Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

REFERENDUM: Hlasovacie miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 hod.

Na snímke občianski aktivisti Hrdí na rodinu, ktorí pred budovou Národnej rady SR v Bratislave, archívne foto Foto: TASR/Eduard Fašung

Slováci budú už v sobotu 7. februára rozhodovať o otázkach týkajúcich sa rodiny a homosexuálov. Svoj hlas môžu odovzdať v hlasovacích miestnostiach v čase od 7.00 h do 22.00 h.

Bratislava 30. januára (TASR) - Slováci budú už v sobotu 7. februára rozhodovať o otázkach týkajúcich sa rodiny a homosexuálov. Svoj hlas môžu odovzdať v hlasovacích miestnostiach v čase od 7.00 h do 22.00 h.

Na referendum bude dohliadať Ústredná komisia pre referendum a tiež obvodné a okrskové komisie. Právo hlasovať majú všetci oprávnení voliči, teda tí, ktorí majú v deň referenda aspoň 18 rokov. Nemusia mať trvalý pobyt na Slovensku. Ide o viac ako štyri milióny občanov SR. Aby bolo referendum platné, muselo by sa na ňom zúčastniť aspoň 50 percent oprávnených voličov.

Občania sa budú v referende vyjadrovať k trom otázkam, a síce, či súhlasia s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou; či súhlasia s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebola umožnená adopcia a následná výchova detí a či súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo samotné deti nesúhlasia s obsahom vyučovania.

Petíciu za vypísanie referenda pôvodne so štyrmi otázkami iniciovala Aliancia za rodinu, za referendum sa vyslovilo viac ako 400.000 ľudí. Otázkami sa zaoberal Ústavný súd SR, jednu z nich označil za protiústavnú, tá v referende odznieť nesmie.

Ide v poradí o ôsme všeľudové hlasovanie v ére samostatného Slovenska. Z doterajších siedmich bolo platné iba jediné, a to v roku 2003, keď sa občania vyjadrovali k vstupu SR do Európskej únie.