Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia UNESCO a veda

Na povrch Marsu dosadlo americké robotické vozidlo Perseverance

Na snímke amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) prvý záber z amerického robotického vozidla Perseverance, ktorý zachytáva po pristátí povrch Marsu. Foto: TASR/AP

Robotické vozidlo bude mať spolu s experimentálnym vrtuľníkom Ingenuity za úlohu predovšetkým hľadať známky možného minulého života na Marse.

Mys Canaveral 18. februára (TASR) - Na povrch Marsu dosadlo vo štvrtok robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Do vesmíru ho vyniesla raketa Atlas V z floridského Mysu Canaveral, ktorá odštartovala 30. júla 2020. Súčasťou technického vybavenia robotického vozidla je aj malý vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť). Informovala o tom NASA na svojej webovej stránke.



Robotické vozidlo bude mať spolu s experimentálnym vrtuľníkom Ingenuity za úlohu predovšetkým hľadať známky možného minulého života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty, pričom bude zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem. Táto misia na Mars je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami.


NASA potvrdila úspešné pristátie vozidla Perseverance na Marse



Robotické vozidlo Perseverance vo štvrtok úspešne zvládlo riskantný pristávací manéver a dosadlo na povrch Marsu, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).



NASA pristávaciu fázu označila za "sedem minút hrôzy". Sonda predtým vnikla do atmosféry Marsu rýchlosťou 20.000 kilometrov za hodinu, píše AFP. Neskôr použila padák a raketové brzdiace motory.

Perseverance už urobilo prvé snímky Marsu, napísala na svojej webovej stránke stanica BBC.

Ilustrácia: Perseverance nasadzuje nadzvukový padák zo svojho aerosupu, keď spomaľuje pred pristátím na povrchu Marsu.
Foto: TASR/AP


Robotické vozidlo do vesmíru vyniesla raketa Atlas V z floridského Mysu Canaveral, ktorá odštartovala 30. júla 2020. Súčasťou technického vybavenia vozidla je aj malý vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť).

Misia bude mať za úlohu predovšetkým hľadať známky možného minulého života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.

Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami.



Minulý týždeň sa na obežnú dráhu Marsu dostala sonda Spojených arabských emirátov (SAE) s názvom Amal (Nádej). Saudskoarabská vesmírna agentúra v nedeľu oznámila, že táto sonda počas uplynulého víkendu odoslala na zem svoju prvú snímku planéty.

V stredu 10. februára sa na obežnú dráhu Marsu dostala aj čínska sonda Tchien-wen-1. Súčasťou päťtonovej sondy Tchien-wen-1 (v preklade Otázky nebesiam), ktorú vypustili z južnej Číny minulý rok v júli, je pristávací modul a diaľkovo ovládané solárne vozidlo (rover).