Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Aruba vydala varovanie v súvislosti s približujúcou sa ropnou škvrnou

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Niekoľko karibských krajín sa obrátilo na Trinidad a Tobago s požiadavkou na koordinovanie opatrení.

Oranjestad 28. februára (TASR) - Karibský ostrov Aruba vyhlásil v utorok pohotovosť pre šírenie ropnej škvrny. Prvýkrát bola spozorovaná pri Tobagu, rozšírila sa na susedný ostrov Bonaire a ohrozila jeho mangrovníkové lesy a národné parky. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

Niekoľko karibských krajín sa obrátilo na Trinidad a Tobago s požiadavkou na koordinovanie opatrení. Vláda tejto dvojostrovnej krajiny sa snaží zastaviť únik ropy z lode, ktorá sa prevrátila začiatkom februára, pričom prevážala zhruba 35.000 barelov vykurovacieho oleja.

"Územie Aruby sme rozdelili na štyri sektory, každý z nich monitoruje situáciu," uviedol riaditeľ arubského Úradu pre krízové riadenie (CMO) Rino Hermans. Podľa jeho slov budú miesta hniezdenia korytnačiek a turistické pláže ochránené. Vláda plánuje hneď, ako budú ropné škvrny viditeľné v blízkosti pobrežia, aktivovať 60-členný záchranný tím a plán čistenia, oznámil CMO.

Podobná ropná škvrna zasiahla niekoľko krajín v Karibiku aj pred siedmimi rokmi. Podľa Hermansa môže byť aktuálny prípad náročnejší na riešenie, keďže majiteľ a prevádzkovateľ plavidla nie sú známi.

Vláda Aruby je pripravená pomôcť Bonaire pri odstraňovaní škôd. "V tejto fáze sú potrebné ľudské zdroje, nie vybavenie," povedal Hermans. Ropa bola zistená aj v teritoriálnych vodách Grenady, najbližšieho ostrova k Tobagu.

Ostrov Aruba je konštituentná krajina Holandského kráľovstva asi 29 kilometrov severne od pobrežia Venezuely. Spolu s ostrovmi Bonaire a Curacao tvorí skupinu označovanú ako Ostrovy ABC.