Quantcast
< sekcia Šport

Blatter podstúpil operáciu srdca, bol týždeň v umelom spánku

Na snímke suspendovaný prezident FIFA Sepp Blatter počas tlačovej Foto: TASR/AP

Osemdesiatštyriročný Blatter mal vlani v novembri pozitívny test na koronavírus a už minulý rok podstúpil operáciu srdca, ktorá bola oveľa zložitejšia a nebezpečnejšia, než pôvodne predpokladali.

Bern 22. januára (TASR) - Bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter sa v uplynulom období podrobil operácii srdca, po ktorej bol týždeň v umelom spánku. Podľa slov jeho dcéry však už opustil jednotku intenzívnej starostlivosti a jeho zdravotný stav sa postupne zlepšuje.

"Robí každým dňom progres. Postupne, malými krokmi, ale kontinuálne sa jeho stav zlepšuje," uviedla Corinne Blatterová Andenmattenová pre švajčiarske médiá. To, že mohol Blatter odísť z jednotky intenzívnej starostlivosti, je podľa nej zo psychologickej stránky dôležitý signál: "Lekári sú šťastní, ako sa jeho stav vyvíja. No stále ho ešte čaká dlhá cesta."

Osemdesiatštyriročný Blatter mal vlani v novembri pozitívny test na koronavírus a už minulý rok podstúpil operáciu srdca, ktorá bola oveľa zložitejšia a nebezpečnejšia, než pôvodne predpokladali. Niekdajší šéf FIFA čelí od roku 2015 v rodnom Švajčiarsku kriminálnemu vyšetrovaniu. Podľa jeho dcéry však vôbec netuší o nových obvineniach, ktoré voči nemu vzniesla FIFA z dôvodu údajného zlého hospodárenia múzea v Zürichu. "Vzhľadom na jeho zdravotný stav sa snažíme všetky tieto negatívne veci držať ďalej od neho, pokiaľ je to možné," citovala Blatterovú Andenmattenovú agentúra DPA. Blatterov právny zástupca obvinenia poprel.

Blatter stál na čele svetového futbalu dlhých 17 rokov až do roku 2015, keď vypukol rozsiahly korupčný škandál vo vedení FIFA. Následne dostal osemročný zákaz pôsobenia vo futbale za netransparentnú platbu vo výške dva milióny švajčiarskych frankov z roku 2011 pre vtedajšieho šéfa Európskej futbalovej únie (UEFA) Michelea Platiniho. Trest mu neskôr skrátili o dva roky. Švajčiarskeho funkcionára, ktorého na poste nahradil Gianni Infantino, takisto niekoľkokrát vyšetrovali pre spreneveru.