\r\n
\r\n11:35
\r\nNajzaujímavejšie sú úplné zatmenia Slnka a tie bývajú úplne krátke, len okolo dvoch minút.
\r\n
\r\n11:33
\r\n\"Vyrobil som v práci \"tool\" na pozorovanie zatmenia. Výsledok slabý, ale uspokojivý. Škoda, že sa diskety už nepoužívajú,\" napísal nám do redakcie čitateľ Paľo.
\r\n
Foto: Palo

\r\n
\r\n
Foto: Palo

\r\n
\r\n11:30
\r\nNebo nad Faerskými ostrovmi sa zatiahlo. Mesiac takmer úplne zakryl slnečný kotúč.
\r\n
Zatmenie Slnka nad Faerskými ostrovmi, 20. marca 2015
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\n11:18
\r\nTakto dnes vyzeralo zatmenie Slnka v britskom Northumberlandu.
\r\n
Na snímke čiastočné zatmenie Slnka 20. marca 2015 v britskom Northumberlandu.
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\n11:12
\r\nTakto zachytil zatmenie Slnka náš čitateľ Ján Villím v Košiciach.
\r\n
Zatmenie Slnka v Košiciach.
Foto: Teraz.sk/Ján Villím

\r\n
\r\n
Zatmenie Slnka v Košiciach.
Foto: Teraz.sk/Ján Villím

\r\n
\r\n11:10
\r\nMaximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne, zachytená fotoreportérom TASR.
\r\n
Maximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa

\r\n
\r\n11:07
\r\nZ bratislavskej Petržalky nám poslala fotografiu Martina Malíková. Fotené cez astronomickú čiernu fóliu o 10:38 hod .
\r\n
Zatmenie Slnka Bratislava Petržalka.
Foto: teraz.sk/Martina Malíková

\r\n
\r\n11:02
\r\nFotografiu zatmenia Slnka poslali aj z Fiľakova z gymnázia. Fotené s telefónom S4 cez 5 slnečných okuliarov.
\r\n
Zatmenie Slnka Fiľakovo.
Foto: Teraz.sk/Patrícia

\r\n
\r\n10:57
\r\nMesiac začal vychádzať zo slnečného kotúča.
\r\n
\r\n10:55
\r\nTakto pozorovali čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave na Patrónke.
\r\n
Pozorovanie zatmenia Slnka.
Foto: Teraz.sk

\r\n
\r\n10:43
\r\nTakto pozorujú zatmenie Slnka na mestskej veži v Trnave.
\r\n
Pozorovatelia sledujú čiastočné zatmenie slnka na mestskej veži v Trnave v piatok 20. marca 2015.
Foto: TASR - Lukáš Grinaj

\r\n
\r\n10:41
\r\nĽudia čakajú na úplné zatmenie Slnka v Torshavne na Faerských ostrovoch 20. marca 2015.
\r\n

\r\n
\r\n10:39
\r\nAstronomické fólie sú bezpečné na dlhodobé pozorovanie. Nakrátko sa dajú použiť aj CD-čka, diskety, ale nie je to vhodné na pozorovanie viac minút.
\r\n
\r\n10:34
\r\n\"Tiene budú iné, nepravidelné,\" komentoval pre Tablet.TV viditeľné zmeny v dôsledku zatmenia Slnka astronóm J. Kubica. Najlepšie sa tento jav bude dať pozorovať v čase vrcholenia zatmenia.
\r\n
\r\n10:28
\r\nDnešné zatmenie sa začalo prechodom tieňa Mesiaca cez severný Atlantik. Ako čiastočné zatmenie je viditeľné z celej Európy.
\r\n
\r\n10:24
\r\n\"Slnko je tak jasné, že kým sa nezakryje 98 percent, tak stále je deň. U nás bude zatmené len na 68 percent,\" povedal v Tabllet.TV astronóm Juraj Kubica.
\r\n
\r\n10:20
\r\n
Naživo môžete sledovať zatmenie Slnka aj v zahraničí v tejto správe: ŽIVÉ PRENOSY ZATMENIA zo zahraničia: Pozrite si ich spolu s nami.

\r\n
\r\n10:17
\r\nZatmenie Slnka odfotil v bratislavskom Novom Meste náš čitateľ Michal Psota.
\r\n
Zatmenie slnka o 9:55 fotene cez Infra filter v mestskej časti Bratislava - Nove mesto
Foto: Teraz.sk/Michal Psota

\r\n
\r\n10:07
\r\nMaximálna fáza zakrytia slnečného disku bude asi 68%. Úplné zatmenie bude možné pozorovať z Atlantického oceánu a z jediných dvoch ostrovov - Faerských a Špicbergov (Svalbard).
\r\n
\r\n
TROCHU HISTÓRIE: Zo Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. 7. 1842 a najbližšie bude až 7. 10. 2135

\r\n
\r\n9:57
\r\nPošlite nám vaše fotografie dnešného zatmenia Slnka. POZOR! Fotiť treba cez tmavú fóliu, aby ste si nepoškodili fotoaparát. Fotografie posielajte na adresu teraz@tasr.sk.
\r\n
\r\n9:50
\r\nPozrite, ako vyzeralo zatmenie Slnka v Austrálii v roku 2012.
\r\n

\r\n
\r\n9:41
\r\nMesiac začal prekrývať Slnko, v našom LIVE vysielaní to už môžete sledovať.
\r\n
\r\n9:38
\r\nVesmírne divadlo sa začína.
\r\n
\r\n
TROCHU HISTÓRIE: Pri úplnom zatmení Slnka 29. mája 1919 bola potvrdená Einsteinova všeobecná teória relativity.

\r\n
\r\n9:30
\r\nČiastočné zatmenie Slnka bude dnes možné pozorovať astronomickým ďalekohľadom z nádvoria Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Astronomický úkaz sa začne v Košiciach o 9.41 h, vrchol dosiahne o 10.53 h a skončí sa o 12.01 h. \"Dúfajme, že v tento deň nebude nad naším mestom zamračená obloha. Pre ochranu očí pri pozorovanízatmenia Slnka je potrebné chrániť si zrak tmavými okuliarmi alebo k tomu prispôsobenými sklami, napríklad zo zváračských okuliarov,\" uviedlo múzeum.
\r\n
\r\n9:27
\r\nTakto sledovali zatmenie Slnka v roku 2009 v Ázii.
\r\n

\r\n
\r\n9:20
\r\nKameramani a redaktori Tablet.TV sa intenzívne pripravujú na LIVE prenos zatmenia Slnka. Na kamere musí byť dobre pripevnená fólia.
\r\n
Prípravy na LIVE prenos zatmenia Slnka vrcholia aj v TABLET.TV.
Foto: Teraz.sk

\r\n
\r\n
Prípravy na LIVE prenos zatmenia Slnka vrcholia aj v TABLET.TV.
Foto: Teraz.sk

\r\n
\r\n
\r\n9:08
\r\nVäčšina školopovinných detí a stredoškolákov vo Francúzsku zostane v čase, keď bude možné pozorovať čiastočné zatmenie slnka, vo vnútri budov. Vzhľadom na to, že pri sledovaní zatmenia voľným okom hrozí závažné a nezvratné poškodenie zraku, ministerstvo školstva školám odporučilo, aby školáci počas prestávok zostali v triedach.
\r\n
\r\n
TROCHU HISTÓRIE: 15. januára 2010 - Svet pozoroval unikátny prírodný jav: doposiaľ najdlhšie trvajúce prstencové zatmenie Slnka v treťom tisícročí.

\r\n
\r\n8:42
\r\nSlovenská asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) verí, že obyvatelia SR si dnešné zatmenie Slnka užijú bez následkov. Uviedol to pre TASR zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon. \"Ak aj napriek minimálnemu riziku výpadku dodávky elektriny majú ľudia záujem pomôcť pri riadení prenosovej sústavy, tak nech si masovo v čase zatmenia Slnka nerobia kávu na rýchlovarných kanviciach, nech nezvyšujú spotrebu,\" zdôraznil.
\r\n
\r\n8:24
\r\n\"Ak si človek nechce trvalo poškodiť zrak, nech sa určite nespolieha na klasické slnečné okuliare ani diskety či cédečká,\" informoval očný lekár Peter Žiak. Na ochranu je podľa neho vhodná špeciálna fólia, ktorá je dostupná v každej hvezdárni. Žiak odporúča aj filtre s pokovovaným povrchom alebo veľmi tmavé zváračské okuliare. Prírodný úkaz by mal pozorovateľ sledovať len pár sekúnd, pozorovanie zatmenia cez ďalekohľad neodporúča vôbec.
\r\n
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\n8:06
\r\nPozrite si fotogalériu najkrajších zatmení slnka v Afrike:
\r\n

\r\n
\r\n7:48
\r\nKrajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom dnes ponúkne verejnosti možnosť sledovať úkaz osobne v jeho priestoroch.
\r\n
\r\n
TROCHU HISTÓRIE: Najstaršie zaznamenané zatmenie je z Číny 29. 5. 2650 pred n. l.

\r\n
\r\n7:36
\r\nPozorovaniu zatmenia Slnka praje aj počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá slnečno na celom území Slovenska.
\r\n
Foto: SHMÚ

\r\n
\r\n
Prvý jarný deň nesklame, dnes bude slnečno

\r\n
\r\n7:23
\r\nZatmenie Slnka sa bude dať pozorovať v Trnave aj z mestskej veže. Z výšky 29 metrov budú môcť dnes záujemcovia od 10. do 12. hodiny sledovať, ako bude Slnko na 60 percent zakryté Mesiacom. Ochodza na mestskej veži divákom umožní získať pocit byť bližšie k tomuto ojedinelému prírodnému úkazu.
\r\n
\r\n7:04
\r\nZatmenie bude pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, bude postupne prechádzať Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle. Najdlhšie potrvá úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryje Slnko na dve minúty a 47 sekúnd a v tomto mieste bude mať pás totality šírku 463 km.
\r\nTakto by malo prebiehať zatmenie Slnka.
\r\n
\r\nZdroj: Imeteo.sk/youtube
\r\n
\r\nMnohí z vás však určite neodolajú aj vlastnému pozorovaniu. Tabuľku miest a časov, kde sa dá zatmenie sledovať, prikladáme nižšie.
\r\n
\r\nPriamy pohľad do slnka však môže trvalo poškodiť sietnicu oka, preto treba pri pozorovaní využívať tmavé filtre. To isté platí aj pre fotoaparáty, ktorým môže ostré svetlo poškodiť čip.
\r\n
\r\n„Nedodržanie základných pravidiel pozorovania Slnka čo len na zlomok sekundy môže spôsobiť trvalé poškodenie alebo úplnú stratu zraku. To platí aj počas čiastočného zatmenia. Aj jedno percento z celkovej plochy slnečného disku má dostatočnú intenzitu, aby za nepriaznivých okolností napáchalo na ľudskom zraku nenapraviteľnú škodu. Je preto dôležité dodržiavať viacero pravidiel, napr. sa nikdy nedívať nechráneným zrakom priamo do Slnka, ani dívať sa doň cez fotoaparát alebo kameru,“ povedal pre TASR Július Koza z Astronomického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici.
\r\n
\r\nPri dodržaní bezpečnostných pravidiel sa však fotiť oplatí, zatmenie je úkaz, aký sa objavuje len raz za dlhé roky. Ak budete mať urobené zaujímavé snímky zatmenia, prípadne krajiny, ľudí, či predmetov v jeho zmenenom svetle, môžete ich uverejniť na našom portáli. Posielajte ich spolu s krátkym komentárom na adresu teraz@tasr.sk.
\r\n
\r\n
Bangladéšania sa pozerajú na zatmenie slnka na štadióne v Panchagarhe 22. júla 2009. Milióny ľudí v celej Ázii sa stali svedkami najdlhšieho úplného zatmenia Slnka, ku ktorému došlo v 21. storočí. Rozsiahle oblasti Indie a Číny, celé mesto Šanghaj a južné japonské ostrovy sa dnes na päť minút ponorili do tmy.
Foto: TASR

\r\n
\r\n
Prečítajte si aj: Faerské ostrovy obsadili tisíce milovníkov zatmenia Slnka

\r\n
\r\n „Zatmenie u nás potrvá približne dve hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60 percentám jeho plochy,“ doplnil Koza. Čiastočné zatmenie bude možné verejne sledovať na viacerých miestach medzi 9.30 a 12.05 h, pričom v Bratislave bude maximálne zatmenie o 10.47 h, v Banskej Bystrici o tri minúty neskôr, v Poprade o 10.50 h a v Košiciach o 10.53 h.
\r\n
\r\nPredtým sme zatmenie Slnka mohli na Slovensku pozorovať 4. januára 2011, podľa astronómov má byť po piatku 20. marca ďalšie zatmenie Slnka o sedem a pol roka.
\r\n
\r\n
Pozrite si aj: NAJKRAJŠIE FOTKY ZATMENIA SLNKA: Takto ho Slováci aj svet už sledovali

\r\n
\r\nChcete vedieť, kedy a kde sa bude dať zatmenie pozorovať?
\r\n
\r\n

Zatmenie Slnka 20. marca 2015 vo vybraných mestách SR

  Začiatok zatmenia Stred zatmeniaKoniec zatmenia
 Banská Bystrica 9:41:05 10:50:1412:01:26
Banská Štiavnica9:40:2010:49:2812:00:43
Bratislava9:37:4110:46:4511:58:15
Brezno9:41:5210:51:0212:02:09
Čadca9:41:1810:50:2912:01:43
Detva9:41:1510:50:2412:01:34
Dolný Kubín9:41:5010:51:0112:02:10
Dunajská Streda9:37:5610:47:0011:58:27
Galanta9:38:3010:47:3511:59:00
Hurbanovo9:38:4310:47:4811:59:09
Kežmarok9:43:1410:52:2512:03:23
Komárno9:38:2810:47:3211:58:54
Košice9:44:0210:53:1012:03:59
Levice9:39:4210:48:4912:00:06
Liptovský Mikuláš9:42:0410:51:1512:02:22
Martin9:41:0810:50:1812:01:31
Michalovce9:45:0210:54:0812:04:49
Nitra9:39:0710:48:1411:59:36
Pezinok9:37:5610:47:01 11:58:29
Poprad9:42:5710:52:0712:03:07
Prešov9:44:1910:53:2812:04:17
Rožňava9:42:5310:52:0212:03:00
Ružomberok9:41:3410:50:4512:01:55
Senec9:38:0510:47:1011:58:37
Spišská Nová Ves9:43:1910:52:2912:03:26
Štúrovo9:39:2110:48:2511:59:42
Trenčín9:39:3910:48:4812:00:09
Trnava9:38:3010:47:3611:59:02
Zvolen9:40:5410:50:0312:01:15
Žilina9:40:5810:50:0812:01:23

\r\nZdroj: www.szaa.org
\r\n
\r\nFOTOGALÉRIA: Zatmenie Slnka na Slovensku v roku 2011
\r\n
\r\n
\n"],"articleBody":"Bratislava 20. marca (Teraz.sk) - Pozorovanie výnimočného úkazu, akým je zatmenie slnka, je vzrušujúci zážitok. \r\n\r\nČasozberný záznam z dnešného live pozorovania zatmenia Slnka v Bratislave\r\n\r\n\r\n\r\nZdroj: TABLET.TV\r\n\r\nTV REPORTÁŽ: Ako prebiehalo zatmenie\r\n\r\n\r\n\r\n Zdroj: TABLET.TV\r\n\r\nČitatelia Teraz.sk posielajú do redakcie množstvo fotografií dnešného čiastočného zatmenia Slnka. Pozrite i ich v tejto správe: FOTOGRAFIE OD ČITATEĽOV: Takto pozorovali zatmenie Slnka na Slovensku\r\n\r\nĎakujeme, že ste sledovali zatmenie Slnka spolu s nami. Redakcia Teraz.sk.\r\n\r\n15:53\r\nMestská veža v Trnave bola dnes k dispozícii na sledovanie čiastočného zatmenia. Medzi tými, ktorí to využili, bola aj 87-ročná babička Ľudmila z obce Cífer, ktorá vlastne po prvý raz v živote absolvovala aj výstup na túto trnavskú pamiatku.\r\n\r\n\r\n14:41\r\nDeň po zatmení, v sobotu 21. marca, bude po západe Slnka dobre pozorovateľný tenký kosáčik Mesiaca, ktorý bude len 32 hodín po nove. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Slovenský zväz astronómov. \r\n\r\n14:10\r\nŽiaci ZŠ Havaj tiež pozorovali zatmenie Slnka. \r\n Foto: ZŠ Havaj\r\n\r\n13:41\r\nPosledné úplné zatmenie Slnka bolo pozorovateľné v novembri 2012 v Austrálii. Najbližšie bude viditeľné v Indonézii v marci 2016.\r\n\r\n13:13\r\nČiastočné zatmenie Slnka v Bratislave zachytené kameramanom TASR.\r\n\r\n\r\n13:11\r\nPozorovanie zatmenia na SOŠ drevárska Zvolen.\r\n \r\n\r\n13:07\r\nTakto prebiehalo sledovanie zatmenia Slnka v nitrianskej hvezdárni. \r\n Foto: Nitrianska hvezdáreň\r\n\r\n12:52\r\nTakto pozorovali zatmenie Slnka v Bratislave. \r\n\r\n\r\n12:42\r\nČiastočné zatmenie Slnka bolo viditeľné v celej Európe, v častiach Ázie a Afriky a na východnom pobreží Kanady. Vo veľkých častiach európskeho kontinentu však radosť nadšencom skazilo oblačné počasie. Naopak na Slovensku boli podmienky ideálne.\r\n\r\n12:40\r\nĽudia v špicberskej metropole Longyearbyen vítali potleskom i jasotom tento prírodný úkaz, pri ktorom sa ostrovy na približne tri minúty ponorili do tmy. Vo výhľade na korónu, najvrchnejšiu časť slnečnej atmosféry viditeľnú len počas úplného zatmenia, tam nič nebránilo. Úplné zatmenie Slnka trvalo o 15 sekúnd menej na Faerských ostrovoch, kde však oblohu zakrývali mraky a pršalo. V tamojšej metropole Tórshavn napriek tomu podobne zaznel potlesk. \r\n\r\n12:30\r\nTakto mohli sledovať zatmenie Slnka ľudia po celom svete.\r\n \r\n\r\n12:20\r\nSledovať zatmenie Slnka mohli aj trenčianski gymnazisti počas vyučovania, priamo na námestí. Odbornú konzultáciu mali priamo s fyzikom a astronómom z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka.\r\n\r\n\r\n12:01\r\nTakto sledovali dnešné zatmenie Slnka na Slovensku.\r\n \r\n\r\n11:58\r\nČiastočné zatmenie Slnka sa v Bratislave skončilo. \r\n\r\n11:56\r\nFotografiu z dnešného predstavenia na oblohe poslal aj Roman z Nitry. \r\n Foto: Roman\r\n\r\n11:53\r\nZatmenie Slnka dnes sledoval aj prezident SR Andrej Kiska. \r\nPrezident SR Andrej Kiska navštívil 20. marca 2015 v rámci pracovného výjazdu Prešovskú univerzitu (PU), kde sa stretol s vedením univerzity, na stretnutí zo študentmi mal príhovor a besedoval s nimi. Na snímke prezident SR Andrej Kiska sa díva cez zváračské sklo na čiastočné zatmenie Slnka pred budovou rektorátu PU, v pozadí René Matlovič, rektor PU. Foto: TASR/Milan Kapusta\r\n\r\n11:52\r\nZatmenie Slnka zachytila aj naša čitateľka Lenka Matinová.\r\n Foto: Lenka Matinová\r\n\r\n11:49\r\nZatmenie Slnka v Bratislave sa končí už o desať minút.\r\n\r\n11:41\r\nFotografiu zo zatmenia Slnka v Bratislave poslal aj Michal Gaplovský.\r\n Foto: Michal Gaplovský\r\n\r\n11:37\r\nTakto odfotili zatmenie Slnka na ISS stanici vo vesmíre.\r\nSolar eclipse at the International Space Station. #eclipse #eclipse2015 via @itvnews pic.twitter.com/LESSIj5rco— Globe Pics (@Globe_Pics) 20. Březen 2015\r\n\r\n\r\n11:35\r\nNajzaujímavejšie sú úplné zatmenia Slnka a tie bývajú úplne krátke, len okolo dvoch minút. \r\n\r\n11:33\r\n\"Vyrobil som v práci \"tool\" na pozorovanie zatmenia. Výsledok slabý, ale uspokojivý. Škoda, že sa diskety už nepoužívajú,\" napísal nám do redakcie čitateľ Paľo.\r\n Foto: Palo\r\n\r\n Foto: Palo\r\n\r\n11:30\r\nNebo nad Faerskými ostrovmi sa zatiahlo. Mesiac takmer úplne zakryl slnečný kotúč. \r\nZatmenie Slnka nad Faerskými ostrovmi, 20. marca 2015 Foto: TASR/AP\r\n\r\n11:18\r\nTakto dnes vyzeralo zatmenie Slnka v britskom Northumberlandu.\r\n Na snímke čiastočné zatmenie Slnka 20. marca 2015 v britskom Northumberlandu. Foto: TASR/AP\r\n\r\n11:12\r\nTakto zachytil zatmenie Slnka náš čitateľ Ján Villím v Košiciach. \r\nZatmenie Slnka v Košiciach. Foto: Teraz.sk/Ján Villím\r\n\r\nZatmenie Slnka v Košiciach. Foto: Teraz.sk/Ján Villím\r\n\r\n11:10\r\nMaximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne, zachytená fotoreportérom TASR.\r\nMaximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne. Foto: TASR - Radovan Stoklasa \r\n\r\n11:07\r\nZ bratislavskej Petržalky nám poslala fotografiu Martina Malíková. Fotené cez astronomickú čiernu fóliu o 10:38 hod .\r\nZatmenie Slnka Bratislava Petržalka. Foto: teraz.sk/Martina Malíková\r\n\r\n11:02\r\nFotografiu zatmenia Slnka poslali aj z Fiľakova z gymnázia. Fotené s telefónom S4 cez 5 slnečných okuliarov. \r\nZatmenie Slnka Fiľakovo. Foto: Teraz.sk/Patrícia\r\n\r\n10:57\r\nMesiac začal vychádzať zo slnečného kotúča. \r\n\r\n10:55\r\nTakto pozorovali čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave na Patrónke. \r\nPozorovanie zatmenia Slnka. Foto: Teraz.sk\r\n\r\n10:43\r\nTakto pozorujú zatmenie Slnka na mestskej veži v Trnave. \r\nPozorovatelia sledujú čiastočné zatmenie slnka na mestskej veži v Trnave v piatok 20. marca 2015. Foto: TASR - Lukáš Grinaj\r\n\r\n10:41\r\nĽudia čakajú na úplné zatmenie Slnka v Torshavne na Faerských ostrovoch 20. marca 2015. \r\n \r\n\r\n10:39\r\nAstronomické fólie sú bezpečné na dlhodobé pozorovanie. Nakrátko sa dajú použiť aj CD-čka, diskety, ale nie je to vhodné na pozorovanie viac minút. \r\n\r\n10:34\r\n\"Tiene budú iné, nepravidelné,\" komentoval pre Tablet.TV viditeľné zmeny v dôsledku zatmenia Slnka astronóm J. Kubica. Najlepšie sa tento jav bude dať pozorovať v čase vrcholenia zatmenia. \r\n\r\n10:28\r\nDnešné zatmenie sa začalo prechodom tieňa Mesiaca cez severný Atlantik. Ako čiastočné zatmenie je viditeľné z celej Európy. \r\n\r\n10:24\r\n\"Slnko je tak jasné, že kým sa nezakryje 98 percent, tak stále je deň. U nás bude zatmené len na 68 percent,\" povedal v Tabllet.TV astronóm Juraj Kubica.\r\n\r\n10:20\r\nNaživo môžete sledovať zatmenie Slnka aj v zahraničí v tejto správe: ŽIVÉ PRENOSY ZATMENIA zo zahraničia: Pozrite si ich spolu s nami.\r\n\r\n10:17\r\nZatmenie Slnka odfotil v bratislavskom Novom Meste náš čitateľ Michal Psota.\r\nZatmenie slnka o 9:55 fotene cez Infra filter v mestskej časti Bratislava - Nove mesto Foto: Teraz.sk/Michal Psota\r\n\r\n10:07\r\nMaximálna fáza zakrytia slnečného disku bude asi 68%. Úplné zatmenie bude možné pozorovať z Atlantického oceánu a z jediných dvoch ostrovov - Faerských a Špicbergov (Svalbard).\r\n\r\nTROCHU HISTÓRIE: Zo Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. 7. 1842 a najbližšie bude až 7. 10. 2135\r\n\r\n9:57\r\nPošlite nám vaše fotografie dnešného zatmenia Slnka. POZOR! Fotiť treba cez tmavú fóliu, aby ste si nepoškodili fotoaparát. Fotografie posielajte na adresu teraz@tasr.sk.\r\n\r\n9:50\r\nPozrite, ako vyzeralo zatmenie Slnka v Austrálii v roku 2012.\r\n \r\n\r\n9:41\r\nMesiac začal prekrývať Slnko, v našom LIVE vysielaní to už môžete sledovať.\r\n\r\n9:38\r\nVesmírne divadlo sa začína.\r\n\r\nTROCHU HISTÓRIE: Pri úplnom zatmení Slnka 29. mája 1919 bola potvrdená Einsteinova všeobecná teória relativity.\r\n\r\n9:30\r\nČiastočné zatmenie Slnka bude dnes možné pozorovať astronomickým ďalekohľadom z nádvoria Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Astronomický úkaz sa začne v Košiciach o 9.41 h, vrchol dosiahne o 10.53 h a skončí sa o 12.01 h. \"Dúfajme, že v tento deň nebude nad naším mestom zamračená obloha. Pre ochranu očí pri pozorovanízatmenia Slnka je potrebné chrániť si zrak tmavými okuliarmi alebo k tomu prispôsobenými sklami, napríklad zo zváračských okuliarov,\" uviedlo múzeum.\r\n\r\n9:27\r\nTakto sledovali zatmenie Slnka v roku 2009 v Ázii.\r\n \r\n\r\n9:20\r\nKameramani a redaktori Tablet.TV sa intenzívne pripravujú na LIVE prenos zatmenia Slnka. Na kamere musí byť dobre pripevnená fólia.\r\nPrípravy na LIVE prenos zatmenia Slnka vrcholia aj v TABLET.TV. Foto: Teraz.sk\r\n\r\nPrípravy na LIVE prenos zatmenia Slnka vrcholia aj v TABLET.TV. Foto: Teraz.sk\r\n\r\n\r\n9:08\r\nVäčšina školopovinných detí a stredoškolákov vo Francúzsku zostane v čase, keď bude možné pozorovať čiastočné zatmenie slnka, vo vnútri budov. Vzhľadom na to, že pri sledovaní zatmenia voľným okom hrozí závažné a nezvratné poškodenie zraku, ministerstvo školstva školám odporučilo, aby školáci počas prestávok zostali v triedach. \r\n\r\nTROCHU HISTÓRIE: 15. januára 2010 - Svet pozoroval unikátny prírodný jav: doposiaľ najdlhšie trvajúce prstencové zatmenie Slnka v treťom tisícročí.\r\n\r\n8:42\r\nSlovenská asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) verí, že obyvatelia SR si dnešné zatmenie Slnka užijú bez následkov. Uviedol to pre TASR zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon. \"Ak aj napriek minimálnemu riziku výpadku dodávky elektriny majú ľudia záujem pomôcť pri riadení prenosovej sústavy, tak nech si masovo v čase zatmenia Slnka nerobia kávu na rýchlovarných kanviciach, nech nezvyšujú spotrebu,\" zdôraznil.\r\n\r\n8:24\r\n\"Ak si človek nechce trvalo poškodiť zrak, nech sa určite nespolieha na klasické slnečné okuliare ani diskety či cédečká,\" informoval očný lekár Peter Žiak. Na ochranu je podľa neho vhodná špeciálna fólia, ktorá je dostupná v každej hvezdárni. Žiak odporúča aj filtre s pokovovaným povrchom alebo veľmi tmavé zváračské okuliare. Prírodný úkaz by mal pozorovateľ sledovať len pár sekúnd, pozorovanie zatmenia cez ďalekohľad neodporúča vôbec.\r\n Foto: TASR/AP\r\n\r\n8:06\r\nPozrite si fotogalériu najkrajších zatmení slnka v Afrike:\r\n \r\n\r\n7:48\r\nKrajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom dnes ponúkne verejnosti možnosť sledovať úkaz osobne v jeho priestoroch.\r\n\r\nTROCHU HISTÓRIE: Najstaršie zaznamenané zatmenie je z Číny 29. 5. 2650 pred n. l.\r\n\r\n7:36\r\nPozorovaniu zatmenia Slnka praje aj počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá slnečno na celom území Slovenska.\r\n Foto: SHMÚ\r\n\r\nPrvý jarný deň nesklame, dnes bude slnečno\r\n\r\n7:23\r\nZatmenie Slnka sa bude dať pozorovať v Trnave aj z mestskej veže. Z výšky 29 metrov budú môcť dnes záujemcovia od 10. do 12. hodiny sledovať, ako bude Slnko na 60 percent zakryté Mesiacom. Ochodza na mestskej veži divákom umožní získať pocit byť bližšie k tomuto ojedinelému prírodnému úkazu. \r\n\r\n7:04\r\nZatmenie bude pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, bude postupne prechádzať Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle. Najdlhšie potrvá úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryje Slnko na dve minúty a 47 sekúnd a v tomto mieste bude mať pás totality šírku 463 km. \r\nTakto by malo prebiehať zatmenie Slnka.\r\n\r\nZdroj: Imeteo.sk/youtube\r\n\r\nMnohí z vás však určite neodolajú aj vlastnému pozorovaniu. Tabuľku miest a časov, kde sa dá zatmenie sledovať, prikladáme nižšie.\r\n\r\nPriamy pohľad do slnka však môže trvalo poškodiť sietnicu oka, preto treba pri pozorovaní využívať tmavé filtre. To isté platí aj pre fotoaparáty, ktorým môže ostré svetlo poškodiť čip.\r\n\r\n„Nedodržanie základných pravidiel pozorovania Slnka čo len na zlomok sekundy môže spôsobiť trvalé poškodenie alebo úplnú stratu zraku. To platí aj počas čiastočného zatmenia. Aj jedno percento z celkovej plochy slnečného disku má dostatočnú intenzitu, aby za nepriaznivých okolností napáchalo na ľudskom zraku nenapraviteľnú škodu. Je preto dôležité dodržiavať viacero pravidiel, napr. sa nikdy nedívať nechráneným zrakom priamo do Slnka, ani dívať sa doň cez fotoaparát alebo kameru,“ povedal pre TASR Július Koza z Astronomického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici.\r\n\r\nPri dodržaní bezpečnostných pravidiel sa však fotiť oplatí, zatmenie je úkaz, aký sa objavuje len raz za dlhé roky. Ak budete mať urobené zaujímavé snímky zatmenia, prípadne krajiny, ľudí, či predmetov v jeho zmenenom svetle, môžete ich uverejniť na našom portáli. Posielajte ich spolu s krátkym komentárom na adresu teraz@tasr.sk. \r\n\r\nBangladéšania sa pozerajú na zatmenie slnka na štadióne v Panchagarhe 22. júla 2009. Milióny ľudí v celej Ázii sa stali svedkami najdlhšieho úplného zatmenia Slnka, ku ktorému došlo v 21. storočí. Rozsiahle oblasti Indie a Číny, celé mesto Šanghaj a južné japonské ostrovy sa dnes na päť minút ponorili do tmy. Foto: TASR\r\n\r\nPrečítajte si aj: Faerské ostrovy obsadili tisíce milovníkov zatmenia Slnka\r\n\r\n „Zatmenie u nás potrvá približne dve hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60 percentám jeho plochy,“ doplnil Koza. Čiastočné zatmenie bude možné verejne sledovať na viacerých miestach medzi 9.30 a 12.05 h, pričom v Bratislave bude maximálne zatmenie o 10.47 h, v Banskej Bystrici o tri minúty neskôr, v Poprade o 10.50 h a v Košiciach o 10.53 h.\r\n\r\nPredtým sme zatmenie Slnka mohli na Slovensku pozorovať 4. januára 2011, podľa astronómov má byť po piatku 20. marca ďalšie zatmenie Slnka o sedem a pol roka.\r\n\r\nPozrite si aj: NAJKRAJŠIE FOTKY ZATMENIA SLNKA: Takto ho Slováci aj svet už sledovali\r\n\r\nChcete vedieť, kedy a kde sa bude dať zatmenie pozorovať?\r\n\r\nZatmenie Slnka 20. marca 2015 vo vybraných mestách SR  Začiatok zatmenia Stred zatmeniaKoniec zatmenia Banská Bystrica 9:41:05 10:50:1412:01:26Banská Štiavnica9:40:2010:49:2812:00:43Bratislava9:37:4110:46:4511:58:15Brezno9:41:5210:51:0212:02:09Čadca9:41:1810:50:2912:01:43Detva9:41:1510:50:2412:01:34Dolný Kubín9:41:5010:51:0112:02:10Dunajská Streda9:37:5610:47:0011:58:27Galanta9:38:3010:47:3511:59:00Hurbanovo9:38:4310:47:4811:59:09Kežmarok9:43:1410:52:2512:03:23Komárno9:38:2810:47:3211:58:54Košice9:44:0210:53:1012:03:59Levice9:39:4210:48:4912:00:06Liptovský Mikuláš9:42:0410:51:1512:02:22Martin9:41:0810:50:1812:01:31Michalovce9:45:0210:54:0812:04:49Nitra9:39:0710:48:1411:59:36Pezinok9:37:5610:47:01 11:58:29Poprad9:42:5710:52:0712:03:07Prešov9:44:1910:53:2812:04:17Rožňava9:42:5310:52:0212:03:00Ružomberok9:41:3410:50:4512:01:55Senec9:38:0510:47:1011:58:37Spišská Nová Ves9:43:1910:52:2912:03:26Štúrovo9:39:2110:48:2511:59:42Trenčín9:39:3910:48:4812:00:09Trnava9:38:3010:47:3611:59:02Zvolen9:40:5410:50:0312:01:15Žilina9:40:5810:50:0812:01:23\r\nZdroj: www.szaa.org\r\n\r\nFOTOGALÉRIA: Zatmenie Slnka na Slovensku v roku 2011\r\n\r\n ","httpStatus":200}},"selectedPage":"https://www.teraz.sk/api_rest.php?module=RestApi&method=article&articleId=125779§ion=slovensko&kind=clanok","wagonByUrl":{},"requirements":{"ids":[],"entities":{}},"wagonsConfig":[],"wagonHeight":{"ids":[],"entities":{}}}
< sekcia Slovensko

ZATMENIE: Časozberný TV záznam z Bratislavy. ONLINE fakty, foto, videá

Muž využíva röntgen, aby mohol pozorovať zatmenie Slnka. 20. marca 2015. Foto: TASR/AP

Všetko o dnešnom zatmení slnka ONLINE. Priamy prenos z tohto divadla na oblohe sa začal o 9:38 hod a skončil o 11:58 hod. Kto zatmenie nestihol, ocení časozberný ZÁZNAM Z LIVE pozorovania TABLET.TV.

Bratislava 20. marca (Teraz.sk) - Pozorovanie výnimočného úkazu, akým je zatmenie slnka, je vzrušujúci zážitok.

Časozberný záznam z dnešného live pozorovania zatmenia Slnka v BratislaveZdroj: TABLET.TV

TV REPORTÁŽ: Ako prebiehalo zatmenieZdroj: TABLET.TV

Čitatelia Teraz.sk posielajú do redakcie množstvo fotografií dnešného čiastočného zatmenia Slnka. Pozrite i ich v tejto správe: FOTOGRAFIE OD ČITATEĽOV: Takto pozorovali zatmenie Slnka na Slovensku


Ďakujeme, že ste sledovali zatmenie Slnka spolu s nami. Redakcia Teraz.sk.

15:53
Mestská veža v Trnave bola dnes k dispozícii na sledovanie čiastočného zatmenia. Medzi tými, ktorí to využili, bola aj 87-ročná babička Ľudmila z obce Cífer, ktorá vlastne po prvý raz v živote absolvovala aj výstup na túto trnavskú pamiatku.


14:41
Deň po zatmení, v sobotu 21. marca, bude po západe Slnka dobre pozorovateľný tenký kosáčik Mesiaca, ktorý bude len 32 hodín po nove. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Slovenský zväz astronómov.

14:10
Žiaci ZŠ Havaj tiež pozorovali zatmenie Slnka.
Foto: ZŠ Havaj


13:41
Posledné úplné zatmenie Slnka bolo pozorovateľné v novembri 2012 v Austrálii. Najbližšie bude viditeľné v Indonézii v marci 2016.

13:13
Čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave zachytené kameramanom TASR.


13:11
Pozorovanie zatmenia na SOŠ drevárska Zvolen.


13:07
Takto prebiehalo sledovanie zatmenia Slnka v nitrianskej hvezdárni.
Foto: Nitrianska hvezdáreň


12:52
Takto pozorovali zatmenie Slnka v Bratislave.


12:42
Čiastočné zatmenie Slnka bolo viditeľné v celej Európe, v častiach Ázie a Afriky a na východnom pobreží Kanady. Vo veľkých častiach európskeho kontinentu však radosť nadšencom skazilo oblačné počasie. Naopak na Slovensku boli podmienky ideálne.

12:40
Ľudia v špicberskej metropole Longyearbyen vítali potleskom i jasotom tento prírodný úkaz, pri ktorom sa ostrovy na približne tri minúty ponorili do tmy. Vo výhľade na korónu, najvrchnejšiu časť slnečnej atmosféry viditeľnú len počas úplného zatmenia, tam nič nebránilo. Úplné zatmenie Slnka trvalo o 15 sekúnd menej na Faerských ostrovoch, kde však oblohu zakrývali mraky a pršalo. V tamojšej metropole Tórshavn napriek tomu podobne zaznel potlesk.

12:30
Takto mohli sledovať zatmenie Slnka ľudia po celom svete.


12:20
Sledovať zatmenie Slnka mohli aj trenčianski gymnazisti počas vyučovania, priamo na námestí. Odbornú konzultáciu mali priamo s fyzikom a astronómom z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka.


12:01
Takto sledovali dnešné zatmenie Slnka na Slovensku.


11:58
Čiastočné zatmenie Slnka sa v Bratislave skončilo.

11:56
Fotografiu z dnešného predstavenia na oblohe poslal aj Roman z Nitry.
Foto: Roman


11:53
Zatmenie Slnka dnes sledoval aj prezident SR Andrej Kiska.
Prezident SR Andrej Kiska navštívil 20. marca 2015 v rámci pracovného výjazdu Prešovskú univerzitu (PU), kde sa stretol s vedením univerzity, na stretnutí zo študentmi mal príhovor a besedoval s nimi. Na snímke prezident SR Andrej Kiska sa díva cez zváračské sklo na čiastočné zatmenie Slnka pred budovou rektorátu PU, v pozadí René Matlovič, rektor PU.
Foto: TASR/Milan Kapusta


11:52
Zatmenie Slnka zachytila aj naša čitateľka Lenka Matinová.
Foto: Lenka Matinová


11:49
Zatmenie Slnka v Bratislave sa končí už o desať minút.

11:41
Fotografiu zo zatmenia Slnka v Bratislave poslal aj Michal Gaplovský.
Foto: Michal Gaplovský


11:37
Takto odfotili zatmenie Slnka na ISS stanici vo vesmíre.11:35
Najzaujímavejšie sú úplné zatmenia Slnka a tie bývajú úplne krátke, len okolo dvoch minút.

11:33
"Vyrobil som v práci "tool" na pozorovanie zatmenia. Výsledok slabý, ale uspokojivý. Škoda, že sa diskety už nepoužívajú," napísal nám do redakcie čitateľ Paľo.
Foto: Palo


Foto: Palo


11:30
Nebo nad Faerskými ostrovmi sa zatiahlo. Mesiac takmer úplne zakryl slnečný kotúč.
Zatmenie Slnka nad Faerskými ostrovmi, 20. marca 2015
Foto: TASR/AP


11:18
Takto dnes vyzeralo zatmenie Slnka v britskom Northumberlandu.
Na snímke čiastočné zatmenie Slnka 20. marca 2015 v britskom Northumberlandu.
Foto: TASR/AP


11:12
Takto zachytil zatmenie Slnka náš čitateľ Ján Villím v Košiciach.
Zatmenie Slnka v Košiciach.
Foto: Teraz.sk/Ján Villím


Zatmenie Slnka v Košiciach.
Foto: Teraz.sk/Ján Villím


11:10
Maximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne, zachytená fotoreportérom TASR.
Maximálna fáza zatmenia Slnka o 10:48 v Trenčíne.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


11:07
Z bratislavskej Petržalky nám poslala fotografiu Martina Malíková. Fotené cez astronomickú čiernu fóliu o 10:38 hod .
Zatmenie Slnka Bratislava Petržalka.
Foto: teraz.sk/Martina Malíková


11:02
Fotografiu zatmenia Slnka poslali aj z Fiľakova z gymnázia. Fotené s telefónom S4 cez 5 slnečných okuliarov.
Zatmenie Slnka Fiľakovo.
Foto: Teraz.sk/Patrícia


10:57
Mesiac začal vychádzať zo slnečného kotúča.

10:55
Takto pozorovali čiastočné zatmenie Slnka v Bratislave na Patrónke.
Pozorovanie zatmenia Slnka.
Foto: Teraz.sk


10:43
Takto pozorujú zatmenie Slnka na mestskej veži v Trnave.
Pozorovatelia sledujú čiastočné zatmenie slnka na mestskej veži v Trnave v piatok 20. marca 2015.
Foto: TASR - Lukáš Grinaj


10:41
Ľudia čakajú na úplné zatmenie Slnka v Torshavne na Faerských ostrovoch 20. marca 2015.


10:39
Astronomické fólie sú bezpečné na dlhodobé pozorovanie. Nakrátko sa dajú použiť aj CD-čka, diskety, ale nie je to vhodné na pozorovanie viac minút.

10:34
"Tiene budú iné, nepravidelné," komentoval pre Tablet.TV viditeľné zmeny v dôsledku zatmenia Slnka astronóm J. Kubica. Najlepšie sa tento jav bude dať pozorovať v čase vrcholenia zatmenia.

10:28
Dnešné zatmenie sa začalo prechodom tieňa Mesiaca cez severný Atlantik. Ako čiastočné zatmenie je viditeľné z celej Európy.

10:24
"Slnko je tak jasné, že kým sa nezakryje 98 percent, tak stále je deň. U nás bude zatmené len na 68 percent," povedal v Tabllet.TV astronóm Juraj Kubica.

10:20
Naživo môžete sledovať zatmenie Slnka aj v zahraničí v tejto správe: ŽIVÉ PRENOSY ZATMENIA zo zahraničia: Pozrite si ich spolu s nami.


10:17
Zatmenie Slnka odfotil v bratislavskom Novom Meste náš čitateľ Michal Psota.
Zatmenie slnka o 9:55 fotene cez Infra filter v mestskej časti Bratislava - Nove mesto
Foto: Teraz.sk/Michal Psota


10:07
Maximálna fáza zakrytia slnečného disku bude asi 68%. Úplné zatmenie bude možné pozorovať z Atlantického oceánu a z jediných dvoch ostrovov - Faerských a Špicbergov (Svalbard).

TROCHU HISTÓRIE: Zo Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. 7. 1842 a najbližšie bude až 7. 10. 2135


9:57
Pošlite nám vaše fotografie dnešného zatmenia Slnka. POZOR! Fotiť treba cez tmavú fóliu, aby ste si nepoškodili fotoaparát. Fotografie posielajte na adresu teraz@tasr.sk.

9:50
Pozrite, ako vyzeralo zatmenie Slnka v Austrálii v roku 2012.


9:41
Mesiac začal prekrývať Slnko, v našom LIVE vysielaní to už môžete sledovať.

9:38
Vesmírne divadlo sa začína.

TROCHU HISTÓRIE: Pri úplnom zatmení Slnka 29. mája 1919 bola potvrdená Einsteinova všeobecná teória relativity.


9:30
Čiastočné zatmenie Slnka bude dnes možné pozorovať astronomickým ďalekohľadom z nádvoria Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Astronomický úkaz sa začne v Košiciach o 9.41 h, vrchol dosiahne o 10.53 h a skončí sa o 12.01 h. "Dúfajme, že v tento deň nebude nad naším mestom zamračená obloha. Pre ochranu očí pri pozorovanízatmenia Slnka je potrebné chrániť si zrak tmavými okuliarmi alebo k tomu prispôsobenými sklami, napríklad zo zváračských okuliarov," uviedlo múzeum.

9:27
Takto sledovali zatmenie Slnka v roku 2009 v Ázii.


9:20
Kameramani a redaktori Tablet.TV sa intenzívne pripravujú na LIVE prenos zatmenia Slnka. Na kamere musí byť dobre pripevnená fólia.
Prípravy na LIVE prenos zatmenia Slnka vrcholia aj v TABLET.TV.
Foto: Teraz.sk


Prípravy na LIVE prenos zatmenia Slnka vrcholia aj v TABLET.TV.
Foto: Teraz.sk9:08
Väčšina školopovinných detí a stredoškolákov vo Francúzsku zostane v čase, keď bude možné pozorovať čiastočné zatmenie slnka, vo vnútri budov. Vzhľadom na to, že pri sledovaní zatmenia voľným okom hrozí závažné a nezvratné poškodenie zraku, ministerstvo školstva školám odporučilo, aby školáci počas prestávok zostali v triedach.

TROCHU HISTÓRIE: 15. januára 2010 - Svet pozoroval unikátny prírodný jav: doposiaľ najdlhšie trvajúce prstencové zatmenie Slnka v treťom tisícročí.


8:42
Slovenská asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) verí, že obyvatelia SR si dnešné zatmenie Slnka užijú bez následkov. Uviedol to pre TASR zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon. "Ak aj napriek minimálnemu riziku výpadku dodávky elektriny majú ľudia záujem pomôcť pri riadení prenosovej sústavy, tak nech si masovo v čase zatmenia Slnka nerobia kávu na rýchlovarných kanviciach, nech nezvyšujú spotrebu," zdôraznil.

8:24
"Ak si človek nechce trvalo poškodiť zrak, nech sa určite nespolieha na klasické slnečné okuliare ani diskety či cédečká," informoval očný lekár Peter Žiak. Na ochranu je podľa neho vhodná špeciálna fólia, ktorá je dostupná v každej hvezdárni. Žiak odporúča aj filtre s pokovovaným povrchom alebo veľmi tmavé zváračské okuliare. Prírodný úkaz by mal pozorovateľ sledovať len pár sekúnd, pozorovanie zatmenia cez ďalekohľad neodporúča vôbec.
Foto: TASR/AP


8:06
Pozrite si fotogalériu najkrajších zatmení slnka v Afrike:


7:48
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom dnes ponúkne verejnosti možnosť sledovať úkaz osobne v jeho priestoroch.

TROCHU HISTÓRIE: Najstaršie zaznamenané zatmenie je z Číny 29. 5. 2650 pred n. l.


7:36
Pozorovaniu zatmenia Slnka praje aj počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá slnečno na celom území Slovenska.
Foto: SHMÚ
7:23
Zatmenie Slnka sa bude dať pozorovať v Trnave aj z mestskej veže. Z výšky 29 metrov budú môcť dnes záujemcovia od 10. do 12. hodiny sledovať, ako bude Slnko na 60 percent zakryté Mesiacom. Ochodza na mestskej veži divákom umožní získať pocit byť bližšie k tomuto ojedinelému prírodnému úkazu.

7:04
Zatmenie bude pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, bude postupne prechádzať Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle. Najdlhšie potrvá úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryje Slnko na dve minúty a 47 sekúnd a v tomto mieste bude mať pás totality šírku 463 km.
Takto by malo prebiehať zatmenie Slnka.

Zdroj: Imeteo.sk/youtube

Mnohí z vás však určite neodolajú aj vlastnému pozorovaniu. Tabuľku miest a časov, kde sa dá zatmenie sledovať, prikladáme nižšie.

Priamy pohľad do slnka však môže trvalo poškodiť sietnicu oka, preto treba pri pozorovaní využívať tmavé filtre. To isté platí aj pre fotoaparáty, ktorým môže ostré svetlo poškodiť čip.

„Nedodržanie základných pravidiel pozorovania Slnka čo len na zlomok sekundy môže spôsobiť trvalé poškodenie alebo úplnú stratu zraku. To platí aj počas čiastočného zatmenia. Aj jedno percento z celkovej plochy slnečného disku má dostatočnú intenzitu, aby za nepriaznivých okolností napáchalo na ľudskom zraku nenapraviteľnú škodu. Je preto dôležité dodržiavať viacero pravidiel, napr. sa nikdy nedívať nechráneným zrakom priamo do Slnka, ani dívať sa doň cez fotoaparát alebo kameru,“ povedal pre TASR Július Koza z Astronomického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici.

Pri dodržaní bezpečnostných pravidiel sa však fotiť oplatí, zatmenie je úkaz, aký sa objavuje len raz za dlhé roky. Ak budete mať urobené zaujímavé snímky zatmenia, prípadne krajiny, ľudí, či predmetov v jeho zmenenom svetle, môžete ich uverejniť na našom portáli. Posielajte ich spolu s krátkym komentárom na adresu teraz@tasr.sk.

Bangladéšania sa pozerajú na zatmenie slnka na štadióne v Panchagarhe 22. júla 2009. Milióny ľudí v celej Ázii sa stali svedkami najdlhšieho úplného zatmenia Slnka, ku ktorému došlo v 21. storočí. Rozsiahle oblasti Indie a Číny, celé mesto Šanghaj a južné japonské ostrovy sa dnes na päť minút ponorili do tmy.
Foto: TASR
„Zatmenie u nás potrvá približne dve hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60 percentám jeho plochy,“ doplnil Koza. Čiastočné zatmenie bude možné verejne sledovať na viacerých miestach medzi 9.30 a 12.05 h, pričom v Bratislave bude maximálne zatmenie o 10.47 h, v Banskej Bystrici o tri minúty neskôr, v Poprade o 10.50 h a v Košiciach o 10.53 h.

Predtým sme zatmenie Slnka mohli na Slovensku pozorovať 4. januára 2011, podľa astronómov má byť po piatku 20. marca ďalšie zatmenie Slnka o sedem a pol roka.Chcete vedieť, kedy a kde sa bude dať zatmenie pozorovať?

Zatmenie Slnka 20. marca 2015 vo vybraných mestách SR

  Začiatok zatmenia Stred zatmeniaKoniec zatmenia
 Banská Bystrica 9:41:05 10:50:1412:01:26
Banská Štiavnica9:40:2010:49:2812:00:43
Bratislava9:37:4110:46:4511:58:15
Brezno9:41:5210:51:0212:02:09
Čadca9:41:1810:50:2912:01:43
Detva9:41:1510:50:2412:01:34
Dolný Kubín9:41:5010:51:0112:02:10
Dunajská Streda9:37:5610:47:0011:58:27
Galanta9:38:3010:47:3511:59:00
Hurbanovo9:38:4310:47:4811:59:09
Kežmarok9:43:1410:52:2512:03:23
Komárno9:38:2810:47:3211:58:54
Košice9:44:0210:53:1012:03:59
Levice9:39:4210:48:4912:00:06
Liptovský Mikuláš9:42:0410:51:1512:02:22
Martin9:41:0810:50:1812:01:31
Michalovce9:45:0210:54:0812:04:49
Nitra9:39:0710:48:1411:59:36
Pezinok9:37:5610:47:01 11:58:29
Poprad9:42:5710:52:0712:03:07
Prešov9:44:1910:53:2812:04:17
Rožňava9:42:5310:52:0212:03:00
Ružomberok9:41:3410:50:4512:01:55
Senec9:38:0510:47:1011:58:37
Spišská Nová Ves9:43:1910:52:2912:03:26
Štúrovo9:39:2110:48:2511:59:42
Trenčín9:39:3910:48:4812:00:09
Trnava9:38:3010:47:3611:59:02
Zvolen9:40:5410:50:0312:01:15
Žilina9:40:5810:50:0812:01:23

Zdroj: www.szaa.org

FOTOGALÉRIA: Zatmenie Slnka na Slovensku v roku 2011