< sekcia Šport

Slovenky si podmanili Flachau: Velez-Zuzulová víťazkou, Vlhová tretia

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez - Zuzulová (uprostred) sa teší po víťazstve nočného slalomu žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v piatok 15. januára 2016. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Prvýkrát v histórii sa ocitli na pódiu Svetového pohára dve slovenské reprezentanky.

Flachau 15. januára (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová vyhrala v prebiehajúcej sezóne druhý nočný slalom Svetového pohára. Po utorňajšom triumfe v rakúskom Flachau finišovala najlepším časom 1:49,99 min. v rovnakom stredisku aj v piatkových pretekoch, ktoré boli náhradou za Ofterschwang. Petra Vlhová obsadila so stratou 53 stotín tretiu priečku a prvýkrát v histórii sa tak ocitli na pódiu dve slovenské reprezentanky. Medzi ne sa dostala len Švédka Frida Hansdotterová (+0,20 s).

"Z druhého víťazstva vo Flachau v priebehu troch dní mám veľkú radosť. Na štarte som sa cítila vo veľkej pohode. Do druhého kola som išla s cieľom ísť maximálne agresívne a táto taktika slávila úspech. Obe moje jazdy boli odlišné, so svojou pozíciou pred druhým kolom som bola spokojná. Myslím, že to bolo ešte lepšie ako v utorok. Verím, že po návrate domov načerpám novú energiu a až do konca sezóny budem v slalome bojovať o popredné priečky," povedala Velez-Zuzulová do kamier rakúskej televízie ORF.

Zuzulovej ďalší triumf: Veľmi sa teším, budem analyzovať


Pre 31-ročnú Slovenku to bolo štvrté víťazstvo v SP, tretie v klasických hustých bránkach. Na pódium vystúpila už 24. krát. Na čele priebežného poradia tejto disciplíny ostala Hansdotterová, Slovenka na ňu z druhej priečky stráca 85 bodov. Vlhová je priebežná štvrtá. Na trať s vysokým štartovým číslom 58 išla v piatok aj tretia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová. Zaostala 59. časom kola 5,19 s a do druhého kola nepostúpila.Neskôr po tlačovej konferencii TASR porozprávala, ako vníma svoju sériu a či si pamätá takéto štyri kvalitné, agresívne a konsolidované jazdy: "Asi ani nie. Je pravda, že dnes ma v prvom kole Nastasia predbehla, takže nejaké rezervy tam boli, ale vyhovovalo mi, že musím atakovať. Že si to musím vydrieť. Cítila som na trati veľkú pohodu, vlastne v oboch pretekoch a jediný môj problém bola štyrikrát tá nepríjemná vlna pred cieľom, aj dnes som ju zobrala s rešpektom. Vo Flachau som aj vypadávala, teraz to vyšlo a som rada, že aj Petre. S Peťou sa podporujeme a hoci ona vraví, že nie s každým môže vyjsť, my dve sme asi kompatibilné povahy."

Vlhová na treťom mieste žiarila a TASR prezradila, ako prežívala záver pretekov: "Keď bola Veronika prvá a ja tretia, vedela som, že to môže prekaziť iba Nastasia Noensová. Napokon to vyšlo a sme veľmi šťastné. Nerada som sa vopred vyjadrovala k týmto veciam, ale teraz, keď sa to podarilo, išla som vyskočiť z kože."

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez - Zuzulová počas 1. kola nočného slalomu žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v piatok 15. januára 2016.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Na čele priebežného poradia slalomu zostala Hansdotterová, Zuzulová na ňu z druhej priečky stráca 85 bodov. Vlhová je priebežná štvrtá s 320 bodmi. V celkovom poradí SP poskočila skúsenejšia Velez-Zuzulová už na piatu priečku, na vedúcu Švajčiarku Laru Gutovú stráca 318 bodov. Jej mladšiu krajanku delia od TOP 10 dve priečky. Na trať s vysokým štartovým číslom 58 išla v piatok aj tretia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová. Zaostala 59. časom kola 5,19 s a do druhého kola nepostúpila.

Úspešným slovenským slalomárkam vyšlo už 1. kolo, obe sa usadili v popredí, Velez-Zuzulová na druhej a Vlhová na piatej priečke. Velez-Zuzulová so štartovým číslom 4 dlho viedla, lebo ukázala optimálnu symbiózu priamych línií a tempovania do úzkych oblúkov. Krok s ňou držala len elitná Švédka Frida Hansdotterová, ktorá zaostala 3 stotinky, no na úplný záver žrebovanej pätnástky Slovenku o 17 stotín nečakane predstihla Francúzka Nastasia Noensová. "Podmienky sú veľmi dobré, kopec drží. Teraz mi to ide, je to určite aj v tom materiáli a ide to aj preto, že mám celkovo svoju pohodu," vyznala sa TASR Velez-Zuzulová, ktorá demonštrovala nielen skvelú formu, ale už v tretej jazde za tri dni aj identifikáciu s profilom kopca. Plynulá trať nepotrebovala nejaké prílišné stratégie: "Po prvých pretekárkach som stihla dostať pokyny - od trénera, ktorý je so mnou na štarte. Ten dostáva pokyny od francúzskych trénerov na kopci, ale nebolo treba veľa čo referovať."Petra Vlhová stratila na Noensovú 59 stotín. Jej jazda mala pódiové parametre, ale pred prvým medzičasom s dostala príliš do predklonu na špičky a šikovné vybalansovanie chyby ju stálo niekoľko desatín. "Trochu ma tam vyhodilo, lebo som príliš zabrala, ale ustála som to a išla som ďalej. Potom ma to nakoplo. Zrýchľovala som, medzičasy som mala najprv pomalšie a potom to bolo dole dobré. Piata pozícia je fajn, pôjdem ako vždy naplno a uvidíme, ako to dopadne v cieli druhého kola," konštatovala pre TASR Vlhová.

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Petra Vlhová sa raduje v cieli po druhom kole nočného slalomu žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v piatok 15. januára 2016.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


V druhom kole potešila domáce tribúny Katharina Gallhuberová, ktorá si s vysokým štartovým číslom dlho držala najlepší čas. Potom prišla na rad Vlhová, od začiatku nasadila rýchle tempo a vďaka skvele zvládnutej strednej pasáži trate sa dostala do zelených čísel. Tie si napriek zaváhaniu tesne pred cieľom udržala a napokon finišovala so štyrmi desatinami k dobru. Pred Noensovou prišli na rad tri najlepšie slalomárky doterajšieho priebehu zimy. Češka Šárka Strachová mladú Slovenku neohrozila, no Hansdotterová ju suverénnou jazdou zdolala o 33 stotín. Velez-Zuzulovú mohol z hry o pódium vyradiť veľký záklon v hornej časti trate, no rýchlo sa zvládla vrátiť späť do rytmu a po skvelom finiši ju neohrozila ani líderka po 1. kole Noensová.

P. Vlhová: Splnil sa mi sen, skoro som vyskočila z kože


Slovenky po prvom kole chválili trať

Už-už to vyzeralo, že ani tretíkrát nepustí vo Flachau nikoho do vedenia, ale napokon musela priestor pre líderku súťaže uvoľniť. Slovenská lyžiarka Veronika-Zuzulová, víťazka utorňajšieho štandardného nočného slalomu Svetového pohára, sa však napokon do druhého kola piatkovej nahrádzanej súťaže prebojovala z druhej pozície.

Veronika, ktorá mala pred tromi dňami najrýchlejší čas 1. kola, nebola ďaleko od zopakovania husárskeho kúsku. So 4-kou na kombinéze zdolala všetky spolufavoritky, ale s pätnástkou ju napokon "trhla" o 17 stotín jej tréningová kamarátka z francúzskeho družstva, Nastasia Noensová. Slovenská lyžiarka však nebola smutná a TASR prezradila opačné pocity: "Ja som rada, že ma predbehla, nepôjdem z prvej pozície a moja jazda môže byť úplne iná."Narážala na to, že na rozdiel od utorka, keď mala po prvej jazde veľký náskok, nemohla pomýšľať na odkontrolovanie spodnej časti druhej jazdy. Na maximálny atak pódiových pozícií sa chystala aj Petra Vlhová, piata po 1. kole (+0,59 s): "Podmienky sú oveľa lepšie ako minule. Pretekárka s pätnástkou je na čele, to v utorok prakticky nebolo možné. Takže dnešná trať je super, dá sa ísť na riziko, v lyžovaní je všetko možné a v súčasnosti môže viacero dievčat vyhrať preteky."