< sekcia Slovensko

VIDEO: Prezidentka vyzvala premiéra, aby ukončil vládnu krízu

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia po stretnutí s premiérom Igorom Matovičom a následne s predsedom SaS Richardom Sulíkom a podpredsedom SaS Branislavom Gröhlingom v Prezidentskom paláci v Bratislave 16. marca 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Treba ukončiť agóniu a konať. Je najvyšší čas, uviedla Zuzana Čeputová.

Bratislava 16. marca (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby čo najskôr ukončil koaličnú a vládnu krízu. Vyhlásila to po utorkovom stretnutí s predsedom vlády a zástupcami strany SaS s tým, že Slovensko potrebuje plne funkčný a výkonný vládny kabinet."Treba ukončiť agóniu a konať. Je najvyšší čas," uviedla. Prezidentka upozornila, že vládna kríza sa deje počas pandémie nového koronavírusu, v rámci ktorej ľudia čelia úmrtiam svojich blízkych, ekonomickým dosahom i nárastom chudoby. Slovensko podľa nej potrebuje okamžité zmeny v riadení pandémie, aby nepatrilo medzi najhoršie krajiny na svete, kde zomiera najviac ľudí na ochorenie COVID-19. Hlava štátu volá po ešte intenzívnejšej pomoci ľuďom, "pretože chudoba a život v strachu začína byť novou epidémiou". Žiada tiež okamžité zmeny vo vakcinácii, ktorá nebude nedôstojným zápasom o život. Rovnako vyžaduje aj zmeny v komunikácii dovnútra krajiny i navonok.

"Všetci členovia vlády, premiéra nevynímajúc, musia o to viac konať vo verejnom záujme, záujme republiky a jej občanov," vyhlásila Čaputová. Konflikty vo vláde podľa nej trvajú mesiace a vládna kríza trvá dva a pol týždňa. Prezidentka upozorňuje, že v čase pandémie pritom záleží na každom dni. Do Prezidentského paláca preto v utorok pozvala premiéra Matoviča, aby si od neho vypočula, ako sa chce postaviť k riešeniu kritickej situácie. "Nateraz pre mňa nemal konkrétnu odpoveď," poznamenala prezidentka.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia po stretnutí s premiérom Igorom Matovičom a následne s predsedom SaS Richardom Sulíkom a podpredsedom SaS Branislavom Gröhlingom v Prezidentskom paláci v Bratislave 16. marca 2021.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobo. Prispievajú k nemu najmä konflikty medzi Matovičom a šéfom SaS Richardom Sulíkom. Všetky štyri vládne strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády, žiadali odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) aj premiéra Matoviča. Krajčí už demisiu podal.

SaS a Za ľudí v pondelok (15. 3.) oznámili, že žiadajú demisiu premiéra. Veronika Remišová aj Sulík sú ochotní vzdať sa funkcií vo vláde. SaS povedala, že ak Matovič neodstúpi, strana odíde z vlády. Za ľudí pripúšťa rovnaký scenár. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) jasne vyhlásila, že pod Matovičovým vedením už vo vláde nezostane, nedokáže tam presadzovať reformy. Predstavitelia SaS po utorkovom stretnutí s prezidentkou oznámili, že ak Matovič neodíde, SaS vystúpi z vlády. SaS dáva Matovičovi čas najneskôr do stredy 24. marca.


Hnutie Sme rodina nazvalo dianie v koalícii cirkusom, minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) oznámil svoju demisiu. Hovorí o geste pre čo najskoršie ukončenie krízy. OĽANO naďalej odmieta predčasné voľby a trvá na tom, že demisiou Krajčího splnilo požiadavky na rekonštrukciu vlády.


Text vyhlásenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej po stretnutí s premiérom Igorom Matovičom


V posledných dvoch týždňoch som absolvovala množstvo rokovaní s koaličnými lídrami a niektorými ministrami. Poznám ich stanoviská a oni poznajú moje. Situácia dospela do krajnosti, keď dve strany vyzvali na odchod premiéra a hroziacu menšinovú vládu opakovane a verejne odmieta strana Sme rodina. Do tohto bodu sa vláda dostala po mnohých hodinám rokovaní, následnej dohode a jej porušení.

Pozvala som preto dnes pána premiéra, aby som si od neho vypočula, ako sa chce postaviť k riešeniu tejto kritickej situácie. Nateraz pre mňa nemal konkrétnu odpoveď.

Konflikty vo vláde sledujeme mesiace, vládna kríza trvá dva o pol týždňa, na každom dni záleží. Preto som predsedu vlády požiadala, aby koaličnú aj vládnu krízu ukončil čo najskôr.

Vládna kríza je o to závažnejšia, že sa deje v súbehu s krízou pandemickou. Ľudia čelia každý deň úmrtiam svojich blízkych, ekonomickým dopadom a neistote, nárastu chudoby. Tento kritický stav je sprevádzaný nestabilitou a oslabení fungovania vlády, či chaosom, ktorý má svoje konkrétne obete.

Slovensko potrebuje okamžité zmeny v riadení pandémie, aby sme nepatrili medzi najhoršie krajiny na svete, kde zomiera najviac ľudí na covid. Okamžité zmeny v ešte intenzívnejšej pomoci ľuďom, lebo chudoba a život v strachu začína byť novou epidémiou. Okamžité zmeny vo vakcinácii, ktorá nebude nedôstojným zápasom o život. Okamžité zmeny v komunikácii do krajiny a aj navonok, ktorá bude hodná reprezentovania Slovenska, ako krajiny slušných ľudí.

Za týchto okolností všetci členovia vlády, premiéra nevynímajúc, musia o to viac konať vo verejnom záujme, v záujme republiky a jej občanov. V čase krízy Slovensko potrebuje plne funkčnú a výkonnú vládu, ktorej členovia budú dobre spolupracovať na riešení problémov.

Treba ukončiť agóniu, treba konať. Je najvyšší čas.