< sekcia Slovensko

R. Fico takmer hodinu pripomínal opozícii jej kauzy

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico pri prejave počas zasadania mimoriadnej 42. schôdze NRSR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Premiér čelí v parlamente opozičnému pokusu o odvolanie pre údajné vytváranie korupčného prostredia.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Opozícii chýbajú nápady, ktorými by oslovila ľudí, preto sa uchyľuje k predvolebným divadlám ako je "absolútne neodôvodnený návrh" na odvolanie premiéra. Vyplýva to z vyjadrení predsedu vlády Robert Fica (Smer-SD), ktorý čelí dnes v parlamente opozičnému pokusu o odvolanie pre údajné vytváranie korupčného prostredia.

Opozícii takmer hodinu pripomínal kauzy minulých vlád, najmä kabinetu Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS). Spomenul napríklad korupčnú kauzu Osrblie, v ktorej figuroval Radičovej exporadca a pri ktorej Fico vyhlásil, že korupcia nebola nikdy tak blízko k premiérovi ako vtedy. Ďalej uviedol rodinkárstvo u exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) a tiež vypracovávanie Uhliarikových návrhov farmaceutickou loby. Ďalej audity nemocníc bez verejných obstarávaní či údajné tunelovanie nemocníc.

Opozícii vyčítal ich kauzy

Neopomenul kauzu Daňového riaditeľstva v Košiciach, pre ktorú premiérka Radičová hrozila demisiou, dotáciu od bývalého vicepremiéra Rudolfa Chmela (Most-Híd) pre spolustraníka, ako aj kauzu platinové sitká Štátnych hmotných rezerv. Nevynechal ani exministra vnútra Daniela Lipšica (vtedy KDH), ktorý podľa Fica robil tendre šité na mieru vybraným firmám.

Poukázal aj na zlaté padáky u niekdajšieho šéfa rezortu dopravy Jána Figeľa (KDH) a kauzu Sasanka, v ktorej figuruje vtedajší šéf parlamentu Richard Sulík (SaS) spolu s "kontroverzným" podnikateľom Mariánom Kočnerom. Dotkol sa aj kauzy odpočúvania novinárov, pre ktorú padol minister obrany Ľubomír Galko (SaS). "Vy odpočúvate a do odôvodnenia na odvolanie premiéra napíšete odklon od demokracie? Už väčší odklon od demokracie ako odpočúvanie novinárov si ani neviem predstaviť. To ste ale demokrati," vyhlásil Fico.Zdôraznil, že vymenoval kauzy iba z vlády Ivety Radičovej, ktorá trvala len dva roky. "Toto boli brutálne kauzy a vy nemáte hanbu sem prísť a povedať, že dávate návrh na odvolanie premiéra, lebo on je šéfom zločineckej organizácie a Smer je mafia. Prečítal som tu minimálne 30 konkrétnych vecí a vy prídete a hovoríte, my sme tí čistí, my sme tí morálni. Toto všetko je háveď a zberba," odkázal opozícii premiér.

Znôžka nezmyslov

Návrh na odvolanie považuje za absolútne neodôvodnený, obvinenia opozície označil za znôžku nezmyslov a krivé obvinenia. Opozičným poslancom odporučil, aby sa vyvarovali slovám ako mafia, lebo Smer-SD to nebude akceptovať. "Hovoríte o mafii. Aké slová mám použiť ja na to všetko, čo ste navystrájali so štátnym strategickým majetkom? Vy nie ste morálka," zdôraznil s tým, že súčasná opozícia už stratila morálne právo kritizovať vládu za individuálne veci, ktoré sa môžu stať. "Kto robí, robí aj chyby," poznamenal premiér s tým, že opozícia má na hlave viac masla ako Smer-SD.

Dodal, že vláda má na starosti veľkú agendu a chyby sa môžu stať. Sľúbil, že ak bude akákoľvek pochybnosť, akékoľvek podozrenie, bude konať takisto, ako konal pri podozrivom nákupe CT prístroja piešťanskou nemocnicou. Fico odporučil Zuzane Zvolenskej odstúpiť z funkcie ministerky zdravotníctva, ona výzvu prijala.

Vysvedčenie vystavia voliči

Fico zároveň uviedol, že vysvedčenie jeho vláde vystavia voliči v marci 2016 a nie opozícia. "Keď nás pošlú do opozície, pôjdeme, ale ak získame výsledok, ktorý nás bude oprávňovať na zostavenie vlády, tak sa o to pokúsime," avizoval Fico. Opozícii vyčítal nedostatok nápadov. Odporučil im chodiť medzi ľudí a počúvať ich problémy. To, čo je dnes na pravej strane politického spektra podľa Fica nie je alternatíva. Dodal, že ak by malo byť alternatívou voči Smeru-SD spojenie Alojza Hlinu, Igora Matoviča, Daniela Lipšica a Ľudovíta Kaníka, "tak Boh nás ochraňuj".