Quantcast
< sekcia Slovensko

Pellegrini a Saková:Dočasný šéf PZ by mal byť pre verejnosť prijateľný

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval Denisu Sakovú (SMER-SD) za ministerku vnútra SR. Na snímke vpravo predseda vlády SR Peter Pellegrini, vľavo novovymenovaná ministerka vnútra Denisa Saková v Prezidentskom paláci v Bratislave, 26. apríla 2018. Foto: TASR - Michal Svítok

Nové šéfka rezortu vnútra sľúbila, že sa pokúsi vrátiť polícii dôveru ľudí. Potvrdila, že má vytipovaných niekoľko osôb, ktoré by dočasne mohli šéfovať policajnému zboru.

Bratislava 26. apríla (TASR) - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) bude osobne dohliadať a konzultovať s novou ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD) výber dočasného policajného prezidenta po odchode Tibora Gašpara, ktorý bude viesť Policajný zbor (PZ) SR dovtedy, kým sa podľa nových pravidiel nevyberie nový policajný prezident. Oznámil to Pellegrini na štvrtkovej tlačovej konferencii po tom, čo prezident SR Andrej Kiska vymenoval Sakovú do funkcie.
Saková sľúbila, že sa pokúsi vrátiť polícii dôveru ľudí. Potvrdila, že má vytipovaných niekoľko osôb, ktoré by dočasne mohli šéfovať policajnému zboru. "Mená však zatiaľ nebudem konkretizovať, chcem sa s nimi stretnúť osobne, počuť ich vízie a stratégie a na základe toho urobím užší výber," povedala Saková s tým, že pri výbere konkrétneho mena sa bude radiť s premiérom. Pellegrini spolu so Sakovou uistili, že dočasný šéf policajného zboru bude človek, "ktorý nebude v spoločnosti vzbudzovať pochybnosti a nebude mať možné prepojenia na záujmové skupiny a politické strany".

Pellegrini považuje Sakovú za človeka na správnom mieste a verí, že o tom presvedčí aj okolie. "S rezortom sa nemusí oboznamovať, keďže na ministerstve pracuje dlhé roky a na tomto poste som si želal práve človeka, ktorý môže od prvého dňa naplno pracovať," povedal premiér s tým, že novú ministerku pozná veľmi dobre. "Želám jej veľa úspechov a deklarujem, že vždy, keď bude potrebovať pomoc a oporu predsedu vlády, som k dispozícii," zdôraznil Pellegrini."Svoju prácu budem robiť v čo najlepšej kvalite, chcem tiež prinavrátiť dôveru spoločnosti v policajný zbor," reagovala na Pellegriniho slová Saková. Vie, že ju čakajú ťažké úlohy a chce ich plniť kompetentne. Tvrdí, že ma dostatok skúseností s rezortom. Saková vníma nespokojnosť ľudí s jej menom. "Sme ale v demokratickej spoločnosti a každý má právo na svoj názor," dodala.

Prezident SR Andrej Kiska sa po vymenovaní Sakovej nechcel už k záležitosti vyjadrovať. Tento týždeň však uviedol, že nie je so Sakovej nomináciou spokojný, ale keďže nemá na výber, vymenuje ju. Túto nomináciu považuje za premrhanú príležitosť.Sakovú navrhol za ministerku vládny Smer-SD, ktorému podľa koaličnej zmluvy patrí rezort vnútra. Post ministra vnútra sa uvoľnil po tom, čo odstúpil Tomáš Drucker, rezort dočasne viedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Drucker rezignoval, keď sa rozhodol neodvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.