< sekcia Slovensko

Poslanci odmietli návrh Smeru, o odpočúvaní nebudú rokovať

Na snímke vľavo poslanec NRSR za SMER-SD Robert Fico počas hlasovania na 48. schôdzi Národnej rady SR v Bratislave 27. októbra 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Je to vážne ohrozenie právneho štátu, parlament by sa nemal nečinne prizerať, povedal Blanár v pléne.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú na aktuálnej 48. schôdzi rokovať o zverejnených nahrávkach či o odpočúvaní opozície. Zaradiť túto tému do rokovania schôdze navrhoval opozičný Smer-SD. Plénum to odmietlo. Smer-SD žiadal, aby mohli o téme diskutovať s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO), ako aj špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) upozornil na "znepokojujúce nelegálne zverejnenie súkromných nahrávok", hovoril o sledovaní opozície. "Je to vážne ohrozenie právneho štátu, parlament by sa nemal nečinne prizerať," povedal v pléne.

Vo viacerých médiách boli začiatkom týždňa zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na chate stretávali šéf Smeru-SD Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora G. Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora G.

Medializovanie nahrávok prišlo po tom, ako prokuratúra informovala, že dozorový prokurátor ÚŠP doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.