< sekcia Slovensko

Premiér cíti ľútosť k obetiam havárie, reakcie ďalších politikov

Neďaleko Nitry sa zrazil autobus s nákladným autom, nehoda si vyžiadala viac ako desať obetí. Foto: TASR

Dopravná nehoda sa stala na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre.

Nikózia/Bratislava 13. novembra (TASR/Teraz.sk) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) cíti nesmiernu ľútosť k obetiam dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu popoludní, a okamžite sa vracia z pracovnej cesty na Cypre na Slovensko. TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Patrícia Macíková."Pri Nitre sa dnes stala strašná tragédia. Okamžite som ukončil moju oficiálnu návštevu Cypru a vraciam sa na Slovensko priamo na miesto tragédie," povedal premiér. Ako uviedol, hovoril už s ministerkami zdravotníctva a vnútra a dal im príkazy, aby koordinovali činnosť záchranných a bezpečnostných zložiek.

"Cítim nesmiernu ľútosť k všetkým obetiam a vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým," povedal premiér.


Dopravná nehoda sa stala na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre. TASR to potvrdil Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Vo štvrtok (14. 11.) sa mal premiér stretnúť s predsedom Snemovne reprezentantov Demetrisom Syllourisom, následne sa mal presunúť do prezidentského paláca, kde mal plánované stretnutie s cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadisom. Poslednou zastávkou Pellegriniho v rámci pracovnej návštevy Cypru malo byť stretnutie so šéfkou Mierovej misie OSN UNFICYP Elizabeth Speharovou. V stredu absolvoval návštevu slovenských vojakov vo Famaguste, kde pôsobia v rámci mierovej misie OSN UNFICYP.

Prezidentka Z. Čaputová vyjadrila hlboký smútok zo správy o tragickej nehodePrezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila hlboký smútok zo správy o stredajšej tragickej nehode autobusu a kamióna v nitrianskom okrese, kde prišlo o život najmenej 12 ľudí.

"Správa o zrážke autobusu s nákladným autom, ktorá mala také tragické následky, v nás všetkých vyvoláva hlboký smútok. V týchto chvíľach sme myšlienkami s rodičmi, ktorí prišli o svoje deti, o svojich drahých a blízkych. Myslíme tiež na zranených a na to, aby dostali najlepšiu možnú pomoc a opateru. Všetci dúfame, že počet obetí už nebude narastať," uviedla v stanovisku, ktoré TASR zaslal jej hovorca Martin Strižinec.

"Po tejto hroznej tragédii prosím všetkých, jazdime opatrne a ohľaduplne, nech sa všetci šťastne vrátime k svojim rodinám," doplnila prezidentka.

Tragická nehoda pri Nitrianskych Hrnčiarovciach.
Foto: TASR/HaZZ


Na mieste sú ministerka vnútra Denisa Saková, prezident Hasičského a záchranného zboru SR Pavol Nereča, riaditeľ KR PZ Nitra Miroslav Michalčík a smerujú tam aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek. Šéfka rezortu zdravotníctva sa chystá navštíviť aj zranených v nemocnici.


Predseda NR SR A. Danko vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým tragickej nehodyPredseda parlamentu a SNS Andrej Danko vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým stredajšej tragickej havárie autobusu a nákladného auta v Nitrianskom okrese, kde prišlo o život najmenej 12 ľudí.

"Je to strašná tragédia, myslím na všetkých, ktorí dnes prišli o svojich blízkych. Modlím sa, aby už ďalšie obete nepribudli," povedal Danko pre TASR.

Najmenej 12 obetí si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa stala na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty pri Nitre. TASR to potvrdil Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Nitre Renáty Čuhákovej sa zrazil autobus s nákladným autom. Po zrážke zostal autobus prevrátený v priekope. Pri nehode sa ťažko zranilo aj ďalších minimálne desať ľudí. Na mieste zasahujú všetky záchranárske zložky vrátane vrtuľníkov.

Exprezidenti R. Schuster a I. Gašparovič vyjadrili sústrasť pozostalým obetí tragickej nehody


Bývalý prezident SR Rudolf Schuster vyjadruje najhlbšiu sústrasť pozostalým stredajšej dopravnej nehody autobusu a nákladného auta pri Nitre. Tým, ktorí utrpeli pri nehode zranenie, želá skoré uzdravenie. Úprimnú sústrasť vyjadril aj Schusterov nástupca Ivan Gašparovič.

"S veľkým žiaľom som prijal správu o tragickej dopravnej nehode pri Nitre. Rád by som vyjadril svoju najhlbšiu sústrasť pozostalým a skoré uzdravenie raneným," uviedol pre TASR Schuster.

Gašparovič povedal, že mu je veľmi ľúto, čo sa stalo. "Ľudia si často neuvedomujú svoju ľahostajnosť, pri ktorej ohrozujú nielen svoj život, ale aj život iných ľudí. To sa stalo teraz veľkou tragédiou pre pozostalých. Pripájam sa k všetkým, ktorí rodinám obetí vyslovili úprimnú sústrasť," povedal pre TASR.

Sústrasť vyjadril aj bývalý prezident Andrej Kiska. "V myšlienkach a modlitbách som s rodinami pozostalých a so záchranármi a lekármi, ktorí možno v týchto chvíľach ešte bojujú o životy," uviedol na sociálnej sieti.

Na sociálnej sieti pribúdajú reakcie politikov na tragickú nehodu pri Nitre.

Ministerka vnútra Denisa Saková hlási z miesta tragédie: Aktuálne som na mieste dopravnej nehody autobusu miestnej linky Nitra - Jelenec a nákladného vozidla s návesom prevážajúceho kameň. Na mieste veľmi vážnej tragickej nehody zasahujú všetky záchranné zložky. Predbežná bilancia je 12 mŕtvych a 17 zranených. Bližšie informácie budeme poskytovať priebežne."

Šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská: "Je mi nesmierne ľúto tragickej hromadnej dopravnej nehody neďaleko Nitry. Okamžite som zrušila svoj pracovný program a smerujem na miesto nešťastia. Operačné stredisko ako aj všetky okolité nemocnice sú v pohotovosti a poskytujú prvú pomoc zraneným. Vo Fakultnej nemocnici Nitra už lekári operujú pacienta vo veľmi vážnom stave. Záchranné zložky rozvážajú ľudí aj do nemocníc v Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Levíc a Zlatých Moraviec. Nemocnice sú pripravené prevziať a poskytnúť zdravotnú starostlivosť všetkým zraneným."


Ľútosť nad nehodou vyjadrila aj koaličná strana Smer-SD:" Je to nešťastie, pri ktorom sa ťažko hľadajú akékoľvek slová. Úprimnú sústrasť všetkým pozostalým. "

"Som v duchu a v hlbokom smútku s pozostalými obetí tragédie pri Nitre. Nemôžem sa na dnešnú tragédiu autobusu pri Nitre pozrieť inak ako očami mamy a starej mamy. Stále mám pred očami obraz pokojne cestujúcich detí, ktoré netušia, ako sa v zlomku sekundy všetko nenávratne zmení. Nedokážem si predstaviť, akú hrôzu prežívajú pozostalí obetí. Som v duchu a v hlbokom smútku s nimi a je mi nesmierne ľúto každej jednej obete", uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

"Chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť príbuzným zosnulých a zraneným prajem skoré uzdravenie. Členom záchranných jednotiek prajem veľa sily v tejto mimoriadne ťažkej situácii, " uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

"Úprimnú sústrasť všetkým pozostalým. V takýchto chvíľach nech sme všetci zjednotení v myšlienkach s tými, ktorí to potrebujú," pridal sa reakciou minister spravodlivosti Gábor Gál.

Opozičné hnutie Sme rodina sa takisto vyjadrilo k nešťastnej udalosti: "Naše hnutie vyjadruje hlbokú a nesmiernu ľútosť nad stratou mladých a zbytočne zmarených životov. Všetkým pozostalým a rodinám vyjadrujeme úprimnú sústrasť."

Líder SaS Richard Sulík na Facebooku píše: "Úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a zasiahnutým dnešnou tragickou nehodou pri Nitrianskych Hrnčiarovciach."

Ľútosť vyjadrilo aj opozičné hnutie OĽaNO. "Slovami sa nedá opísať šok a smútok nad nečakanou stratou najbližších príbuzných a priateľov, väčšinou študentov stredných škôl, preto im venujme tichú modlitbu a spomienku," uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Mimoparlamentná Dobrá voľba dodáva: "Veľká podpora v myšlienkach rodinám zasiahnutých touto strašnou tragédiou. Veľa síl a skoré uzdravenie zraneným. Prosím, podporme v myšlienkach a kto poznal osobne aj ľudsky. "

Obete si pripomenul na sociálnej sieti aj predseda KDH Alojz Hlina.

Reaguje aj Štefan Harabin: "Priatelia, s nesmiernym zármutkom som prijal správu o tom, že neďaleko Nitry si tragická dopravná nehoda doposiaľ vyžiadala až 13 ľudských životov. Slová v tejto chvíli nedokážu utíšiť žiaľ pozostalých avšak dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým dotknutým. Ak ste veriaci, pomodlime sa spoločne za duše zosnulých obetí tejto obrovskej tragédie. Dávajte na seba pozor."

Komisárka pre deti Viera Tomanová s hlbokým pohnutím a zármutkom prijala správu o havárii autobusu v Nitrianskych Hrnčiarovciach, pri ktorej zahynuli študenti strednej školy. Vyjadruje úprimnú sústrasť rodičom, súrodencom, ostatným príbuzným, spolužiakom a priateľom zahynutých detí. Zároveň vyzýva príslušné orgány, aby urobili všetky opatrenia na elimináciu dopravných nehôd na Zlatomoraveckej ceste, ktorú nazývajú aj cestou smrti.

Sústrastné telegramy v súvislosti s dopravnou nehodou poslali M. Zeman i J. Áder


Sústrastné telegramy prezidentke SR Zuzane Čaputovej v súvislosti so stredajšou tragickou dopravnou nehodou pri Nitre poslali prezidenti Čiech a Maďarska Miloš Zeman a János Áder. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Česká hlava štátu prijala správu so zármutkom. "Slová môžu len ťažko vyjadriť bolesť a smútok nad zmarenými životmi. Dovoľte mi, aby som vám, vo svojom mene aj v mene českej verejnosti vyjadril hlbokú sústrasť. V tejto pohnutej chvíli sme myšlienkami s vami," uviedol Zeman. Maďarský prezident vyjadril úprimnú sústrasť rodinným príslušníkom a priateľom obetí, zraneným zaželal čo najskoršie uzdravenie.

Maďarský premiér vyjadril sústrasť v liste premiérovi


Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril v stredu v liste adresovanom slovenskému premiérovi Petrovi Pellegrinimu sústrasť v súvislosti s tragickou nehodou autobusu pri Nitrianskych Hrnčiarovciach.

Podľa tlačovej agentúry MTI o tom informoval hovorca maďarského ministerského predsedu Bertalan Havasi.

"V mene maďarskej vlády a Maďarov chcem vyjadriť sústrasť a podporu v týchto ťažkých hodinách. Modlíme sa za smútiace rodiny a za uzdravenie zranených," napísal Orbán v liste svojmu slovenskému kolegovi.