< sekcia Šport

Tatar ostáva v Detroite, zmluvu podpísal na tri roky

Tomáš Tatar oslavuje svoj gól. Foto: TASR/AP

Pôvodná zmluva mu vypršala posledný júnový deň, od klubu však dostal kvalifikačnú ponuku a stal sa obmedzeným voľným hráčom.

Detroit 28. júla (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar v pondelok podpísal trojročný kontrakt s tímom zámorskej NHL Detroit Red Wings. Vedenie klubu zatiaľ ďalšie podmienky zmluvy nezverejnilo, no podľa Detroit Free Press bude jeho priemerný ročný zárobok 2,75 milióna dolárov.

"Som naozaj nadšený, že budem Red Wing ďalšie tri roky. Neviem sa dočkať ďalšej sezóny," uviedol dvadsaťtriročný krídelník na svojom oficiálnom profile na Twitteri.

"Tats dal 19 gólov, nie je veľa hráčov v jeho veku, ktorí dajú viac ako 19 gólov. Je pre nás dôležitý hráč," uviedol generálny manažér "červených krídiel" Ken Holland.

Tatarovi v posledný júnový deň vypršala s Detroitom zmluva, ktorá mu zaručovala na profiligovej úrovni ročný plat 650.000 amerických dolárov (s bonusmi 840-tisíc dolárov). Red Wings si na neho udržali práva, keď mu ako obmedzenému voľnému hráčovi dali kvalifikovanú ponuku na nový kontrakt s povinným navýšením o 10 percent na 715.000 dolárov.

Tatara, ktorý sa v uplynulej sezóne naplno udomácnil v zostave Detroitu a s 19 gólmi bol po Gustavovi Nyquistovi dokonca druhým najlepším strelcom tímu, s pôvodným návrhom nesúhlasil a tak s klubom pokračovali v rokovaniach. Účastník februárových ZOH v Soči i májových MS v Minsku naznačil, že nechce ísť pod cenu, aj z toho dôvodu, aby nepoškodil rokovaciu pozíciu iným hráčom v súťaži.

Tatar si v uplynulom ročníku NHL vytvoril v základnej časti kariérne maximá v počte štartov (73), gólov (19), asistencií (20) i bodov (39). Celkovo odohral v základnej časti NHL 100 zápasov, v ktorých nazbieral 47 bodov (24+23). Na konte má aj päť duelov v play off.