< sekcia Slovensko

Profil podpredsedu vlády SR Petra Kažimíra

Na snímke Peter Kažimír Foto: TASR – Štefan Puškáš

Podpredseda vlády a šéf rezortu financií povedie ministerstvo hospodárstva po Pavlovi Pavlisovi.

Bratislava 6. mája (TASR) - Ministerstvo hospodárstva povedie po Pavlovi Pavlisovi (Smer-SD) podpredseda vlády a šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD). Dnes ho tým poveril prezident SR Andrej Kiska. Hlava štátu zároveň prijala abdikáciu doterajšieho ministra Pavlisa.

Profil Petra Kažimíra:

Peter Kažimír sa narodil 28. júna 1968 v Košiciach. Vyštudoval Obchodnú fakultu na Vysokej škole ekonomickej (VŠE) v Bratislave, odbor ekonomika zahraničného obchodu. V rokoch 2006-2010 pôsobil ako štátny tajomník na Ministerstve financií SR. V tomto období bol aj predsedom dozornej rady Národného jadrového fondu. Po parlamentných voľbách v roku 2010 sa stal poslancom Národnej rady (NR) SR za stranu Smer-SD, ktorá bola v tom období v opozícii. Pôsobil ako tieňový minister financií.

Po predčasných parlamentných voľbách 10. marca 2012 bol vymenovaný za podpredsedu vlády a ministra financií v druhej vláde Roberta Fica.

V roku 2010 ho zvolili za podpredsedu strany Smer-SD.

Peter Kažimír pracoval v rokoch 1993-1995 ako asistent daňového poradcu v komerčno-právnej kancelárii Schubert and partners. V rokoch 1995-2006 bol členom predstavenstva spoločnosti VIVANT, a.s., v ktorej pôsobil aj ako riaditeľ. V rokoch 1997-2006 predsedal dozornej rade spoločnosti Sceptrum, a.s., Brno. V rokoch 1999-2006 bol riaditeľom a členom Predstavenstva spoločnosti PARTA-GAS, a.s., v rokoch 2001-2006 pôsobil ako člen správnej rady doplnkovej dôchodkovej poisťovne DDP Credit Suisse Life and Pensions.

V decembri 2012 prebral Kažimír v belgickom Bruseli z rúk predstaviteľov Európskej nadácie pre riadenie kvality (EFQM) certifikát manažérstva kvality "Uznanie pre výnimočnosť na úrovni päť hviezd". Slovenské ministerstvo financií získalo túto cenu ako vôbec prvý orgán štátnej správy v Európe.



Výberový prehľad ministrov hospodárstva od roku 1993

Ľudovít Černák - od 24.6.1992 do 18.3.1993
Jaroslav Kubečka - od 19.3.1993 do 9.11.1993
Ján Ducký - od 10.11.1993 do 14.3.1994
Peter Magvaši - od 15.3.1994 do 13.12.1994
Ján Ducký - od 14.12.1994 do 26.8.1996
Karol Česnek - od 27.8.1996 do 26.2.1998
Milan Cagala - od 27.2.1998 do 29.10.1998
Ľudovít Černák - od 30.10.1998 do 19.10.1999
Ľubomír Harach - od 20.10.1999 do 15.10.2002
Robert Nemcsics - od 16.10.2002 do 9.9.2003
Pavol Prokopovič - od 10.9.2003 do 23.9.2003 - poverený riadením rezortu
Pavol Rusko - od 24.9.2003 do 24.8.2005
Ivan Mikloš - od 25.8.2005 do 19.10.2005 - poverený riadením rezortu
Jirko Malchárek - od 20.10.2005 do 4.7.2006
Ľubomír Jahnátek - od 5.7.2006 do 9.7.2010
Juraj Miškov - od 10.7.2010 do 4.4.2012
Tomáš Malatinský - od 5.4.2012 do 2.7.2014
Pavol Pavlis - od 3.7.2014 do 6.5.2015