Quantcast
< sekcia Slovensko

Rezort zdravotníctva:V SR platia bezpečnostné opatrenia pred operáciou

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má mať tiež vypracovaný checklist, teda kontrolný protokol na zabezpečenie bezpečnosti pacienta v predoperačnom období.

Bratislava 29. júna (TASR) - Na Slovensku platia pred operáciou viaceré bezpečnostné opatrenia. Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré TASR poskytlo v súvislosti s vyoperovaním nesprávneho oka v ružinovskej nemocnici.

Rezort poukázal na to, že v nemocniciach je zavedený interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta. Základné kritériá, ktoré musia spĺňať, určilo ministerstvo vo vyhláške o minimálnych požiadavkách na interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta.

Každý poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti má v nej vypracovaný postup na zaistenie bezpečnosti pacienta v oblasti prevencie zámeny pacienta, zdravotného výkonu a strany alebo časti tela pacienta pri chirurgických výkonoch.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má mať tiež vypracovaný checklist, teda kontrolný protokol na zabezpečenie bezpečnosti pacienta v predoperačnom období. "Protokol sa vyplní pred, počas a po operačnom výkone. Vyplnením protokolu sa skontrolujú úkony, ktoré musia byť urobené. Postup platí pre všetky chirurgické odbory," ozrejmil rezort. Vzor vypracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Na Slovensku sa metodickým usmernením Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) rieši tiež problematika hlásenia incidentov. Zavedenie systému hlásenia nežiadúcich udalostí podľa ministerstva slúži pre poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti na vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, a to učením sa z vlastných chýb. "Mapuje kultúru bezpečnosti v ústavnom zdravotníckom zariadení a zároveň na základe analýz môže podporiť systémové zmeny, čo v konečnom dôsledku zvyšuje bezpečnosť pacienta," poukázal rezort.

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. Prípad, na ktorý upozornila TASR, preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) aj polícia. Nemocnica potvrdila, že po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. Do tzv. checklistu sa zapracovali nové poznatky.