< sekcia Slovensko

Súd odročil pojednávanie v kauze zmenky na 27. februára

Na snímke súdne spisy v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza 12. februára 2020 v Pezinku. Foto: TASR - Jakub Kotian

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov.

Pezinok 12. februára (TASR) - Senát Špecializovaného trestného súdu odročil pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti na 27. februára do budovy Justičnej akadémie. Senát tak urobil po záverečných rečiach procesných strán. Podľa Trestného poriadku by mali nasledovať posledné vyjadrenia obžalovaných a rozsudok.Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov. V záverečnej reči poukázal, že obžalovaní neviedli doteraz riadny život, nevidí poľahčujúce okolnosti. Rovnaký trest navrhol obom, keďže sa na skutku podľa jeho slov podieľali pol na pol. Zdôraznil, že obaja konali s priamym úmyslom, koordinovane a po spoločnej dohode v snahe obohatiť sa a získať od vlastníka televízie desiatky miliónov eur.

Hlavnými témami záverečných rečí obhajcov obžalovaných Mareka Paru a Michala Mandzáka boli prezumpcia neviny a porušenie práva na obhajobu. Neskôr sa vyjadrili aj samotní obžalovaní. Pavol R. hovoril o amerických záujmoch, tajných službách aj vražde novinára Jána Kuciaka. Zopakoval tiež argumenty o ohrození licencie Markízy, ako aj o svojich podpisoch na zmenkách. Pre obžalovaného Mariana K. je zase hlavným dôkazom o existencii zmeniek výpoveď bývalého majiteľa produkčného domu Forza a prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika.

Splnomocnenec poškodenej Markízy Daniel Lipšic v záverečnej reči viackrát citoval komunikáciu obžalovaného Mariana K. cez šifrovanú aplikáciu Threema. Zopakoval, že zločin bol dobre premyslený, avšak situácia sa pre obžalovaných drasticky zmenila po vražde novinára. "Podľa mňa to bolo pomerne tesné, že sa im nepodarilo dokonať tento zločin," vysvetľoval Lipšic. Druhý splnomocnenec Markízy Tomáš Kamenec ich legendu považoval za hlúpu a fungujúcu iba preto, že mal Marian K. vplyv na vyšetrovacie orgány a sudkyňu.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian K. je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.