Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia Šport

Športová strelkyňa Sýkorová je Univerzitným športovcom za rok 2016

Na snímke strelkyňa Veronika Sýkorová získala hlavnú cenu Univerzitný športovec roka za prvé miesto v skeete na Akademických majstrovstvách sveta 2016, ktoré organizuje Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU) 8. decembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Členka ŠKP Trnava a študenta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre zažiarila v končiacom roku na Akademických majstrovstvách sveta (AMS) v poľskej Bydhošti.

Bratislava 8. decembra (TASR) – Ocenenie Univerzitný športovec roka 2016 získala slovenská reprezentantka v športovej streľbe Veronika Sýkorová, ktorá na tróne vystriedala svojho kolegu a vlaňajšieho laureáta Filipa Marinova. Výsledky ankety Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) vyhlásili vo štvrtok v spoločenskej sále internátu Mladá Garda v Bratislave.

Členka ŠKP Trnava a študenta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre zažiarila v končiacom roku na Akademických majstrovstvách sveta (AMS) v poľskej Bydhošti, kde získala zlatú medailu v skeete. Navyše bola súčasťou bronzového družstva skeetarok, ktoré si na ME v Pragersku vystrieľalo bronzové kovy.

"Naozaj som milo prekvapená, nečakala som toto ocenenie a veľmi sa z neho teším. Tento rok bol úspešný, obdive medaily sú pre mňa veľmi povzbudzujúce do ďalšej práce. V novej sezóne ma čaká Svetový pohár na Cypre a tiež chcem štartovať na majstrovstvách Európy a sveta," povedala pre TASR Sýkorová, ktorá sa snaží ísť vlastnou cestou a nekopírovať svojich na medzinárodnej scéne úspešných krajanov a krajanky. "V strelectve nie je dobré kopírovať niekoho, každý z nás má vlastný štýl. Nemám vzor, ale keď už, tak pre mňa sú vzorom všetci profesionáli, ktorí do toho dávajú maximum a žijú pre strelectvo," uviedla Sýkorová, poslucháčka 2. ročníka odboru výživa ľudí na SPU v Nitre. "Skĺbiť školu a šport sa v zime dá, pretože všetky súťaže sa už skončili. V letnom semestri je to ťažšie, mám individuálny študijný plán, aby som stíhala," dodala Sýkorová, ktorej métou je štartovať na OH 2020 v Tokiu.

Strelkyňa Veronika Sýkorová získala cenu Univerzitný športovec roka 2016


Okrem Sýkorovej získali ocenenia ďalší športovci, ktorí v tomto roku úspešne reprezentovali Slovensko na akademických majstrovstvách sveta vo svojich športových odvetviach - Marek Mlynek (vodné lyžovanie), Peter Fabian (karate), Richard Vančo a Peter Zelinka (veslovanie), Lucia Boorová, Ondrej Holko, Patrik Jány, Matej Medveď (strelectvo), Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (rýchlostná kanoistika) a Radoslav Tatarčík (vzpieranie). V kategórii kolektívnych športov dostali cenu vodní pólisti TJ Slávia UK Bratislava, volejbalistky VK Slávia EU Bratislava, volejbalisti VK Slávia SPU Nitra a florbalové tímy FaB Akademik TU Košice a Academic ŽU Žilina.

Súčasťou bohatého kultúrneho programu bolo aj udelenie mimoriadnej ceny SAUŠ, ktorá pripadla páru Michaela Balcová, Samuel Andrejčík. Ten na XV. paralympijských hrách v Riu de Janeiro získal pre Slovensko zlatú medailu v boccii po finálovom triumfe 4:2 nad domácou Brazíliou.

Na snímke zľava strelci Lucia Boorová, Matej Medveď a Veronika Sýkorová.
Foto: TASR/Jakub Kotian


SAUŠ prichystala aj ocenenia pre spolupracujúce športové zväzy, resp. ich predstaviteľov - Miloslava Bencu (Slovenský strelecký zväz), Petra Petroviča (garant biatlonu za SAUŠ), Daniela Líšku (Slovenský zväz karate), Róberta Petrisku (Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky) a Romana Štamberského (člen Výkonného výboru slovenského zväzu ľadového hokeja, garant hokeja pre SAUŠ, dlhoročný spolupracovník, vedúci hokejových výprav na svetových univerziádach).

Na snímke vľavo rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský a vpravo rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta s cenami za prvé miesto v počte získaných medailí za zimnú a letnú univerziádu SR v Bratislave 8. decembra 2016.
Foto: TASR/Jakub Kotian


Pohár prezidenta SAUŠ Júliusa Dubovského pre univerzity, ktoré získali najväčší počet medailí na Slovenskej Letnej a Zimnej Univerziáde, si odniesli zástupcovia Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (Zimná Univerziáda) a Univerzity Komenského v Bratislave (Letná Univerziáda).

Na športovej akcii "akademikov" sa osobne zúčastnil aj nový prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel.

Univerzitný športovec roka 2016:

Veronika Sýkorová (športová streľba - skeet, 1. miesto na Akademických MS v Bydhošti/Poľ.)Ďalší ocenení športovci:

Marek Mlynek (vodné lyžovanie - skoky, 3. miesto na AMS v Akite/Jap.)

Peter Fabian (karate - kata, 3. miesto na AMS v Brage/Port.)

Richard Vančo, Peter Zelinka (veslovanie - dvojskif ľahkých váh, 2. miesto na AMS v Poznani/Poľ.)

Lucia Boorová (strelectvo - trap, 3. miesto na AMS v Bydhošti/Poľ.)

Ondrej Holko, Patrik Jány, Matej Medveď (strelectvo - ľubovoľná malokalibrovka 3x40 družstvá, 3. miesto na AMS v Bydhošti/Poľ.)

Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (rýchlostná kanoistika - K2 na 500 m, 1. miesto na AMS v Montemor-o-Velho/Port.)

Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (rýchlostná kanoistika - K2 na 200 m, 2. miesto na AMS v Montemor-o-Velho/Port.)

Radoslav Tatarčík (vzpieranie - trh, 2. miesto na AMS v Méride/Mex.)Kolektívne ocenenia:

Vodní pólisti TJ Slávia UK (1. miesto v extralige)

Volejbalistky VK Slávia EU Bratislava (1. miesto v extralige)

Volejbalisti VK Slávia SPU Nitra (1. miesto v extralige)

Florbalisti FaB Akademik TU Košice (1. miesto v extralige)

Florbalisti Academic ŽU Žilina (3. miesto v extralige)Ocenenia pre spolupracujúce športové zväzy so SAUŠ a jej reprezentantov:

Slovenský strelecký zväz (SSZ): Miloslav Benca – prezident

Slovenský zväz biatlonu (SZB): Peter Petrovič - garant biatlonu za SAUŠ

Slovenský zväz karate (SZK): Daniel Líška – prezident

Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky (SZRK): Róbert Petriska – prezident

Roman Štamberský – člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), garant hokeja pre SAUŠ, dlhoročný spolupracovník, vedúci hokejových výprav na svetových univerziádachPohár prezidenta SAUŠ (pre univerzitu, ktorá získala celkovo najväčší počet medailí na Slovenskej Letnej a zimnej Univerziáde):

Univerzita Mateja Bela Banská Bystrica (Zimná Univerziáda SR 2016)

Univerzita Komenského Bratislava (Letná Univerziáda SR 2016)Ocenenie pre predsedov organizačných výborov Letnej univeziády SR a Zimnej univerziády SR za úspešnú organizáciu Slovenských univerziád v roku 2016:

Technická univerzita Košice - prof. Ing. Ervin Lumnitzer, PhD.

Slovenská technická univerzita Bratislava - doc. Ing. Štefan Stanko, PhD.Mimoriadna cena SAUŠ:

Michaela Balcová, Samuel Andrejčík (boccia, 1. miesto na PH 2016 v Riu de Janeiro)