča "ryža v hodnote osem miliónov eur". Povedal, že ide iba o jednu z viacerých zákaziek, ktoré boli manipulované. Viac prezradiť nechcel, pretože by maril vyšetrovanie.

Líder OľaNO kritizoval aj potvrdenie premiéra, že na Belize nemá so svojou manželkou Svetlanou žiaden účet. Podľa neho je nespoľahlivé a na voličov hrá premiér divadlo. Informáciu v súvislosti s obvinením Fica a jeho manželky poskytla slovenským orgánom činným v trestnom konaní Financial Intelligence Unit (FIU) - finančná spravodajská jednotka v Belize. "Americké ministerstvo zahraničných vecí o tejto jednotke povedalo, že má nedostatočné vzdelanie na identifikovanie prípadov prania špinavých peňazí," informoval Matovič.Ten tiež poukázal, že potvrdenie hovorí iba o tom, že premiér nie je oficiálne štatutárom alebo majiteľom firmy na Belize. "Ja som ale hovoril o schránkovej firme, v ktorej je skutočný vlastník skrytý," dodal.

Podľa informácií z Belize Fico a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách na Belize. Nie sú ani signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. Nemajú ani účasť v žiadnych spoločnostiach s registrovaným sídlom na Belize a nie sú majitelia ani štatutári v takýchto spoločnostiach.

Podľa obvinení Matoviča si mal premiér s manželkou založiť schránkovú firmu a účet, na ktorom mal byť v júli 2015 zostatok približne 700 miliónov dolárov. Fico toto obvinenie odmietol a podal na Matoviča trestné oznámenie zo spáchania zločinu krivého obvinenia. Zaoberá sa ním prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave a vo veci je činný aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Úrad vlády SR na Matovičove slová reagoval poznámkou o jeho nedôveryhodnosti. "Pán Matovič už raz klamal, keď hovoril o dvadsiatich miliónoch, ktoré mal dostať za rozpad vlády Ivety Radičovej. Potom prišiel s obludným klamstvom o účte premiéra v Belize a teraz vymýšľa ďalší príbeh z jeho ríše klamstiev," uviedla pre TASR hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová. Matovič sa podľa nej prezentuje len vymyslenými klamstvami bez reálneho základu a mal by ukončiť svoju politickú kariéru.