Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Vašečka zvolá mimoriadny výbor k novele o VŠ, chce riadnu diskusiu

Na archívnej snímke poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka (OĽaNO). Foto: TASR Martin Baumann

Vašečka priblížil, že vo výbore by sa mohli stretnúť zástupcovia rezortu školstva a jeho legislatívcov, ktorí na novele pracovali, ako aj predstavitelia vysokých škôl či zástupcovia študentskej rady.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Novele vysokoškolského zákona by sa mal venovať Výbor Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport na mimoriadnom rokovaní. Informoval o tom predseda výboru Richard Vašečka (OĽANO) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Termín rokovania avizoval na nasledujúci týždeň, v stredu alebo vo štvrtok (3. alebo 4. 11.). Vašečka poukázal na výhrady k novele zákona o vysokých školách (VŠ), ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Chce preto iniciovať riadnu poctivú diskusiu oboch strán, teda zástupcov vysokých škôl aj rezortu školstva.

"Považujeme novelu vysokoškolského zákona za dôležitú, kľúčovú, pretože vysoké školstvo a jeho kvalita je pre Slovensko mimoriadne dôležitá," podčiarkol Vašečka. Poznamenal, že v konečnom dôsledku o novele rozhodnú poslanci, preto nechce strácať čas, a kým príde novela do parlamentu, navrhuje diskusiu oboch strán, ktorá by podľa neho mohla prispieť aj k transparentnejšiemu procesu prijatia novely.

Vašečka priblížil, že vo výbore by sa mohli za jeden stôl posadiť zástupcovia rezortu školstva a jeho legislatívcov, ktorí na novele pracovali, ako aj predstavitelia vysokých škôl či zástupcovia študentskej rady. Považuje za dobré, aby si poslanci i verejnosť vypočuli ich argumenty naraz a nie každú stranu osobitne.

Reforma má podľa ministerstva školstva priniesť kvalitnejšie vysoké školstvo, funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či skrátenie externého štúdia. Podľa rezortu k novele vysokoškolského zákona prebiehala diskusia rezortu školstva s rektormi a ďalšími aktérmi vo vzdelávaní zhruba rok a pol.

Akademická obec sa vo štvrtok obrátila v súvislosti s návrhom novely aj na premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Predstavitelia vysokoškolských reprezentácií okrem iného poukazujú na politizáciu vysokého školstva. Novela podľa viacerých obsahuje princípy, s ktorými na stretnutiach kontaktnej pracovnej skupiny jednoznačne nesúhlasili. Hovoria aj o zásahu do samosprávy a autonómie vysokých škôl.